View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 10 mai 2010, 19:36:29
riky's Avatar
riky riky este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Rina personalizata
Date: 164cm, 55.4kg
Mesaje: 4.113
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 5 mesaje
Implicit Re: Va rog sa ma ajutati in lupta cu kilogramele - Artyx93

Citat:
Anterior postat de artyx93 Vezi mesajul
Buna tuturor domnisoarleor si doamnelor care viziteaza acest forum!

Sa incepem cu inceputul.... . Sunt 1 baiat din judetul Dolj ,Craiova, in varsta de 16 ani,am inaltimea 1.77 m iar greutatea de 91 kg. Eu personal sunt 1 fire mai timida si deaceea imi este greu sa ma adaptez in unele situatii.
Am intrat pe acest forum cu speranta ca dumneavoastra ma puteti ajuta sa scap de kg in plus!
Stiu ca toate fetele se uita dupa un trup frumos la un baiat si dupa cum se inbraca .....dar sincer mie imi este rusine sa umblu in tricou deoarece imi ies colaceii in evidenta , imi vine sa intru in pamant de rusine cnd trec pe langa alte persoane care se uita fix la mine (uneori razand) . Nu stiu dak intelegeti ce spun si nu cred k puteti privi din perspectiva unui adolescent situatia dar din suflet va zic ca imi este foarte greu sa traiesc asa. Deacea am venit pe acest forum pentru a va implora sa ma ajutati in lupta cu kilogramele in plus.
Sunt dispus sa fac orice pentru a castiga aceasta batalie!
Deci va rog din tot sufletul daca va puteti face timp pentru a-mi da unele sfaturi in privinta problemei mele v-as fi pe veci recunoscator .
Cu drag al vostru Tavi!

Hello Tavi si wellcome to the club....se inmultesc baietii pe forum si e bine asta, doar ca o sa ajungem sa ne chemam salbute si slabuti ...
Tavi la varsta ta si pt faptul ca esti baiat.....nu-ti trebuie dact ceva ordine in alimetatie , sport si vointa, pt ca baietii dau muuuult mai repede jos si se modeleaza muuult mai usor, datorita hormonilor si metabolismului mai crescut...
In primul rand iti trebuie un anumit regim alimentar....deci daca vrei sa slabesti frumos si sanatos, in primul rand renunta la junk food....pentru urmatoarele 2-3 luni, uta ca exista, daca rezisti, uita complet de ele pt totdeauna....apoi evita prajelile si sucurile carbogazoase, carne excesiv de grasa, painea inlocuieste-o cu paine integrala.
Si acum ce ar fi indicat sa mananci: carne de vita slaba, carne de pui/pasare, peste, toate facute frumos la gratar, la cuptor, la aburi , sau la tigaie de teflon fara ulei....legume cat cuprinde ca garnitura sau doar ele simple, gatite sau crude (rosia o poti manca la cina sau la micul dejun in sandwiciuri, sau vechea si delicoasa salata de rosii cu branzica), fructe obligatoriu un fruct pe zi , la gustare, niciodata imediat dupa mesele principale...sau poti inlocui daca vrei o masa cu fructe dar nu combina fructele cu papa bun
Uite iti dau niste exemple: poti manca la micul dejun, sandwiciuri cu legume, branza slaba, si piept de pui fiert, sau poti opta pentru o omleta facuta la teflon, sau in tigaie normala cu putin ulei de masline....poti de asemenea daca rezisiti sa mananci la md fructe, shakuri de fructe, sau smoothie de fructe.....ai de unde alegge ideea e sa combini frumos si sanantos..
la gustari repet: un fruct, un iaurt slab, sau o salatica de legume....youu choose
la pranz, o supa de legume, carne la gratar sau cu am spus mai sus, legume....
la cina alege ceva usor si nu manca cu mai putin de 4 ore inaite de nani: un iaurt usor, legume, branzica slaba de casa....sau poti manca la frl ca la pranz dar in cantitati mai putine, si fara supa ....
sportul, ti-l alegi, insa daca vrei sa scapi rapid de grasime, iti trebuie cardio, deci poti incepe cu sarit coarda acasa (fara sa agasezi vecinii daca ai sub tine asa ceva) in interval de 20 minute, poti incepe sa faCI jogging, sau bicicleta , orice e cardio si-ti amreste pulsul....poti in acelasi timp sa faci si ceva exercitii de tonifiere, poti sa-ti iei gantere pt brate, si sa faci abdomene ...dar asta inaitne de antrenamentul cardio...asa iti modelezi frumos uschii....si la abdomene nu te opri la 20...da-i inainte cu tupeu...100...200, arde dar arde bine si cu folos
In rest, mult succes si vointa...
tine-ne la curent
riky, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1216 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 959 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat