Subiect: Jurnal Nina
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 17 dec 2009, 18:22:19
Nina_M's Avatar
Nina_M Nina_M este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 16 dec 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 50
Dieta: calcul calorii
Date: 165cm, 95.8kg
Mesaje: 23
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nina

Aaaa... Mai am si cateva reguli in alimentatie pe care le-am introdus treptat in ultimii ani:
- fara sucuri din comert (cel mult o cutie de nectar pe luna), bem sucuri stoarse la storcator sau sirop natural cu apa
- toate prajelile le fac in ulei de palmier (cand se fac), iar in rest folosesc ulei de masline
- nu folosim margarina, doar unt
- cel putin 2-3 cani de ceai pe zi
- nu mancam fast-food sau produse de patiserie sau cofetarie din comert, eventual facute in casa, chiar si pizza si uneori si painea
- ca si indulcitori folosim zahar brun sau miere si nu zahar alb sau alti indulcitori (ultimii or fi ei buni in diete, dar nu sunt foarte indicati pentru organism)
In general incerc sa evit tot ce ar putea fi nociv pe termen lung. Daca puteti sa-mi spuneti si alte reguli pe care le urmati voi...
Nina_M, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2452 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1935 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1161 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]