View Single Post
  #29 (permalink)  
Vechi 15 mar 2010, 16:08:51
onetotilia's Avatar
onetotilia onetotilia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2010
Locaţie: Houthalen, Belgia
Vârsta: 34
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 65kg
Mesaje: 2.091
Aprecieri acordate: 13
Am fost apreciat(a) de 41 ori in 29 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de onetotilia Vezi mesajul
eu nu cred ca mananc sanatos....cred ca mananc aproape sanatos....si mai cred ca e bine sa mancam din toate cate putin....

eu de vreo luna jumate mananc cam asa...binenteles cu exceptii...
-lapte degrest cu cereale integrale (tarate fara gluma)
-biscuiti di cereale 97% integrale la gustare cu ceva foarte putin dulce umplute
-o data sau de doua ori pe zi supa de :castravete,dovlecel, legume cu vermicelli,rosii,
-jambon degrest maxim 60 gr pe zi de obicei la amiazi
-cinala mine e mai problematica insa incerc sa evit pe cat se poate ceea ce nu e bun,insa cina suna cam asa: legume fierte: mexicano mix, fasole verde pastai, morcovi, cartofi-foarte putin, mazare (nu din conserva) ; carne :piept de pui fara piele la cuptor cu ciuperci sau la cuptor cu unt cu usturoi-foarte putin sau doar prajit in tigaie de teflon poate cu 15 gr unt, carne de vitel sau vita gratar, peste prajit in tigaie de teflon ; salata verde cu vinigret sau maioneza....
-mai mananc cate un iaurt degresat cu fructe si fara adaos de zahar
-un mar sau doua pe zi
-o data pe saptamana paste cu sos de rosii si ciuperci
-o data pe saptamana putin orez basmati
-mai mananc curcan din cand in cand
-o data pe zi mananc mancare calda,gatita....
-incerc sa evit sosurile,mezelurile,nu beau sucuri deloc,dulciurile...insa in weekens o dau in bara,painea...eventual cate 1-2 feliute de toast iat in weekend bagjete in jur de 100gr la micul dejun cu nutella
-stiu ca nu e tocmai sanatos insa nu cred ca pot sa il perfectionez mai mult...

PS: mai mananc cate 2_3 oua fierte pe saptamana,conopida,varza de bruxell,cateodata putin emmental,ardei.
si putina ciocolata....din cand in cand...cand ies in oras mananc salata de fructe sau cate o waffa... sau cate putina inghetata
Răspuns cu citat