View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 21 nov 2010, 09:31:34
arhada's Avatar
arhada arhada este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 13 oct 2009
Locaţie: pitesti, Romania
Vârsta: 41
Date: 163cm, 72kg
Mesaje: 18
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Donescu - vreau sa invat sper sa pot

M-am uitat la ce ai scris pana acum. Dupa mine un pas gresit din start este sa iti calculezi fiecare calorie,asta inseamana o intreaga nebunie. Eu ma lupt cu kilogramele de mult timp si iti spun din propria experienta, ca ai sa te saturi de atata calculat. Ce m-a ajutat pe mine a fost sa citesc cartea Mihaelei Bilic. De acolo am extras niste sfaturi pe care le-am experimentat pe mine, ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci acelasi lucru. Spre exemplu, am invatat cam ce cantitate trebuie sa contina o portie de alimente si cata cantitate din fiecare grupa. Pana sa citesc aceasta carte am incercat cu diferiti nutritionisti si mi-am dat seama ca la noi inca mai e mult de munca, intre a face diferenta ca medic endocrinololog si nutritionist, asa ca atunci cand m-am apucat de slabit aveam deja o lunga istorie de esecuri. Cel mai bine este sa te documentezi, sa vezi ce trebuie sa conbini si asa mai departe.Un alt aspect nu te infometa, e important sa ai trei mese si doua gustari. Cat despre apa, e f bine ca poti bea atat, incearca sa o combini cu ceaiul verde. Eu nu pot spre ex. sa beau atata apa, dar am in permanenta langa mine un pahar cu ceai cu lamaie. Un alt aspect, sunt lesinata dupa dulciuri, n-am renuntat definitiv, dar atunci cand mi-e pofta incerc o tarta cu fructe,este mai dietetica decat altele. Asta tot din carte am invatat-o. Pentru alte sfaturi, astept intrebari.
arhada, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1651 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1134 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 360 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 21 nov 2010 at 11:48:58. Motiv: Schimb de date interzis sub 1000 mesaje.