View Single Post
  #56 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 06:58:47
Liviutzza's Avatar
Liviutzza Liviutzza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 ian 2010
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mananc sanatos!
Date: 164cm, 65.6kg
Mesaje: 4.356
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Alimentatie pisica rasa exotic shorthair

Citat:
Anterior postat de alle Vezi mesajul
am citit cele scrise de voi si m-am gandit sa va dau o parere de specialitate cat de cat (veterinar mi's). in ceea ce priveste mancarica animalutelor povestea sta cam asa : exista 3 tipuri de mancaruri - cele de pet shop
- cele de supermarket(care pot fi gasite si in petshop)
- cele de cabinet(in special diete)

-important nu e faptul ca animalutul prefera o anumita marca ci trebuie sa ne gandim la gradul de digestibilitate al mancarii...cele ieftine au in general proteina vegetala.. cainii/pisicile sunt carnivore si au un sistem digestiv in concordanta cu specificitatea speciei..adica e ca si cum i-ai da cainelui mancare de vaci glumesc . in general se aplica "legea" cu cat e mai scump cu atat e mai bun la modul ca cele scumpe ca pret au in componenta proteina de buna calitate care confera mancarii o digestibiliate mai buna. alaturi de proteina de calitate ,mineralele si vitaminele vin sa completeze necesarul nutritiv pt un catel/pisica. vreau sa va spun ca cele mai multe probleme de sanatate ale animalelor de companie se trag de la alimentatia necorespunzatoare!
calitatea hranei se vede pe animal in piele,blana,unghii,articulatii,ochi...in final stare generala! mai bine hraniti animalul cu o hrana completa nutritiv care va fi si mai scumpa (marci gen royal,hills,purina etc evitand "reclamele de la tv " -care sunt "gustoase" insa fara mare valoare nutritiva-gen fastfoodul nostru), decat sa ajungeti sa cheltuiti o gramada in tratamentul unor eventuale boli de piele,etc.
daca vreti sa-i schimbati meniul nu-l faceti brusc...amestecati mancarea veche cu cea noua in proportii diferite pana cea veche ajunge sa fie inlocuita complet. deseori am practicat si "postul negru" am exclus hrana si cand i s-a facut foame a mancat ce a gasit-adica pe cea noua... nu e o idee stralucita insa motanul era hotarat sa creada in reclama de la tv...

Sheba- puteai sa incerci la vet nu era chiar crima chimia si scapai si repede de ea
Multumesc mult pentru sfaturiEu deja am avut probleme cu animalutul meu,a fost operat de volvulusDar nu din cauza mancarii ci din cauza ca a avut PanleucopenieAcum e bine,sanatos!De la inceput i-am dat sa manance Royal si hills...acum ii dau tot royal si hillsnumai ca e la dieta si mananca special pentru intestinMultumesc inca o data pentru sfaturi!De acum o sa stiu la cine sa apelez in caz de nevoie
Liviutzza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2426 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1909 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1393 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat