View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 28 iun 2010, 08:49:42
Arodoet's Avatar
Arodoet Arodoet este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 23 iun 2010
Locaţie: Köln, Germania
Vârsta: 45
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 174cm, 112.9kg
Mesaje: 55
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: De ce este zaharul alimentar atat de "malefic" in alimentatie?

Eu am aflat de curand de xilitol. Un produs natural, care se metabolizeaza in corp in absenta insulinei. Nu are puterea de indulcire a zaharului desi cei care il vand asa sustin, dar totusi e bun si dulce. Trebuie pus putin mai mult, asta e tot. Are cam 40% mai putine calorii ca zaharul dar cel mai mare merit e ca nu duce la secretie de insulina si se pare ca bacteriile din gura nu-l pot prelucra asa ca nu mai faci carii. De ce nu am stiut de produsul asta pana acum, la aproape 32 de ani nu stiu. Probabil pt ca e asa de scump ( mult mai scump decat zaharul) dar ar trebui sa fie la latitudinea fiecaruia cat plateste pentru sanatatea lui, mai ales ca toata lumea zice cat de nociv e zaharul, dar din pacate il gasim peste tot. Da-i un google la xilitol si mai ia-ti detalii si dupa aia te poti decide daca e ceva pt. tine. Si mierea e ok, dar si ea ca si zaharul sau fructoza (varianta mai sanatoasa) duce la secretii destul de mari de insulina.
Arodoet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2521 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2004 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1230 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat