Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #1838 (permalink)  
Vechi 15 apr 2013, 09:42:53
Puffoasa's Avatar
Puffoasa Puffoasa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 165cm, 103.8kg
Mesaje: 1.997
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 243 ori in 137 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de laura2006 Vezi mesajul
buna fetele,

am fost la iasi dar m-am intors cu mai multe intrebarii decat am plecat, mare parte din pricina lipsei de comunicare a doctorului, dar desi iti ia o caruta de bani pur si simplu nu iti acorda macar un minim de timp
din cate stiam eu o morf fetala dureaza in medie 45 min ...la mine a durat 25; dr paraca era un robot care dicta niste cifre asistentei spunandu-i aspect normal/ vizualizare dificila
analiza a inceput cu precizarea ca pozitia sarcinii/copilului esre transversala, cand l-am intrebat ce inseamna ...m-a ignorat ...si a continuat sa dicteze asistente chstii; dupa care am spus sa il las sa isi termine treaba si sa ii pun intrebari,; mi-a spus ca am lichid amiotic putin si l-am rugat sa imi spuna ce inseamna acest lucru...citez "pai ce sa insemne?...ca e putin"
de brida amiotica mi-a spus ca nu o poate vedea pt ca probabil copilul sta cu funduletul pe ea

intr-un final l-am rugat sa imi spuna macare cume e bebele..si mi-a spus ca pare a fi ok, in limite normale (conform cifrelor statistice) ca are aprox 25 de sapt daca ia in calcul diametrul capului /diametrul abdominal si 23 de sapt daca ia in calcul lungimea tibiei...cand l-am intrebat ce inseamna acst lucru a spus ca nu inseamna nimic

din ce intelesesem eu de la alte persoane la morfologie fetala este inclusa si o ecografie 3D si pleci de acolo cu un filmulet cu bebe la noi nu a fost asat, doctorul ne-a replicat ca 3D/4D sunt pt cei care vor spectacol nu pt cei care fac medicina adevarata.

dupa cum va spuneam am plecat foarte suparata de acolo, descumpanita....si cand am ajuns la bacau m-am dus la dr mea sa o rog sa ma lamureasca ...macar ea, s-a uitat uitat pe raportul de analiza si mi-a spus ca pare a fi ok, ca lichidukl amiotic scazut nu este cauzat de o problema a fatului (pt ca rinichii si tractul urinar sunt ok ..cel putin asa reiese din morf) ci de o problema a placentei, dar care din punctul ei de vedere nu afecteaza sarcina foarte mult
am mai intrebat-o de brida si a spus ca la aceasta varsta a sarcinii teoretic daca la morfologie a reiesit ca bebele este ok nu il mai poate afecta.

la acest moment imi pun toata speranta in D-zeu pt ca de la doctori nu stiu ce sa mai cred

o zi frumosa sa aveti

Nu stiu cu ce sa incep, o iau de sus in jos

Ecografia dureaza intre 20-50 min, un 2D e de la 20 min , 3D cam 40 min.. la fel si 4D. Eu am facut 2D si a durat cam 30 min cu tot cu discutiile cu doctorita. Sa stii ca are dreptate eco 3D/4D e doar un moft sa zic, sa-l vezi mai bine in poza, dar morfofetala e ok 2D
Mie mi-a raspuns la intrebari, dar nu prea mult in timpul masuratorilor. pentru ca-s destul de concentrati si masoara de mai multe ori, mai ales daca misca bebe.
Pozitia transversala inseamna ca bebe sta pe "lat" deci nu e nici cu capul in sus nici in jos, dar el se suceste mereu, cand se apropie momentul nasterii o sa fie pelvina, adica vine cu capul in jos.
Despre lichid nu stiu ce sa zic, eu mereu am avut in limitele normale.

Depinde de problema placentei, daca ea considera ca nu e o prb, proababil ca asa este.
Trebuie oricum sa mai faci o morfofetala la 31-32 saptamani, si zic sa-ti cauti alt doctor eco.


Acu de curiozitate , ce eco ai facut (2D,3D) si cat ai platit pt ea.
__________________
Jurnal Puffoasa
Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii
Puffoasa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2366 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1849 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1333 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat