View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 01 iun 2013, 20:02:20
jessik's Avatar
jessik jessik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Cum faceti economii?

cand eram in tzara aveam numai bani numerar..si ii ascundeam sub saleata d ela pat hahaha, uneori nici nu ii numaram.. si evident ca familia stia.. uuf.. si toti imi cereau, pana si tata cand mai ramanea fara, imi cerea de trasnport.. sau cate 10 50 delei, ca mii dadea inapoi, hihi, ce corect e el..
imi placea cand luam salarul. si mergeam la shopping.. de abia asteptam, numaram zilele mai ales ca lucram pe ture a cate 2 zile. trecea repede timpul..
haine mereu le luam la reducere, papuci la fel.. sau mai mergeam in bazar si e ma ieftin, nu dadeam multi bani, ca sincer in ro e scump sa iti iei haine si papuci.. nu voiam sa dau un milion numai pe o bluza.. produse cosmetice numai de la avon..la reducere evident..
aici s-a schimbat treaba.. ca ca stau cu sotul, toti banii sunt in acelasi cont. mergem impreuna la cumparaturi.. si cum sotul e mai econom, mereu intreaba dar sigur ai nevoie, sigur iti place, era si enervant la un moment dat.. la mancare cum aiic sunt mutle care nu le cunosc, nu prea ne riscam.. luam produse simple, si mai gatim noi, rar mai luam cateceva mai special..sau tre s ail conving , ca acea cantitate ne ajung mai mult timp..ne mai faceam noi lista dar niciodata nu ne incadram.. mereu mai vedeam altceva..
daca aveam sau nu pe plus sau minus , vedeam mereu pe net, cum stam cu banii in cont, cand luam salarul, sau palteam facturi. mereu ne socotim bugetul.deci din pacate nu pot strange bani in pusculita, rar vad bani cash..
sotul mai repara calc, si primeste cash, si ii punem intr-un plic, plus ca am mai primit cadou bani pt bebe, am pus tot acolo pt zile negre... visez si eu ziua cand o sa am bani incat sa cumpar ce am chef, fara sa dau explicatii.. oricum is constienta ca nu pot da iamma, ca tot in familie vin banii, si se cheltuie..
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui jessik:
laurra (02 iun 2013)