View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 25 sep 2011, 09:39:40
TheNext's Avatar
TheNext TheNext este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 29 aug 2011
Locaţie: Roma, Italia
Vârsta: 45
Dieta: Montignac...personalizata
Date: 165cm, 69.5kg
Mesaje: 65
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit re: O luna fara zahar si faina alba!

Buna Aycha! Voiam sa te felicit sincer pentru ca ai reusit sa "te tii de slabit" . Apoi sa-ti spun parerea mea despre "o luna fara dulciuri/paine". E o sfida de ditamai interesul si poate acum 5 kile (la mine) m-ai fi gasit printre adepti. Adica eram aia care striga sus si tare ca pana la 70 de kile nu pun limba pe nici un fel de zahar sau derivati, fainoase etc... Dar! Am invatat ca oricata vointa ai avea si chiar daca reusesti, nu cred ca e bine! Pentru ca noi trebuie sa ne pregatim sa slabim pentru viata, sa ne educam obiceiurile alimentare pentru tot restul vietii. Sa nu gusti sau sa nu ai zile de alimentatie gresita, pentru mine e imposibil si cred ca pentru toata lumea devine la un moment dat frustrant. Dar nu ma refer cand esti odihnit si ai tot timpul sa-ti prepari acasa meniurile, ma refer la ziua cand ajungi cine stie in ce loc, obosita si cu o foame de lup si bunataturi toate din faina alba, zahar si grasimi. Din punctul meu de vedere rezisti la cursa lunga numai daca o zi pe saptamana gusti din ceva nepermis (la mine au fost 3 zile si am "gustat" din mai multe ) Dar tot am slabit! Cred ca e foarte important sa ne educam in asa fel incat sa gusti si sa te opresti la timp. Rezistenza pentru o saptamana - doua, poate! Ca eu atat am reusit. Dar am invatat ca nu duce la nimic bun. De-asta si "dieta" mea nu e strict Monti: ma gandesc mereu "pot sa fac asta toata viata?" adica sa calculez calorii? Nu! Atunci nu o fac. Se intampla sa nu am iaurt 0,1% grasimi in casa pt. toata viata? Da! Atunci mananc sau gatesc cu acela nedegresat. Si asa mai departe. Restrictiile te fac sa slabesti, e adevarat! Dar pentru scurt timp! Parerea mea!
TheNext, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 814 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat