View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 10 mar 2011, 18:18:12
Ioana slaba's Avatar
Ioana slaba Ioana slaba este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Postul Mare: cand mancarea ia locul 2

Citat:
Anterior postat de pufik Vezi mesajul
Eu mai mult nu pap decat sa pap. Iar carbo sunt peste limite , oricum as face meniul asta nu le mai echilibrez deloc. Azi am doar 900 si ceva de cal si deja este peste limita la carbo si la grasimi. As mai pune mucenici dar si aia au carbo multi. De dimineata am mancat pateu cu ciuperci dar nu l-am gasit in lista si am pus fornetti .Ioana tu mai esti tot la manastire? Cartofii cu zeama era ciorbita sau pur si simplu fierti si cu zeama ?Vad ca decurge bvine saptamana, sa ne ajute Dumnezeu sa avem un post linistit. Cel mai rau ma simt daca ma cert in post , spun vorbe rele sau gandesc de rau. Si incerc sa fac tot posibilul sa nu fac asta , cateodata ambitia asta vrea sa iasa dar sper sa fie bine anul asta .

Offf m-am intors in tumultul orasului asta e.

Cartofii erau fierti simpli si zeama de varza era servita la pahar .

iata si cateva beneficii pentru seama de varza:

Desi studiile nu sunt tocmai laborioase in ceea ce priveste varza murata, se stie ca este un foarte bun antianemic, revitalizant si diuretic. Cura cu varza murata sau zeama acra este indicata pentru controlarea apetitului alimentar crescut. Bea inainte de fiecare masa cate un pahar cu zeama sau consuma regulat salata preparata din aceasta "muratura". Daca suferi de indigestie sau ai greturi, aceeasi salata te va ajuta sa-ti revii.

Varza murata actioneaza ca un detergent pentru tractul digestiv. Pe langa proprietatile de detoxifiant de care nu duce lipsa, ea trateaza constipatia si regleaza tractul digestiv, ajutand la eliminarea reziduurilor. In plus, ajuta la digestie mai ales cand la masa au fost servite alimente grele. Cu toate acestea, se recomanda precautie la administrarea de zeama de varza si nu este indicat sa se consume in exces, pentru a nu favoriza diareea.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Răspuns cu citat