View Single Post
  #179 (permalink)  
Vechi 30 apr 2014, 15:35:30
Michelina's Avatar
Michelina Michelina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Care sunt alimentele permise in dieta ketogenica?
Sunt o multitudine de alimente permise. Pe categorii de alimente inseamna asa carne de pui, porc, vita, oaie, miel, capra, berbec, ied. Adauga orice fel de peste. Din categorie sunt complet excluse mezeluri, carnati, alte carnuri procesate industrial sau acasa, dar si carnurile afumate. La capitolul branzeturi: telemea maturata, cascaval, branzeturi frantuzesti sau italienesti. Practic toate branzeturile excluzand branza topita care este plina de E-uri. Este permisa smantana si este de preferat sa fie grasa, este buna si branza mascarpone, dar si untul – de preferat de tara, din surse locale si gras. Sunt permise ouale, iar eu le recomand pe cele de la tara si abia apoi pe cele bio. Urmeaza o categorie de mixuri de nuci si seminte, unde intra alune de padure, migdale, nuca romaneasca, nucile braziliene, caju – acesta din urma nu in cantitate foarte mare pentru ca are destule glucide, macadamia, fisticul, seminte de in si de floarea soarelui, semintele de dovleac, samburi de caisa si seminte de susan. Este bine ca aceste oleaginoase sa fie crude, neprajite si fara sare. Toate trebuie pastrate la rece. In dieta este permis si necesar avocado, nuca de cocos si uleiul de cocos, maslinele si uleiul de masline. La toate acestea se mai adauga legume putin glucidice precum broccoli, conopida, spanac, fasole verde, varza, ardei, castravete, rosie, morcov, ceapa, usturoi, dovlecei, vinete, salata verde, ridiche, telina si fructe de padure, kiwi, ananas, mere, fructe de sezon, in limita glucidelor permise zilnic.


Asta am luat de pe dieta keto a lui Andrei Laslau.


Deci in afara de salamul cu sunca - care e mezel - in rest meniul tau mi se pare super OK. Sport faci?
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat