View Single Post
  #73 (permalink)  
Vechi 02 feb 2011, 01:45:12
loveyngy's Avatar
loveyngy loveyngy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 21 ian 2011
Locaţie: rimini, Italia
Dieta: Dieta SB faza II
Date: 173cm, 59.3kg
Mesaje: 1.702
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Jurnal de Motivatie - Darrah

Citat:
Anterior postat de darrah Vezi mesajul
Buna tuturor,

Imi incept si eu Jurnalul cu speranta ca asa ca voi putea sa imi duc la capat planul inceput de zeci de ori.

De aproximativ 5 ani incerc sa scap de 15 sau, uneori, 20 de kg in plus.Am mai slabit si cu alte ocazii, insa tot nu mi-am putut schimba stilul de viata si am ajuns la fel ca inainte.

Acum 5 ani am luat prima data anticonceptionale timp de un an si de atunci a inceput si ascensiunea mea in greutate. Nu imi caut scuze! Stiu ca sunt extrem de gurmanda si iubesc sa gatesc, insa ma ajuta pe mine psihic sa ma gandesc ca din cauza anticonceptionalelor m-am ingrasat si nu din cauza mea.

De fapt, pe mine nu mancarea buna, sanatoasa m-a ingrasat, ci mancatul la ore nepotrivite in combinatii nepotrivite si mai ales toate prostiile dulci, sarate, gumate.

Ma consider o persoana ambitioasa, insa niciodata nu am reusit sa ma schimb total.
Consider ca am o dependenta de mancare care pt mine este la fel de grava ca o dependenta de droguri, doar ca are efecte mai putin nocive. Desi toate e-urile alea sunt la fel de daunatoare in timp.

Sunt experta in diete asa cum sunt si in gatit si am reusit sa slabesc si cate 10 kg intr-o luna, insa dupa terminarea dietei, parca mi se intuneca mintea si nu mai vroiam sa ma gandesc la nimic decat la satifacerea poftelor acumulate.

Realizez ca trebuie schimbat tot si o sa incep cu "capul meu". Este primul pas si cel mai important intr-o dieta. Motivata am fost tot timpul, insa acum trebuie sa reusesc. Trebuie sa reusesc sa controlez eu ce mananc, nu invers. Trebuie sa inlocuiesc ciocolata cu o pereche de blugi noua si slaninuta cu ceapa cu costumul de baie pe care o sa-l port mandra vara asta.

De curand m-am mutat cu prietenul meu, deci mediul ma ajuta.Slava Domnului ca probleme de sanatate nu am si slabesc relativ usor.Deci, ce ar putea sa fie impotriva planului?

Stiu f bine ca e vorba despre o scurta perioada de timp de sacrificiu si nu de asta imi e frica, ci de ce o sa se intample dupa.Vom vedea si voi incerca in fiecare zi sa ma motivez cumva.

Am sa incep cu dieta care m-a ajutat cel mai mult sa slabesc, cel de 13 zile Dieta pentru schimbarea metabolismului – 10- 20 kg in 13 zile Nu mi-a schimbat el niciun metabolism, insa a fost eficient.
Azi a fost prima zi de dieta si saptamana aceasta va fi si prima sedinta de aerobic de mai bine de 3 ani. Noroc cu voucherele astea.

Nu imi propun un nr de kg. Nu imi mai iau etalon kg, ci felul in care ma simt cu mine.

Deci, mai doreste cineva sa ma insoteasca in drumul spre "fericire"?
Darah Bun venit draguto! Si eu sunt pe aici de 2 saptamini..............si am inceput cu succes ...Asa ca prima de a incepe o dieta anume,am citit aprope toate dietele, si chiar citeva jurnale ,ca sa imi fac o idei.......am ajuns la concluzia, de mincat sanatos si SPORT,AM SCOS PIINEA si dulciurile,poate odata pe saptamina o ciocolata mica 10 g acum la inceput..........si sa maninc in cantitati mai mici, foame nu duc,fructe multe maninc....si deacum 2 kg sau dus...fara a duce o dieta stricta,cu grame, si cu interziceri.
Nu- mi place ideea de dieta repede de a slabi in citeva saptamini 13 kg..........e normali o sa induri foame,si apoi cind revii la normal,,,,,,ca iti va fi foame o sa incepi sa maninci mai mult......si ce rezultat vei avea vei pune tot innapoi.................asa ca mediteza un pic..........calcoleaza caloriile,sa fie..1000-1200kcal......
Eu iti urez succes...

Ultima dată editat de loveyngy; 02 feb 2011 at 01:48:49.