View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 07 dec 2010, 22:08:01
Livia89's Avatar
Livia89 Livia89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Andreeansd

bunaaa

te atentionez ca, desi esti fericita si entuziasmata, sa o iei mai usor, ca nu e sanatos sa slabesti asa de mult intr-un timp asa de scurt

cel mai sanatos este sa nu se depaseasca 1 kg/saptamana slabit, pt ca altfel inseamna ca ai apelat la metode drastice, gen infometare sau suprasolicitare, si nu este deloc sanatos iti afecteaza negativ sanatatea si metabolismul de-acum incolo

te rog sa nu mai iti propui un target atat de mare, 0,5 kg sunt suficiente, nu e asa de mare stress sa slabesti doar atat, daca ai gija cum mananci, iar daca faci putin sport (nu cu exagerare si nu pana la epuizare, cum cred ca ai procedat tu asta-noapte) poti sa iti propui si 1 kg/sapt, dar nu ar trebui sa fie batut in cuie

ia-o mai usor, chiar daca ai mai multe kg de slabit, nu inseamna ca trebuie sa te grabesti sau sa iti pui sanatatea in pericol, pt ca sanatatea nu ti-o mai poti recapata apoi

napolitana aceea, chiar si dietetica, nu iti inlocuieste o alimentatie sanatoasa si satioasa sper din tot sufletul ca nu ai mancat DOAR atat toata ziua pt ca poate ca ai mancat o ciocolata, insa nu trebuie sa te infometezi ca sa "recuperezi", intelegi?

nu vreau sa-ti iau din avant sau din entuziasm, e bine ca esti hotarata sa slabesti, insa ar fi bine sa fie pe o cale sanatoasa iti spun doar sa ai grija de tine inspira-te mai bine din linkurile pe care ti le-am lasat data trecuta
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]