View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 08 ian 2010, 14:42:56
alabala's Avatar
alabala alabala este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 sep 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 43
Dieta: ...inca ma gandesc .
Date: 160cm, 63kg
Mesaje: 262
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Viata in judetul Calarasi

,,Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, când mă gândesc la locul naşterii mele, la casa părintească....parcă-mi saltă şi acum inima de bucurie!,,

Cum am vazut acest topic mi-a venit in minte opera lui Ion Creanga ce-mi este atat de draga .Am copilarit intr-o localitate acestui judet si anume Dragalina .Pe baza informatiilor existente,la sfarsitul secolului XVII ,comuna Dragalina s-a format pe mosia domnitorului Constantin Brancoveanu,iar dupa executarea acestora si ai fiilor sai ,a revenit succesorilor pe linie materna pana in anul 1896,cand a trecut in stapanirea urmasilor principelui Nicolae Bibescu ,ca mostenitori ai lui Zoe Brancoveanu .Mosia Ciulnitei a fost prezentata de romanul lui Duiliu Zamfirescu in romanul ,,Viata la tara,,.Numele mosiei a fost preluat de gara Ciulnita ,care a fost construita inaintea satului Dragalina .In baza legii de colonizare din 1924 ,a fost infiintat satul General Dragalina fiind dependent administrativ de comuna Ciulnita de Sus,unde se gasesc primele acte de impropietarire si de stare civila de habitat uman.Denumirea localitatii este legata de numele generalului Ion Dragalina ,originar din Caransebes,erou din primul razboi mondial .Dupa primul razboi mondial o fiica a distinsului general a cumparat o parte din mosia Ciulnitei care a fost amenajata dupa schita unui arhitect ca habitat uman ,astfel incat asezarea sa aiba acces la toate punctele cardinale .Pentru a asigura o populatie stabila pentru lucrarile agricole ,autoritatile din acele vremuri ,au impropietarit prin decret regal,tarani care au luptat in primul razboi mondial ,originari mai ales din zonele montane ,unde terenul arabil era insuficient ,ajungandu-se astfel in 1926 la 60 de familii.In 1928 devine comuna .Ulteriror comuna Dragalina s-a extins prin adaugarea satelor Constantin Brancoveanu si Drajna .Nu voi vorbi despre,, fenomenul Baraganul ,,din perioada comunista .Comunitatea Dragalina s-a format progresiv in inima Braganului cu oameni veniti din toate colturile tarii .
Avem obiceiuri cunoscute :colinde sfinte ,paparude,caloianul,obiceiuri legate de nunta ,de inmormantare .Mai nou ,,Pastele blajinilor,,(adus de basarabeni).Tinerii si varstnicii isi gaseau bucuria la horele care se tineau ,,la salon,,.Fetele si baietii dansau hore ,tangou sau vals ,urmariti discret de mamele grijulii .Pastram adanc in suflet credinta stramoseasca .Incet,incet am inceput sa ne modernizam .Imi voi permite sa o citez pe profesoara de lb romana Ducan Maria :,,Pe cei ce ne-au indrumat de-a lungul anilor si peste care frunzele toamnei au cazut ,sa-i purtam in suflet ca pe o frumoasa carte si sa ducem mai departe ,munca si invatatura lor .Ei dainuiesc prin noi asa cum noi vom fi vesnici prin copii nostrii !,,
Am avut norocul sa ma nasc si sa cresc intr-o comunitate calda ,am avut onoarea sa fiu invatata de oameni cu principii adevarate ...sunt mandra de ai mei parinti care-s tarani onesti ,oameni simpli ce traiesc acolo.Intotdeauna ma intorc acasa ,cu multa bucurie ,nostalgie si amintiri deosebite in satul meu de origine .Locul cel mai placut si plin de liniste din sufletul meu este acasa !
alabala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1585 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1068 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat