View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 25 mar 2010, 00:00:07
jolye79's Avatar
jolye79 jolye79 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Locul noilor venite

Buna seara, slabute vechi si noi. Ma numesc Alina si sunt mamica a doi pusti (unul de 1 an si jumatate, celalalt de 4 luni - harnica, nu?. Am de slabit cel putin 14 kg pentru a ajunge la greutatea avuta inainte de sarcini si inca vreo doua, trei pentru a ma simti bine in corpul meu.
Scurt istoric (voi detalia in jurnal):
- la 01.02.2010 (76.1 kg) m-am gandit ca ar fi timpul sa iau ceva masuri; nu am tinut dieta, doar am fost ceva mai activa (bicicleta, leg trainer, dans cu piticii);
- la 08.03.2010 (74.1 kg) am inceput o dieta....sa-i spunem hipocalorica. De ce "sa-i spunem"? Pentru ca alaptez si nu-mi permit sa scad prea mult caloriile; prin urmare, mananc in medie 1600 cal/zi;
- la 21.03.2010 (71.7 kg) m-am inscris pe site.
- de dimineata cantaream 71.3 kg.
Va salut pe toate si ma inscriu si eu in cursa - lunga, dar destul de usoara pentru moment - a pierderii kg in plus.

Aaaaaaaaaaa! Si am o obsesie: ma cantaresc zilnic.... In seara asta mi-am rugat barbatul sa ia cantarul cu el la munca...si sa mi-l aduca doar sambata, dar cred ca in disperarea mea as fugi la supermarket si mi-as lua altul...si altul...si tot asa! E boala curata!!! Cred ca din toata dieta, asta e partea cea mai grea.
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]