View Single Post
  #32 (permalink)  
Vechi 06 iul 2011, 22:30:41
my23ro's Avatar
my23ro my23ro este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 01 dec 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 39
Date: 160cm, 60.5kg
Mesaje: 28
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale

Citat:
Anterior postat de Maryyana Vezi mesajul
Pe barbie spre margine, nu stiu cum sa spun imi apar cosuri cosuri, in rest am niste cosuri negre pe nas si barbie barbie. Si pe marginea fetei pe la par dar tot la barbie spre urechi...in rest am uscat foarte mult tenul la obraji NAS, si ochi tample si zona T...Foarte ciudat tenul meu...vreau sa ma duc la un dermatolog dar tot nu am bani si deh...


Pentru punctele negre care iti apar pe fata foloseste gelul exfoliant pentru puncte negre delagarnier.
Eu l-am folosit si e foarte bun.
Dar.... il aplici pe fata doar in zonele in care ai probleme, nu si pe restul fetei. Lasa-l sa actioneze aprox 5 min si sterge fata cu discuri demachiante.
Ai doar 19 ani din cate vad eu... tenul tau va mai lua mult cai in urmatorii cativa ani.
Este bine de stiut ca tenul se usuca din cauza vantului, sau a soarelui puternic, cat si din cauza produselor cosmetice care degreseaza puternic,prea alcoolizate sau care usuca. De aceea trebuie sa folosesti doua feluri de produse pentru zonele cu probleme de pe fata. Daca reusesti sa iti cumperi creme pentru ambele tipuri de ten, un demachiant pentru ten sensibil si doua lotiuni tonice, una pe baza de alcool si una fara alcool ar fi perfect si ai remedia mult situatia.
Este importanta crema de protectie solara, mai ales in perioada asta.
Tenul uscat este predispus la riduri, nu uita de o crema de noapte.
Eu seara imi aplic pe fata nici mai mult nici mai putin de 3 creme. Una de noapte, una de riduri, si una de buze.
Sunt si factori interni care duc la uscarea tenului dar aici intervine un dermatolog:
  • predispozitie congenitala, respectiv un numar redus de glande sebacee sa o secretie insuficienta a acestora
  • tulburari endocrine, mai ales tiroidiene
  • tulburari nervoase
  • tulburari ale circulatiei sanguine
  • unele boli interne.
  • Tine cont de faptul ca si curele de slabire repetate prin care privezi organismul de lichide duce la deshidratarea pielii.
  • O data la saptamana poti face o baie de aburi. Daca rezisti 10 minute cu capul in aburi e perfect. In apa aceea fierbinte poti pune tei sau musetel. Daca nu stii cum se face o baie de aburi iti voi spune maine. Ajuta la deschiderea porilor.
  • Cea mai simpla reteta pentru o masca puternic hidratanta este amestecarea unei lingurite de iaurt gras cu o lingurita din crema hidratanta pe care o folosesti de obicei, dar aplicata doar in zonele uscate ale fetei.
  • Am avut o zi lunga azi si imi pare rau ca nu am putut sa iti raspund mai devreme.
my23ro, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
my23ro, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1579 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1062 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]