View Single Post
  #274 (permalink)  
Vechi 12 aug 2010, 21:15:40
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Buna draga jurnalule,

Adevarul este ca am ramas cu jumatate de Kg. dat jos...dupa cum vad, chestie pozitiva.

Pe de alta parte nu am mai intrat aici pentru ca mi-a fost jena sa scriu ca m-am ingrasat la loc cateva Kg. bune de tot. Bineinteles ca de la pastile. Nu am 83 ca in martie dar nici departe nu sunt. Am reusit sa dau jos vreun Kg. in ultima perioada dar pana sa ajung iar la 78 de Kg. mai am ceva. Nu am chef sa schimb datele de la profil ca mi se pare trist. Daca vad in fata 78 de Kg. ma face sa vreau sa le si am pe alea si nu mai mult asa ca ma abtin. La cm. m-am marit mai putin, adica am cu doar vreo cativa peste cat am acum, aproape nici nu se baga de seama. Asta e bine desi nu pot sa-mi explic de ce nu m-am marit mai mult. Ma rog, asta este.

Partea proasta e ca nu e vina mea ca m-am ingrasat ci vina pastilelor. Iar partea buna e ca de ieri (cand am fost la medic) am inceput sa iau pastilele in cauza la jumate ca dozaj asa ca s-ar parea ca nu o sa ma ma mai ingras cica. E foarte mica doza si e ca si "nu se pune" asa ca sper sa ma mentin si sa scad incet - incet. Rabdare am si oricum nu am de ales. Ce pot sa fac?

Speram sa ajung la vreo 73-74 de Kg. pana pe 20 septembrie cand plec in concediu in Europa si ma vad cu rude si amici dar...daca nu se poate, asta este. Bine macar ca nu ma duc in Romania ca acolo lumea nu ma stie mare ci mica. In Ro vreau sa ajung prin mai iunie, la anul si pana atunci sper sa scad sub 70. Timp ar fi si daca sanatatea imi permite as putea sa-mi vad si visul asta cu ochii.

Pe de alta parte cred ca a contribuit la luarea ingreutate si faptul ca nu am mai facut DELOC sport in ultimul timp. Am rabdat de durere si inca mai rabd din cauza unei crize de lumbago care e nemernica si care ma face sa stau tintuita in casa in mare parte. Cand trebuie sa plec si sa merg, sa ies sau intru in masina, sa urc scari etc....sunt terminata. Asa incat...mi-am propus sa ma apuc totusi usor-usor sa fac pe bicla. Am incercat si merge, ca tot stau cu fundul fix si dau din picioare. Asa ca o sa persist in miscari. O sa incerc si bai calzi luuungi in cada. Nu ma mai duc la piscina o vreme ca am senzatia ca aia m-a nenorocit, era cam rece apa si cand am iesit afara adia un mic vantecel mizerabilos.

Ma bucur pentru kore ca a mai dat jos un pic, pentru carmenka ca a revenit la greutatea mica (fiindca pusese 2 Kg. in concediu) si de toate gagicile care au intrat la apica si s-au facut suplici.

Eu deocamdata ma tarai usor usor dar refuz ca greutatea sa fie o chestie care sa ma deprime. Destul m-am stresat cand am trecut de la 57 la 87 de Kg. in numai 5-6 luni de la tratamentul respectiv. M-am saturat de suparari din cauze care nu depind de mine. Vreau sa ma simt bine si cum ziceam intr-un mesaj mai vechi...felul in care arat ca gabarit (ca doar nu ma revars prin haine!) nu ma face sa ma simt mizerabil daca nu permit eu asta.

Va sarut si va urez succese!