Subiect: Jurnal anca1997
View Single Post
  #21 (permalink)  
Vechi 08 dec 2012, 21:56:37
lovelz95's Avatar
lovelz95 lovelz95 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 01 mai 2012
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 29
Dieta: intuitive eating + active life
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 21
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 5 mesaje
Implicit re: Jurnal anca1997

Prin 5-6 mese ma refeream la 3 mese principale si 2 gustari.Iata un exemplu de meniu
mic dejun:

Omleta cu sunca si branza +legume+o felie de paine neagra+un pahar suc natural

sau

un corn/2 clatite/paine neagra cu unt si miere sau gem/doua felii mici cu unt de arahide si banana + o cana cu lapte (sau orice altceva vrei tu in zilele cu dulce)

Gustare 1: fructe sau alune/migdale/seminte sau fructe uscate,suc de fructe,cateva bucatele de ciocolata neagra,iaurt cu cereale.ceva mic si usor in orice caz

Pranz: ceva ce gatesc parintii tai..carnita cu salata,supa,ciorba,orez cu legume..nu stiu ce mancati voi in Modova

Gustare 2: tot ceva mic si usor ca la gustare 1

Cina: nu trebuie sa papi neaparat ceva gatit.poate fi ori o salata de fructe cu iaurt si gereale integrale sau 2-3 biscuiti....ori o salata de legume cu pui/sunca/pastrama si cascaval/branza.

Din cand in cand poti sa mai ai si cate o zi off.La mine este sambata de exemplu-ziua in care mananc tot ce imi pofteste inima..prajituri facute in casa,dulciuri la MD,pop-corn,pufuleti,suc..si de duminica revin la mancarea normala.Nu uita ca mancarea este combustibil pentru organismul tau,nici nu traiesti pentru ea si nici nu trebuie sa devina vreo obsesie.Nu incerca sa iti interzici anumite alimente sau sa te abtii deoarece ,crede-ma..din proprie experienta iti spun,vei manca de 10 ori dupa si te vei simti mizerabil.Ai grija de tine si bucura-te de viata ta,prietenii tai,familia ta...nu uita ca un numar pe cantar nu te defineste!

PS: te sfatuiesc din toata inima mea,sa nu iti calculezi caloriile!este foarte obositor,frustrant si aduce numai rau....mi se pare o pedeapsa
lovelz95, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
lovelz95, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2057 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1540 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]