View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 17 feb 2011, 22:49:27
Nemo's Avatar
Nemo Nemo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţ cunoscătorSlăbuţ cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Le Cannet, Franta
Vârsta: 55
Dieta: Dukan
Date: 179cm, 87kg
Mesaje: 3.894
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 298 ori in 161 mesaje
Implicit Re: Intoarcerea la suprafata - Jurnal Nemo

Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Nemo....mai lasa ciocolata.....spune-mi ceva legat de meseria ta....ai zis ca esti medic veterinar.
Dupa cum sti,am o catelusa shih-tzu....si ea a facut puiutzi...
O puiutza am dat-o deja....au dus-o la vaccin si i-au descoperit pe burtica o umflatura cam cat o visina mica...a zis medicul ca e hernie....ca se poate resorbii pana la 4 luni,daca nu ,la operatie....
Cand am aflat,i-am pipait si noi pe ceilalti si am mai descoperit la o fetitza acelasi lucru....un pic intr-o parte,un gogoloi ....sunt curioasa de parerea ta si mai ales care ar fii cauzele aparitiei herniei la puiuti...Sa nu mai imi sari mesajul,ca te omor...
Merci.....anticipat...
Buna, Rozi, acum am ajuns.
E hernie congenitala, apare destul de frecvent la catei si da, daca nu e prea mare, se poate resorbi pina la varsta de 4-6 luni.
Trebuie urmarit sa nu se mareasca, adica sa nu patrunda vreo bucata din intestin si sa se stranguleze, sa nu fie supus catelul la eforturi sustinute si sa primeasca hrana in cantitati mai mici si mai des.
Operatia in sine e simpla si nu implica riscuri prea mari, anestezia e cea mai problematica parte.
Intereseaza-te si cauta un cabinet bun din timp.
Umflatura e in regiunea ombilicului?
Nemo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2067 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1550 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat