View Single Post
  #19 (permalink)  
Vechi 03 ian 2012, 22:12:54
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sondaj - despre self esteem.

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Hehe, mania persecutiei

Nu putea cineva nici sa pronunte cuvinte gen gras, kg, etc in apropierea mea fara sa se lase cu meciuri si parinti chemati la scoala din cauza mea.
Mania persecutiei imaginara. Sa te termine psihic orice mic comentariu critic din partea oricui. Nu conteaza daca comentariul e corect, adevarat sau doar o perceptie gresita din partea persoanei respective. Poate persoana care te critica e vai de steaua ei si vorbeste ca sa nu adoarma...asta nu inseamna ca tre' sa-ti strice peace of mind orice amarat al soartei.

Tin minte cand eram la scoala in clasa a VIII-a si ne jucam cu pistoalele cu apa prin curtea scolii. L-am stropit din viteza pe un tip din alta clasa, nu-l cunosteam, habar nu aveam cine e...a fost o greseala. Nu l-am stropit mult, ceva minor si mi-am cerut scuze. Dar s-a invinetit la fata si a inceput sa ma bata salbatic cu mainile si picioarele absolut isteric. Cred ca a durat vreo 10 de secunde toata bataia dar a fost foarte "din impuls" totul si nu am apucat sa reactionez. A fost prima si ultima cafteala pe care am luat-o in viata mea, absolut inutil. Dupa ani de zile m-am intalnit cu tipul in autobuz. Eram maturi amandoi, cred ca aveam in jur de 25 de ani. Arata jalnic, cred ca era ceva muncitor pe vreun santier asa ceva...alcoolic (se vede pe fata lor), piele si os...nebarbierit, vai de mama lui, cocosat de slab ce era. Un amarat. Nu se uita la nimeni, se uita fix in pamant asa tamp. Am presupus ca tre' sa fi avut o copilarie ingrozitoare, cu vreun tata alcoolic care batea la el ca la fasole, sau care-l critica si injura zi si noapte si se refula si el cum putea. D-aia a rabufnit pe mine ca sa se descarce, si oricum...eu eram fata si nu baiat deci o prada mai usoara, mai mica de inaltime decat el etc. Probabil ca avea acum vreo nevasta la care batea zilnic ca nu i-a prajit chiftelele destul sau ca le-a prajit prea tare, vreun copil pe care il tinea numai in suturi etc. O viata minunata.

Sensibilitatile astea la cele mai mici critici minore denota deja ceva issues mai adanci.
Răspuns cu citat