View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 26 aug 2012, 19:28:33
just21's Avatar
just21 just21 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 29 aug 2010
Locaţie: somewhere, Romania
Vârsta: 30
Dieta: ...
Date: 162cm, 60.5kg
Mesaje: 1.858
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 30 mesaje
Implicit Re: Castanele - o alegere inspirata

Citat:
Anterior postat de Sarita Vezi mesajul
Odata cu venirea toamnei ce ar fi sa-i acordam organismului nostru o mana de ajutor consumand castane?
Castanele comestibile sunt cunoscute pentru faptul ca , desi fac parte din categoria fructelor oleaginoase, sunt foarte sarace in grasimi saturate si au putine calorii. Pe langa acest lucru, aceste fructe sunt o sursa de fibre alimentare si de vitamine precum B6, B9, C, E si K.
Unul dintre cele mai importante beneficii pe care le aduc este faptul ca au puterea de a regla glicemia si astfel sunt recomandate atat celor diagnosticati cu diabet cat si celor ce vor sa previna aceasta boala sau sa slabeasca .
Mai mult decat atat, avand in vedere ca acestea contin cei mai puternici trei antioxidanti (vitaminele A, C si E) care stimuleaza producerea de acid hialuronic , castanele ajuta la mentinerea elasticitatii pieli prevenind aparitia ridurilor si a vergeturilor. Tot datorita acestor antioxidanti, pot trata si acneea.
De asemenea, castanele sunt aliatul de nadejde in lupta contra stresului si a oboselii. Acest lucru este posibil deoarece ele sunt o sursa excelenta de magneziu, un mineral cunoscut datorita calitatilor sale de tonic si antidepresiv.
Ce ziceti? Incercam sa inlocuim macar o gustare cu vreo cinci-sase castane?
hey!!!!!!!!!!:*::*:**:*::*:*:*
nu te`am mai auzit de mult.:X:X:...
Cum mai esti??
Castanele...sunt delicioase..Aici in zona in care stau eu in luna septembrie e plin de castane:X..eu una le ador..mai ales prajite:X:X..abia astept sa vina vremea lor!..
Deci eu cu siguranta voi incerca sa inlocuiesc o gustare cu castanee.
nu stiam de beneficiile lor,dar ma bucur ca le`ai specificat tu.au si beneficii si sunt si ff gustoase
__________________

Răspuns cu citat