Subiect: Ce vrei sa fii?
View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 18 oct 2010, 22:29:17
choco's Avatar
choco choco este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 sep 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Dieta: incerc sa mananc cat de cat sanatos :)
Date: 160cm, 48kg
Mesaje: 1.161
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce vrei sa fii?

Citat:
Anterior postat de riky Vezi mesajul
Bafta si tie, eu Fac la Carol Davila , in Bucuresti,
Ma asteptam la ce e mai rau, dar nu e tocmai asa, e fun si frumos, azi am fost cu mana pana la cot in cadavru , cautand nu stiu ce nerv, in timp ce asistentul facea bancuri cu blonde ca sa ma distraga de la "cautare", ne distram putin. Acum depinde totul de ce profesori ai, ce asistenti, si cat de bine te descurci la memoratul gauricii lu gaurica lu gaurica nervului lu nervul nu stiu care. Si trebuie sa ai un stomac de otel, mai ales daca vrei chirurgie respectiv urgente(aici nu mai zic). Este foarte greu, dar e frumos, e , ca sa citezPe d-na doctor Nanea, profa de anato, "un drum lung si plin de gropi, dar foarte frumos". O sa fie fun, mai ales cand o sa "dai noroc pentru prima oara cu Gelu, Nelu, sau cum isi boteaza fiecare pe domnii/doamnele cadavre, o sa fie si mai fun cand o sa te duci la vanatoare de oase/schelet, ca sa iti faci rost de obiectul muncii, material didactic etc.... Sa vezi ce fun o sa fie cand os a va plimbati tantosi in halate albe sau verzi precum e moda, cu un stetoscop de gat la fiziologie Partea proasta e ca nu toata lumea e dornica sa te invete ceva, meseria s efura , nu se invata si incearca, daca ai cunostiinte medici, sa t ebagi la asistari de cazuri, operatii, mai ales dupa primul an, citeste carti de specialitate cat mai multe ca nu o sa te invbete nimeni smecheriile meseriei, etc... Si pentru urgente trebuie sa fii robot cu inima, stiu ca suna aiurea dar cama sa trebuie sa fi, am facut 3 luni de voluntariat la smurd, plus vreo jumatate de an de crucea rosie, aici am invatat chestiile de baza gen injectii ascultatie, luat tensiunea, luat sange etc....la smurd mi-am intarit sistemul digestiv , iar asta vara am fost la 2 cezariene si o laparascopie cu unchimiu....deci daca ai ocazia fa-le ca o sa-ti prinda bine...In rest mult succes
ai planuri mari
ti-ai ales o profesie buna,si cu siguranta vei reusii
e bine ca ai o inima si un stomac de fier eu una nu as rezista printre cadavre,sunt prea miloasa
choco, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1831 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1314 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1315 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat