View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 14 feb 2009, 19:29:57
babi's Avatar
babi babi este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: personalizata
Date: 175cm, 59.7kg
Mesaje: 126
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 5 mesaje
Implicit

IMPORTANT!!!
Daca un produs nu se afla pe lista alimentelor permise pentru pranz sau cina, inseamna ca nu aveti voie sa il mancati!

Micul Dejun si informatii suplimentare privind alimentatia in timpul dietei.
  1. Pana la ora 12 se poate minca orice va doreste inima, fara sa calculati marimea portiilor si mai ales caloriile.
  2. Apa puteti sa beti atat cat aveti nevoie. nu este o cantitate impusa, 2l sau 2,5 l cum se recomanda de regula in diete.
  3. Sare, nu exista limita de cantitate, dar nici nu trebuie sa mincati excesiv de sarat, pentru ca organismul nu vareusi sa scoata toata sarea din organism, si deci se fac retentii de apa, ceea ce nu este bine.
  4. Zahar si mierea - pana la ora 12!!! va recomand sa folositi zaharu brun in locul celui alb, sau se poate si fructoza. eu sunt impotriva inlocuitorilor de zahar, cum este zaharina sau aspartamul
  5. Obligatoriu trebuie luat micul dejun, pentru ca metabolismul si schimbul de substante din organism sa functioneze la parametri normali.
  6. Cantitatea prea mare de fructe poate fi o piedica in calea slabitului ( de exemplu 0,5 - 1 kg de mere pe parcursul zilei). Daca mincati in timpul zilei tot timpul ceva incetiniti procesul de schimb de substante.
  7. eu nu recomand sa faceti detoxifierea organismului, adica zile in care sa nu mincati nimic
  8. seara daca mergeti la cineva in vizita, luati-va o sticla de vin sec ca sa nu fiti tentata sa beti ce gasiti pe masa. in timpul petrecerilor puteti minca cateva bucatele de cascaval, numai sa nu fie foarte tarziu. nu depasiti ora 6, atunci trebuie sa fie ultima masa
  9. in general trebuie sa aveti 3 mese pe zi, dar pot fi si gustari in care sa mincat fructe sau legeme permise
  10. cum sa va descurcati daca mai aveti plus la toate sa gatiti si cina pentru sot? totul tine de motivatie. trebuie sao faceti, pentru ca merita sa aratati bine, asta ma ajuta mereu, vroiam sa fiu in forma ca altadata.
  11. Daca nu ati luat cina pina la 6 seara ar trebui sa uitati de ea in ziua aceea
  12. dieta mea poate fi folosita si atunci cand alaptati, nu dauneaza organismului, eu a urmat in perioada exact de dupa sarcina.
  13. am luat si vitamine, sunt pentru ele.
babi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2043 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1526 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui babi:
dayanna (03 feb 2016)