View Single Post
  #4670 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 10:20:07
rodastrid's Avatar
rodastrid rodastrid este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2010
Locaţie: Botosani, Romania
Vârsta: 75
Dieta: Rina90
Date: 163cm, 79kg
Mesaje: 97
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)

Buna dimineata!
Aici e o zi frumoasa,cu soare,chiar daca rece(cred ca sunt sub 0 grade C).Azi am zi de apa.Cu toate ca e a patra zi de apa de cand am inceput dieta,tot o astept cu maxima neplacere.Ieri am mancat numai fructe si alune crude.Chiar imi place ziua de fructe,te saturi si ai o senzatie de bine.Am hotarat sa fac cate o plimbare de 30 min cand ies de la servici,adica de la ora 18,30 la 19.Este maximum ce pot face,din punct de vedere al timpului,in ce priveste activitatea fizica.Cele 30minute de gimnastica dimineata si 30 minute plimbare seara.
Am avut si o surpriza placuta,ieri.Am incercat niste rochii de seara facute in vara lui 2008(cand aveam exact greutatea de acum) si am constatat ca acum "curg" de pe mine.Nu numai ca sunt largi in talie,dar s-au si lungit9probabil mai putina grasime pe solduri,burta si fese).Nu stiu cum sa explic,dar totusi am alte dimensiuni.Am trecut pe la o croitoreasa,sa mi le stramteze,ca nu am bani acum de alte toalete de revelion.La proba,am uitat de cantar(care se incapataneaza sa ramana "teapan" la 84 kg.).
Am revazut cura de supa de varza si ,sincer,nu prea vad ce dezechilibre grave poate produce.Aportul necesar de fibre alimentare ,vitamine si saruri minerale este asigurat in fiecare zi(am gasit cura pe Internet,supa se combina cu fructe si legume proaspete mancate in fiecare zi si sunt si 3 zile cu carne si lapte,deci asigura cumva si necesarul de proteine).Din cate stiu,o sursa importanta de calciu reprezinta si legumele si fructele.In ce priveste lactatele,aici parerile sunt impartite,sunt nutritionisti care nu le recomanda.De altfel,chinezii,care au ,probabil,cea mai sanatoasa alimentatier din lume,nu consum de loc lactate(stiu sigur,in 2009 am fost intr-o excursie de 3 saptamani in China).
Asa ca,tineti-mi pumnii sa trec cu bine peste ziua de post de azi si peste inca o saptamana am sa povestesc "slabutelor ce am patit cu cura mea de varza.
Va doresc tuturor o zi senina si insorita!
Rodica
rodastrid, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1611 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1094 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]