Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #1837 (permalink)  
Vechi 15 apr 2013, 09:27:04
laura2006's Avatar
laura2006 laura2006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 12 ian 2011
Locaţie: bacau, Romania
Date: 158cm, 55kg
Mesaje: 110
Aprecieri acordate: 33
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 28 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

buna fetele,

am fost la iasi dar m-am intors cu mai multe intrebarii decat am plecat, mare parte din pricina lipsei de comunicare a doctorului, dar desi iti ia o caruta de bani pur si simplu nu iti acorda macar un minim de timp
din cate stiam eu o morf fetala dureaza in medie 45 min ...la mine a durat 25; dr paraca era un robot care dicta niste cifre asistentei spunandu-i aspect normal/ vizualizare dificila
analiza a inceput cu precizarea ca pozitia sarcinii/copilului esre transversala, cand l-am intrebat ce inseamna ...m-a ignorat ...si a continuat sa dicteze asistente chstii; dupa care am spus sa il las sa isi termine treaba si sa ii pun intrebari,; mi-a spus ca am lichid amiotic putin si l-am rugat sa imi spuna ce inseamna acest lucru...citez "pai ce sa insemne?...ca e putin"
de brida amiotica mi-a spus ca nu o poate vedea pt ca probabil copilul sta cu funduletul pe ea

intr-un final l-am rugat sa imi spuna macare cume e bebele..si mi-a spus ca pare a fi ok, in limite normale (conform cifrelor statistice) ca are aprox 25 de sapt daca ia in calcul diametrul capului /diametrul abdominal si 23 de sapt daca ia in calcul lungimea tibiei...cand l-am intrebat ce inseamna acst lucru a spus ca nu inseamna nimic

din ce intelesesem eu de la alte persoane la morfologie fetala este inclusa si o ecografie 3D si pleci de acolo cu un filmulet cu bebe la noi nu a fost asat, doctorul ne-a replicat ca 3D/4D sunt pt cei care vor spectacol nu pt cei care fac medicina adevarata.

dupa cum va spuneam am plecat foarte suparata de acolo, descumpanita....si cand am ajuns la bacau m-am dus la dr mea sa o rog sa ma lamureasca ...macar ea, s-a uitat uitat pe raportul de analiza si mi-a spus ca pare a fi ok, ca lichidukl amiotic scazut nu este cauzat de o problema a fatului (pt ca rinichii si tractul urinar sunt ok ..cel putin asa reiese din morf) ci de o problema a placentei, dar care din punctul ei de vedere nu afecteaza sarcina foarte mult
am mai intrebat-o de brida si a spus ca la aceasta varsta a sarcinii teoretic daca la morfologie a reiesit ca bebele este ok nu il mai poate afecta.

la acest moment imi pun toata speranta in D-zeu pt ca de la doctori nu stiu ce sa mai cred

o zi frumosa sa aveti
laura2006, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1415 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 898 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat