View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 17 iun 2011, 13:55:31
boxoutsider's Avatar
boxoutsider boxoutsider este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: supa de varza
Date: 170cm, 77kg
Mesaje: 44
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Mancaruri care ne ingrasa

Iata ce cred eu ca m-a ingrasat pe mine:

1. Stresul, viata dezordonata ---> implicit mancatul dezordonat din cauza lipsei de timp; nerespectarea meselor;
(nici acum nu am mai mult timp liber la dispozitie, dar am stabilit ca slabitul meu sa fie prioritatea numarul 1; prin urmare am renuntat la alte activitati)

2. Somnul insuficient. Am aflat ca nu ajuta deloc. Si cum eu sunt obisnuita sa nu dorm mai mult de 5-6 ore pe noapte....

3. Teoretic sunt o persoana activa... in fata calculatorului. Peste 9 ore pe zi petrecute pe scaun scriind mailuri, vorbind la telefon sau stand pe net.
Cand jobul e de asa natura, e cam greu sa combati acest aspect.

4. Comoditatea. Dupa o saptamana de stres si lucru intens la servici, uneori prelungit pana seara tarziu sau chiar in weekend, cine sa mai aiba chef sa mai faca si altceva decat sa stea in pat sau sa leneveasca in timpul liber?

5. Fast food: in mod deosebit Mc-ul si KFC-ul, ocazional pizza comandata acasa;
Nu mancam chiar atat de multe, insa acum cand stau si fac o comparatie cu ce mananc acum, mi se pare mult. Mi-e dor de Wrap-ul de pui de la Mc....

6.Rontaielile de zi cu zi: mai o ciocolatica, mai un biscuitel (sau mai multi), mai niste napolitane glazurate...

7. Popcornul - am citit ca s-a facut un studiu prin SUA care spune ca o punga de popcorn de marime medie si o bautura contin in jur de 1.600 de calorii.
Eu stiam ca popcornul nu e chiar asa de nociv, ba chiar era si nu stiu ce dieta cu popcorn.
Avand in vedere insa ca eu imi luam din acela la microunde... si ca la fiecare film la care ma uitam trebuia sa am si o punga de popcorn langa mine...

Cam astea...
boxoutsider, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1769 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1252 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat