View Single Post
  #28 (permalink)  
Vechi 05 iul 2012, 00:01:22
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Stefanai XTR - o mamica fericita

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul

Vezi sa nu"vina"vreun dintisor mai devreme si sa il deranjeze...Apoi...incearca sa nu ii mai dai din ora in ora sa manance,lasa macar 1,5 ore intre alaptari....Eu ii dadeam dupa baita putina apita(1 lingurita la inceput),mai ales cand era groaznic de cald si transpira saracuta...Orice ar fi,nu trece pe completare cu lapte praf macar pana la 6 luni pentru ca iti va scadea fff mult lactatia...
Vezi ce mai zic si alte mamici!Sper sa fie o faza trecatoare!
Va pup!
Nu e de la dintisori, e doar din cauza caldurii. Azi i-am dat si ceai, pe care l-a baut foarte repede, iar mesele sunt deja la 2 ore, chiar 2 ore jumate. Era clar ca el cerea doar de sete asa des lapte
Cu apa nu-i prieten, o scuipa, dar ceaiul vad ca il bea, as aca o sa-i dau si ceai, mai ales la pranz, cand e foarte cald.
Multumesc mult de ajutor!


Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
Stef, daca il alaptezi in brate, schimba pozitia, stai asezata pe o parte, iar el pe spate cu capul intr-o parte spre san, s-ar putea sa accepte.
al meu nu mai suporta sa manance in brate, nici de la san, nici de la biberon, doar pe spate.
eu i-am dat si lapte praf de la 3 luni pentru ca nu se mai satura copilul si lua incet in greutate si pentru mine e mai important sa fie el fericit si multumit decat sa fiu eu satisfacuta ca alaptez doar la san.

apa nu stiu daca e necesar sa ii dai atata timp cat e alaptat de la san, pentru ca stii si tu ca la inceput laptele e apos, tine de sete ( poate de aia nici nu se satura copilul, pentru ca in alea 5 minute el bea mai mult apa) si abia apoi devine mai gras si mai hranitor.
al meu nu vrea sa bea apa sau ceai, am incercat si am lasat-o balta.
diversificarea, daca incepi sa ii dai si lapte praf nu e musai sa vina de acum..
eu de pe la 5 luni o sa incerc cu morcov fiert sa vad ce reactie are, daca nu e pregatit nu insist, il las pe el sa 'decida'. asa a fost si cu laptele praf, i-am dat sa vad ce reactie are, l-a acceptat din prima si l-a papat cu o poftaaaa ( mi-am dat seama ca avea copchilul nevoie de completare si de atunci si-a si reglat programul, mananca la 4 ore ziua si noaptea nu mananca deloc, doarme in jur de 9 ore legate pe noapte )
cel mai bine vorbesti cu doctorita copilului si cu instictul tau matern, copilasii stiu sa ne transmita semnale, iar noi mamele ar trebui sa stim sa le interpretam!!!!!!!

va pupam
Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
apropos, ca am si eu o problema..
cum stai cu decalotarea Stef??
pe mine toti medicii ma cearta ca nu muncesc cat trebuie..ieri am fost cu el la un control si a desfacut madam doctorita cat nu am reusit eu in 4 luni jum..peste 2 luni a zis sa mergem din nou sa vada ce am mai facut
s-a si inrosit ca naiba saracul acolo cat l-a tras doctorita de putzulica, ea mi-a zis ca nu are nimic, ca daca l-ar durea ar plange, dar eu stiu...
doctorita de familie mi-a zis ca si ea s-a chinuit cu decalotarea si tot la cutit a ajuns cu baietelul cand a implinit un an.
in rest toate doctoritele ma lauda ca am un copil cuminte si echilibrat, ca e frumos foc, precoce, creste foarte strong si sanatos, numai cu decalotarea asta o dau in bara si asa ma oftic ca eu-s si perfectionista si taman de o chestie de asta minora sa ma impiedic fir-ar.
Sophy, e de la caldura toata manifestarea asta mai ciudata.
L-am pus si inpozitia de care spui tu si a facut cam la fel pentur ca se incalzea langa mine, asa ca am gasit alta solutie. Pun un prosop sub capul lui, care sa stea intr emine si el sa poate manca linistit de la san.
Nici al meu nu vroia ceai, dar azi, din motiv de sete a baut destul de mult. Apa in schimb o scuipa, deci nu-i cazul sa-l chiunui cu apa.
Nici eu nu ma grabesc cu diversificarea, iar laptele praf, o sa-l introduc, doar daca vad ca nu mai este multumit de ce papa (seara pot spune ca nu adoafrme pana nu goleste un san).
Stefan e mai mic decat David si inca nu doarme chiar toata noaptea, ci se mai trezete cel putin 1 data sa ceara mancare (adoarme pe la 22:00 cel tarziu si pana pe la 3 - 4 dimineata nu se mai trezeste).
Din instinct eu il simt ca i-ar fi sete, dra este multumit de ce primeste de la mine.
O sa merg si la doctorita sa vorbesc cu ea sa vad ce ma sfatuieste.

Cat despre decalotare, eu am vazut pediatra cum face si incerc sa fac si eu la fel, de multe ori gasesc mici pete de sange pe pampers (mai ales dupa ce trag de pielicica). Eu sper sa fie bine, daca nu voi merge cu el la medic as cum si mama mea a mers cu fratii mei, dupa ce au implinit 1 an, deoarece nici ea nu s-a descurcat.

Nu stiu daca exista mama acre sa indrazneasca sa traga tare de copilul ei.
Eu ma ocup de partea respectiva cand este in baie, ca sa fie pielea moale.
In timpul zilei veerific de fecare dta acand il schimb sa nu se fi strans chestie d-aia alba sa nu se infecteze.
Si eu am primit numai laude pentru copil, desi nu laudele ma incanta, ci am am eu un copil sanatos si bine ingrijit. Imi aloc mai tot timpul ingrijirii lui (masaj la picioare, creme si alte tratamente pentru piele, hrana cat mai sanatoasa etc.). E bine ca am sotul langa maine care ma ajuta cu tot ce am nevoie.

Si noi va pupam si multumim de sfaturi!