Subiect: Simptome sarcina
View Single Post
  #65 (permalink)  
Vechi 29 dec 2010, 10:38:22
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Simptome sarcina

daca totul merge bine vom avea un bebe in august 2011. sarcina e la inceput dar pentru stadiul in care este totul este bine si sper sa decurga totul bine.

simtomele principale au fost: intarzierea ciclului, dureri abdominale si balonare

absenta mentruatiei - DA

sanii se umfla ca in perioada cu pricina DA , dar acest simptom a aparut mai tarziu dupa ce deja stiam ca sunt insarcinata

durerile abdominale DA astea au fost cele care m-au ingrijorat cel mai mult, imi era frica de o extrauterina. am avut 2 saptamani de dureri pana acum, dar parca dau semne ca trec desi inca n-am apucat saiau medicamentele prescrise de medic (durerile astea le-am confundat cu cele de la ciclu dar dupa ce am realizat ca nu imi mai vine, mi-am dat seama ca sunt cu totul altfel, cel putin in cazul meu- usturimi, intinderi, intepaturi) durerile astea m-au facut sa nu am forta deloc in mine, uneori abia ma ridicam de pe scaun sau din pat, ma intorceam de pe o parte pe alta foarte greu, nu eram in stare sa ridic o sticla de 2 l de apa, si am injurat toate gropile din orasul asta pentru ca daca mergeam cu masina le simteam la o intensitate maxima

stari de voma si de greata NU

stari de somnolenta ridicata NU dar parca incep sa apara

urinare "exagerata"... NU inca nu

greata de la mirosuri Nu dimpotriva imi plac toate mirosurile placute.. parfumurile ma inebunesc acuma, le ador

ameteli NU

lipsa poftei de mancare- asta nu stiu daca e simtom dar eu il experimentez din plin. nu mi rau, nu vomit, dar nici nu prea mi se face inspre mancare.. deocamdata
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat