View Single Post
  #412 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 01:15:15
pasiune's Avatar
pasiune pasiune este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna Je! (stiu ca Seb iti spune asa dar macar "odata" sa am si eu onoarea asta )

Ai perfecta dreptate cu faza cu sportul. Niciodata nu am tinut cont de faza asta cu sportul. Asta a fost motivul de "suprafata" ca sa scriu ca nu fac sport azi si mai ales sa nu stau sa enumar toate motivele "adevarate" pentru care nu am vrut sa fac azi) si care sunt:
- ieri, cu toate ca eu am vrut sa ma vad cu prietena mea, nu am fost capabila sa-mi asum propunerea de a petrece o seara agreabila pentru ca sunt o "Book Addict". La pranz mi-am cumparat alte doua carti de citit si cum pauza de munca a fost hyper scurta nu am apucat nici macar sa citesc o pagina. M-am chinuit inca 4 ore la munca doar cu gandul cand voi ajunge acasa sa 'simt" mirosul ala de carte proaspata, abia scoasa de la editura. Si na! imediat s-a intamplat intamplarea...foarte previzibila de altfel (caci doar eu o planificasem), prietena care suna ca ma asteapta jos sa mergem la mine. La inceput, am zis sa "accept", sa asum, si sa ma concentrez 100% pe discutia noastra ....din pacate prea putin interesanta la ora aia..... Ma gandeam doar la cat timp trece in care as putea face sport, sau citind una din carti, sau pregatindu-mi ziua de maine..... Dupa 2 ore, rabdarea si frustrarea si-au spus cuvantul. Si plictiseala de altfel. M-am pus destul de grotesc pe cascat si maimutarit pe canapea ca mesaj "foarte subtil" directionat spre ea : "Nu vreau sa fiu ipocrita, discutia din seara asta e deplorabila, vreau sa raman singura si sa mai profit de stropul de timp care mi-a mai ramas". Dar ea, e genul care se face ca ploua si cand sunt 40°C afara. Atunci a trebuit sa joc un pic pe "Black Swan" si sa-i spun ca sunt franta si nu asa in forma in seara asta si ca nu visez decat sa ma bag sub plapuma (iar in in gandul meu ...."sub plapuma cu cartile"). Ceea ce am si facut pe urma doar ca bineinteles nu am apucat sa ajung nici macar la jumatea cartii si constiinta profesionala m-a izbit, am stins lumina si la nanic.

CONCLUZIE: azi am vrut sa termin ce am inceput ieri, linistita si singurica in lumea mea. De-asta am spus ca legat de sport mai imi raman 5 zile. Adica eu mi-am programat sa-l fac 5 zile pe sapt si cum imi plac senzatiile tari am zis hai sa fie si 5 zile una dupa alta, adica de maine pana duminica in continuu.

Alte motive destul de "flou" dar care mie imi complica existenta:
- spalatul si uscatului parului (e o intreaga strategie hebdomadara)
- faptul ca joi am "conferinta telefonica" cu cei din RO (batuta in cuie in plus)
- faptul ca lunea si martea, fara sa fiu superstitioasa, sunt zilele mele cele mai.... nu stiu ....am senzatia ca "imi duc crucea" in zilele astea. Dar in schimb, intotdeauna, incepand de Miercuri, viata devine colorata in roz bonbon. Nu stiu, poate e si pentru ca m-am nascut intr-o miercuri. E singura explicatie "ilogica" la niste fapte "ilogice" care se repeta de ani de zile.

Nu am terminat nici in seara asta ce am dorit dar NU REGRET! De ce nu am terminat? Pentru ca am fost sa te "vizitez" la tine acasa, la propriu si la figurat. Ma refer si la acel "acasa" virtual. Iar la propriu caci m-ai transportat cu adevarat "acolo". Am ras si am plans citindu-te, mi-ai facut prastie emotiile! Ai jonglat cu ele mai rau ca la circ. Bine, eu sunt si o hipersensibila a mediului inconjurator, deci nu te simti vinovata 100% dar 99,999%, da!

Cred ca intelegi foarte bine despre ce este vorba. Incerc sa nu spun mai multe caci nu vreau sa-mi gasesc si eu jurnalul la arhive.

Vreau decat sa adaug ca eu sunt din Calimanesti (in drum spre Sibiu sigur ai trecut prin aceasta statiune uitata de lume) iar bunicii de langa Slatina: deci si eu olteanca cu o melitaaaa...... de mama mama!

Ne mai auzim aici sau pe dincolo
Te pup

Ultima dată editat de pasiune; 06 apr 2011 at 01:29:11.