View Single Post
  #2824 (permalink)  
Vechi 28 iun 2017, 17:52:12
nicolae68daniela's Avatar
nicolae68daniela nicolae68daniela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 23 sep 2009
Locaţie: calarasi, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Rina
Date: 167cm, 77.1kg
Mesaje: 4.316
Aprecieri acordate: 2.598
Am fost apreciat(a) de 1.164 ori in 630 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul

Dragele mele, mi-a placut mult conversatia voastra... am avut de invatat din ea!
Multumim de gazduire Maria ,si sper sa scapi cat mai repede de perioada asta stresanta ,sa te pui pe treaba (pe scris pe aici prin jurnal sa ne mobilizam si noi , adica eu si cine iti mai intră in casuta )

Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
De sunat nu suna rau ceea ce scrii tu ca mananci
Am inca vreo 2 intrebari : ai citit vreodata cu mare atentie prospectul de la medicamentele pe care ti le-a recomandat medicul ? ( eu cand am citit la ale mele m-am ingrozit , mai ales la efecte secundare )
Mananci paine ? (ajuta nespus de mult la ingrasat )
Care este cantitatea de ulei pe care o consumi zilnic si cum ( prajit , ce fel de ulei -adica uleiul clasic de gatit sau de care )

O zi frumoasa ....plina de raspunsuri si iubire
Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
Am gasit 2 meniuri si am inca o intrebare : cand mananci seminte sunt hidratate, doar crude sau prajite ?
Apoi aveai intr-una din zile 100gr. seminte (50 gr pin si 50gr fl soarelui ) , nu a fost prea mult (...

Pupici dulci
Wuuu ce de sfaturi ,multumesc mult !!!
Citind imi dau seama cat de mult eram pe alaturi in ceea ce faceam

Am citit in mare prospectul la medicament ,stiu ca o simpla aspirina sau paracetamol are la reactii adverse cu duiumul ,prefer sa nu citesc ca imi induc singura tot ce acris acolo asa de pacatoasa sunt. N -am alta varianta de tratament e singura ,interferonul cu ajutorul caruia aveam un procent mic sa scap de virus are efecte adverse crunte si eu fiind alergica pot dezvolta cu mare usurinta o boala autoimuna ,asa ca nu au avut cum sa mi- l dea,iau antiviralul care nu face decat sa tina sub control inmultirea virusului , asta pana poate apare ceva tratament sa il distruga cum s-a descoperit pentru virusul C, sunt in probe cica in cativa ani va fi pus pe piata ,Doamne ajuta !

Cu gatitul ,uf nici aici nu procedez cum trebuie calesc legmele usor cu ulei si apa ,nu le prajesc si le gatesc pana sunt moi ,nu e corect ,trebuie sa iau masuri aici.
Semintele ? doar cand le pun in blender le pun la inmuiat ,si asa e nu mi -au priit de aceea le -am cam evitat de luni bune ,sta punga in dulap.
Cu fasolea ....sa zic ca am inceput cat decat sa ma inprietenesc cu ea , am fiert fasole rosie si neagra am congelat -o si imi scot cate o ceasca (are in jur de 100 g) o pun in salata de rosii ,cu o lingură doua de ulei presat la rece cel de struguri .
Mancatul seara ,alta problema, ziua sunt cu fructele in nas , seara cu mancarea ,si imi fac lipii din faina intrgrala ,fara nu ma aimt satula ,asta e de la cap , ca nu ar avea cum daca burta e plină

Trebuie sa fac schimbari trebuie sa imi impun pentru nimeni nu a fost usor la inceput.

O veste buna ,azi mi -am luat rezultatele la analize ,medicamentul si -a facut treaba ,a adormit virusul , sper sa ramana asa adormit sa nu se mai inmulteasca sa -mi distruga ficatul. Transaminazele sunt normale acum ,de ar scade si colesterolul si lipidele serice totale as fi o fericita. Am primit scrisoare medicala să iau inca un an medicamentul, sper sa nu apara vreo criza ai sa dispară ca e foarte scump si nu am voie aa il intrerup , cica virusul se inmulteste si mai si dupa ce a foat pus in repaus .
Multumesc mult pentru toate vorbele care mi le -ai scris , mi -a facut placere sa le citesc si o sa iau aminte la multe .
Te pup si iti doresc tot binele din lume ,sa ai parte de tot ce iti doresti !
__________________
2016=01 noiembrie 80kg
2018 =01 ianuarie 80 kg
2018 =01 august 79 kg Start Rina

Ultima dată editat de nicolae68daniela; 28 iun 2017 at 17:58:03.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui nicolae68daniela:
corinnef (28 iun 2017), orhidee (29 iun 2017), rozica1965 (30 iun 2017)