View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 10 aug 2010, 13:54:37
ruxxi's Avatar
ruxxi ruxxi este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 aug 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Dieta echilibrata
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 55
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Ruxxi-cum m-am lasat de fumat si ce ma mentine motivata!

Hello Nico,
Foartea simpatica pisica
Dupa cum ti-am spus, o sa dezvalui ultima descoperire in materie de antrenamente cardio, sper sa functioneze.
Eu oricum sunt adepta antrenamentului pe intervale de ceva timp, insa acesta e de scurta durata si foarte eficient (am citit ieri mai multe despre el).
Antrenamentul Tabata (descoperit de medicul japonez Izumi Tabata) este unul de intensitate mare si de scurta durata .
Durata totala 4 minute: 20 sec.antrenament intens/10 sec.pauza, 8 runde.
Cred ca poate fi adaptat in functie de nivelului de rezistenta al fiecarui doritor, am gasit pe internet si un program de 2 luni daca nu ma insel in care se creste saptamanal intensitatea si durata,insa eu am la activ vreo 3 luni de sport efectuat aproape zilnic(in ultima luna am facut si genul asta de antrenament),minimum 40 min deci nu mi se adreseaza.
Cu toate ca atunci cand am citit mi-am zis ca il pot face zilnic, acesta este recomandat de maximum 2-3 ori/saptamana.Se spune ca dupa acest tip de antrenament,organismul continua arderea grasimilor 2 zile.Se va incepe cu 5 min incalzire, 4 min antrenament, 2 min relaxare.

Se pot alege si cateva exercitii usoare,alcatuindu-se astfel un program de 12,16 min.
Eu de exemplu aseara am facut 20 min (am gasit pe net si cronomentrul tabata)
1.sarit coarda
2.flotari "pt.fete"
3.abdomene
4.fandare fata (alternand picioarele si ridicand bratele lateral)
5.fandare laterala (alternand picioarele si ridicand bratele).
la ultimele doua se pot folosi si gantere insa mai usurele -1 kg de ex. eu am doar de 3 kg, si aseara dupa 2 min eram lesinata.
4 min fiecare cf.explicatiilor de mai sus.

Acest program nu este recomandat persoanelor cu probleme cardiace sau de alta natura.
Eu personal dupa ce m-am lasat de fumat si m-am apucat de sport chiar am consultat medicul, mi-am facut niste analize si va recomand acelasi lucru.

Si in ceea ce priveste dieta,daca nu functioneaza metodele traditionale (fara grasimi,dulciuri,fainoase etc)de cele mai multe ori decat sa suferim tot felul de dezamagiri putem sa scurtam drumul mergand la nutritionist pentru o dieta personalizata.

Cred ca am scris cat pentru o saptamana
pupici!
__________________
Jurnal Ruxxi-o viata mai sanatoasa fara tutun!http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ta-5801-5.html
ruxxi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1809 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1292 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1293 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]