Subiect: Greutatea ideala
View Single Post
  #30 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 17:46:31
fit4life's Avatar
fit4life fit4life este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 29 feb 2012
Locaţie: Bruxelles/Cluj-Napoca, Belgia
Vârsta: 38
Dieta: alimentatie sanatoasa si mult sport
Date: 163cm, 49kg
Mesaje: 55
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Greutatea ideala

Citat:
Anterior postat de kamy4u Vezi mesajul
Am si eu o problema . Am 23 de ani 1,53 inaltime si 46 de kg calculatorul imi spune ca am o greutate potrivita si normala insa mie nu mi se pare am burtica mare colacei si pulpite . Deci cum sa fac sa scap de cm in plus ? daca greutatea mea este normala . multumesc
Salut! Situatia ta e destul de des intalnita. In engleza se numeste "skinny fat". Adica din punctul de vedere al kilogramelor esti slaba (am intalnit cazuri de fete subponderale chiar cu un IMC de 17) dar totusi ai burtica sau colacei. In cazurile astea nu trebuie sa te concentrezi atat de mult pe a mai da jos kilograme. Solutia vine in primul rand de la sport. Si nu ma refer la exercitii de cardio - chiar ar trebui sa faci putin cardio, cam o data sau de doua ori pe saptamana si sa te concentrezi pe exercitii de tonifiere in rest - ca sa mai "cresti" putin masa musculara. Daca faci cardio intr-una si mananci si putin sfarsesti prin a pierde masa musculara si se intampla exact ce descrii tu - kilograme putine dar grasime vizibila. Din punctul de vedere al alimentatiei - nu stiu cum papi tu acum - dar in principiu ar trebui sa te concentrezi pe proteine cat mai multe, carbo mai putini si grasime si mai putina (grasimea ar trebui sa vina doar din alimente precum avocado, nuci etc). Si incearca sa eviti carbohidratii seara, ei sunt sursa de energie, sunt buni inainte de efort, de aceea seara nu prea au rost - asta daca nu esti genul care face sportul seara inainte de culcare bineinteles, atunci e alta poveste. Sper ca te-am ajutat
__________________
fit4life, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
fit4life, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1799 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1282 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat