View Single Post
  #336 (permalink)  
Vechi 16 ian 2012, 20:39:09
oanamagdalena's Avatar
oanamagdalena oanamagdalena este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de zorzonica Vezi mesajul
Fetelor, stiti cumva cum e uleiul din samburi de struguri la gust? Adica e amar, sau are vreun miros?
Este placut la gust,cel putin mie mi-a placut,l-am folosit la salata.
Citat:
Anterior postat de TinAlexa Vezi mesajul
Magda de astazi sint cuminte, mi-a revenit moralul, da sa ma laud cu atitudine mea de aseara, am facut simbata desert familiei, prietenul baiatului a stat la noi tot weekendul...i-am rasfatat si m-am rasfatat dar duminica am vrut sa atac ultima bucata criminala care era aseazata frumos pe farfurie, eram inebunita de cite ori ma apropiam de zona creierul imi spunea "hai poti minca, hai ca de maine incepem sa fim seriosi" atit am spus asa pina cind m-am enervat si mi-am spus " da hai o data dute si maninca daca tot asta vrei ce d*** tot te stresezi atita"....bucurie mare nu m-am atins, ah ce ma bucur ca mi-am pacalit creierul
Magda am vazut o reteta nou pe gilda cu ciuperci, quinoa si brinza, m-au salvat ca merge repede.
Quinoa se fierbe, ceapa, usturoiul se curata, piciorusele de la cipercute se toaca, se calesc cu un picut ulei de masline, patrunjel, busuioc, sare, piper. La final amesteci quinoa cu legumele, umpli cupa de ciupercute, deasupra pui cite un cubulet de brinza se pune la cuptor 180C pentru 30mm.
Eu asta am sa imi fac pentru mai tarziu. Si as vrea sa imi fac o tarta de mere dar nu cu faina SM va dau de veste daca a iesit buna.
Bravo ca nu ai cedat!!!
La noi quinoa e mai greu de gasit si e si fff scumpa!
Răspuns cu citat