Subiect: Jurnal Mihastef
View Single Post
  #30 (permalink)  
Vechi 04 ian 2014, 11:49:03
costina89's Avatar
costina89 costina89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 05 mai 2011
Locaţie: ....., Romania
Vârsta: 34
Date: 164cm, 99.3kg
Mesaje: 2.646
Aprecieri acordate: 1.424
Am fost apreciat(a) de 1.602 ori in 1.090 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mihastef

Citat:
Anterior postat de butterfly30 Vezi mesajul
mihaela, n-am mai avut ieri timp sa-ti raspund apropo de legumele fetitei tale. e bine si cum faci tu, dar nue chiar cea mai sanatoasa metoda. amjoritatea vitaminelor din legume sunt hidrosolubile, adica trec din legume in apa de fierbere, cu cat e mai multa apa cu atat mai putine vor ramane in legume. poti incerca fiertul la aburi, in felul urmator: cumpara o sita de inox, pune in ea legumele bucati nu f mari, ca sa se faca mai repede, pune-o deasupra unei cratite cu apa care fiebe, iar deasupra capacul cratitei. cand nu aveam rabdare, faceam altfel: taiam morcovii felii mai grosute si-i puneam pe fundul unei cratite dxe inox cu diametru mic, deasupra telina, pastarnacul, patrunjelul taiate felii mai subtiri, iar apa doar cat nivelul morcovului, si le fierbem pe foc f mic, cu capac. faceam pt 3 zile odata. asa nu se pierd vitamine si-i oferi o masa concentrata in nutrienti. sper ca nu te deranjeaza ca mi-am dat cu parerea.

Batterfly e foarte buna ideea ta dar ce faci de zeama,poate copilului ii place mai zemos...eu am cumparat un aparat de gatit cu aburi,l-m folosit la fetita foarte mult,aveau alt gust legumele intradevar dar la baiat nu am putt sa il mai folosesc ca lui il place mai zemos si nu a acceptat sa ii pun lapte in ele iar cu apa fiarta aveau un gust ciudat.Acum sta pe dulap si il sterg de praf,eu ii fac ciorbita de legume si las apa sa scada foarte mult in asa fel incat sa o folosesc pe toata....e mai complicat cand faci cu carnita,acolo chiar ai nevoie de zeama ca nu invarte blenderul.