View Single Post
  #17366 (permalink)  
Vechi 01 mar 2014, 15:01:41
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Buterfly, multumesc mult pentru raspuns! Noptile a dormit mai bine, ziua e distractie...de vreo 3 zile deja. Zic ca are momente, dar nici sa-l tin numai in brate nu-i afacere. Acum as merge la toaleta si as manca ceva si nu am cum. L-am pus in pat sau in patut, se trezeste si incepe sa urle. Si asta fiindca e sot un pic plecat. Oare ce voi face cand vom fi doar noi doi?

Sincera sa fiu, eu stiam deja lucrurile astea, daca ma crezi. Dar degeaba m-am documentat inainte de nastere ca tot nu fac ce trebuie. Faza cu infasatul am experimentat-o in maternitate. Mi l-a lasat o asustenta desfasat dupa baita si la aproximativ 24 de ore a fost chiraiala maxima. Mi l-a calmat alta asistenta si mi-a explicat ca se sperie de manute, ca el e invatat din burtica sa stea strans si ca infasat isi tine si de cald. Tot de la asistentele din maternitate am invatat cum sa-l infas, iar joia trecuta cand a venit pediatra m-a urmarit cum fac si mi-a zis ca-i ok. Si ea mi-a spus aceleasi lucruri despre infasat. La fel si mama care a lucrat vreo 7 ani asistenta pe pediatrie, dar cand mi-a explicat ea, eu am zis batman! Batman! )

Legat de faza cu flora, nu mai stiu unde am citit, dar stiam si etam tare mandra gandindu-ma ca voi naste vaginal si puiul meu va avea flora.mi-am reamintit de faza cu probioticele cand am vazut o reclama azi intr-o revista pentru mamici. Exact acum am citit la tine si l-am si pus pe sot sa ia pritectis.

Legat de alaptare, dr neonatolog din spital, seful sectiei de altfel, mi-a dat aceeasi recomandare, nu mai des de 2h. La inceput, daca il schimbam la o ora, ii si dadeam un pic sa suga fiindca stiam ca adoarme la piept. Saptamana asta am descoperit ca-i suficient sa-l plimb un pic prin casa si sa-l mangai pe spate si-l ia somnul. Sau i-am dat suzeta si a adormit fara sa mai suga. In general, il ia somnul la piept si dormea 2-3 ore. Apoi, cu aparitia colicilor, s-a stricat calimera. Vroia sa stea treaz, desfacut la manute ca sa se agite, etc.

Azi am facut compromisul sa stau numai in pat cu el ca sa doarma si vad ca o face, dar parca nici asa nu-i ok, chiar daca vad ca doarme. Noaptea a dormit, dar in pat cu noi. Asta fii dca seara e deja epuizat. Iar dupa baie doarme bine
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui rommyna:
LOREDANA99 (01 mar 2014)