Subiect: Liposuctia
View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 08 ian 2011, 22:56:26
Anason's Avatar
Anason Anason este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Whole foods plant based (WFPB)
Date: 163cm, 90kg
Mesaje: 433
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Liposuctia

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
*Heli, nu stiu nimic de aceasta procedura.

Dar am amice care au apelat la proceduri de liposuctie.

Ce stiu de la ele este, ca in zona in care ti se face liposuctia, nu te mai ingrasi never, dar daca mai pui un kg, sa zic sarcina, sau se mai ingrasa omul de sarbatori, la una de exemplu i s-a facut un sac de grasime la cot
Explicatia este simpla, grasimile, nu se inmultesc, adica nu cresc in numar, cand tu te ingrasi, ci se umfla, ei, in zona in care s-a facut interventia, practic poti spune ca ele sunt distruse, dar te ingrasi in niste locuri total neasteptate

Asa mi s-a explicat
Numarul de celule adipoase este stabilit in copilarie (de aceea copiii supraponderali se vor lupta toata viata cu greutatea, daca nu au grija la ce mananca) si ramane constant. Cand ne ingrasam, ele practic se umfla, ai dreptate. Liposuctia le sparge si le distruge, dar partial - nu pe toate. Este cu atat mai greu sa le distrugi cu cat stratul adipos este mai gros, de aceea se recomanda de multe ori sa slabim inainte de lipo cat mai aproape de greutatea normala pentru inaltimea noastra. De aceea sunt persoane care se ingrasa si in zonele unde au facut lipo, pentru ca au ramas celule adipoase, care se pot umfla in voia lor. Insa nu se mai ingrasa la fel. Intr-adevar, grasimea se va depune preferential in alte zone, unde celulele adipoase sunt neatinse, insa mi se pare foarte ciudat ca prietena ta a facut "un sac de grasime la cot". Suna mai degraba a bursita sau alta afectiune.
Ce spunea Ianna despre tummy-tuck/abdominoplastie este iarasi adevarat. Practic se scoate o bucata de piele cu tot cu grasime si in locul respectiv ramane o cicatrice, care nefiind extensibila, nu mai permite acumularea de grasime.
Abdominoplastia este indicata mai degraba persoanelor cu un exces ponderal mai mare, in zona abdomenului, mai ales daca au asa-numitul "sort abdominal" - practic sortul este cel care se excizeaza. Lipo este indicata mai mult persoanelor normoponderale, cu exces de grasime localizat (aripioare, love handles).


Daca ma tine curajul, anul asta s-ar putea sa-mi fac o lipo pentru talie. Si cand aveam 50 de kg, talia tot groasa a ramas.
Răspuns cu citat