View Single Post
  #20 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 00:14:54
Whaley's Avatar
Whaley Whaley este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Da, Baby Led Weaning (la noi s-a tradus autodiversificare), intr-un fel el m-a ds spre ea, pentru ca tentativele de pireut si suculet mi le-a scuipat cu un dezgust suveran, nu a acceptat lingurita deloc (in perioada aceea el facea un tratament cu un medicament amar si alcoolizat si cred ca a contribuit la refuz, se temea sa nu-i dau ceva rau la gust in ea) si am descoperit pe un forum, apoi pe un blog discutii si explicatii despre BLW, mi s-a parut o solutie logica si naturala. Am inceput cu biscuiti de teama (a fost singura o perioada scurta in care i-a mancat, apoi nu i-am mai dat si nu a plans dupa ei). Ce sa zic? Iti trebuie nervi tari, intr-adevar, mai ales cu diversi binevoitori gen mama/soacra care stateau si se uitau incordate ca arcul gata sa cheme ambulanta, dar piciul meu s-a descurcat de minune. E drept ca pare horror, pentru ca in primele saptamani pana exerseaza "distractia" tuseste si vomita destul de des, dar am avut norocul sa am niste cunostinte de baza de neurologie infantila care sa ma ajute sa inteleg ca tusea e de fapt reflexul sanatos, voma la fel, acestea nu sunt semne ca se intampal ceva rau, dimpotriva, copilul se descurca singur. Plus ca trebuie sa mai treci peste cateva "praguri": un copil autodiversificat intotdeauna mananca mai putin cantitativ in primul an si isi scoate mai greu mesele de lapte, se arunca foarte multa mancare si trebuie sa te uiti la banii aruncati pe jos fara sa uiti ca e un copil de 8-9 luni care nu intelege cum sta treaba, se murdareste foarte tare si multa vreme regula e "nici o masa fara dus" etc...
Bine, eu mi-am crescut in general copilul cu multa incredere si cat de natural am putut, i-am lasat in majoritatea domeniilor libertatea sa exerseze alegerile (cu niste limite stabilite foarte clar, de exemplu scaunul de masa, scaunul de masina etc) si cred ca n-am gresit alegand varianta asta de diversificare. Ce am observat (si mi s-a confirmat pentru ca dupa lupte seculare am reusit sa gasesc o pediatra suficient de inteleapta sa aprobe si sa recomande incurajarea alegerilor alimentare la copilul mic), este ca desi aparent mananca haotic, isi ia foarte bine ce-i trebuie din toate grupele de nutrienti. Intr-o zi poate alege sa manance paine cu unt si rosii dimineata, fructe la pranz si carne sau ou seara, e treaba lui, important e ca daca il las in pace le mananca pe toate...
Din pacate traim intr-o lume nenorocita, poluata si plina de radiatii, alimentele certificate ecologic au preturi exorbitante (la inceput, cand manca cat o vrabie, ii luam legume si fructe bio, dar pe vremea aia manca o banana de 3 lei la 2 mese, acum mananca si 2 la masa si sincer nu imi mai permit sa-i ofer asa ceva), dar ma straduiesc macar ouale, leguminoasele, faina si alte cateva produse sa i le ofer bio, am schimbat carnea de pui pe curcan in proportie de 80% pentru ca la cresterea curcanilor nu se folosesc aceleasi chimicale... una peste alta, cat de mult pot, incerc sa-l feresc de substante nocive, la fel si de obiceiuri proaste (taica-su are directive stricte ca daca i se face de Mac sa mearga in pauza de pranz, nu are voie sa manance cartofi prajiti in fata plodului )
PS: are 1 an si aproape 7 luni piticul meu.
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat