View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 12 iun 2011, 18:39:50
blum's Avatar
blum blum este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 02 iun 2011
Locaţie: viena, Austria
Vârsta: 45
Dieta: Atkins
Date: 165cm, 76.5kg
Mesaje: 3.931
Aprecieri acordate: 561
Am fost apreciat(a) de 1.154 ori in 436 mesaje
Implicit Re: Jurnal Berllina 2011

34 kg in juma´de an? esti sigura? adica, nu e cam scurta perioada de timp? cum reactioneaza pielea, sa nu mai vb. de alte organe care vor fi fortate sa lucreze la maximum?
Citat:
Anterior postat de EveBolt Vezi mesajul
buna.. am observat ca esti noua pe aici... siii.. cu toate ca am o varsta frageda, sunt destul de bine informata, tinand cont ca body wellnessul e pasiunea mea[nutritie, sport, aspect-stil vestimentar/makiaj etc]
cele 34 kg pe care ti le propui sa le dai jos pot reprezenta o "aventura" de minim juma de an, in regim sanatos...
stiu cum e sa n.ai conditie fizica.. de aceea eu iti propun sa incepi cu exercitii de yoga, streching.. poate ca la inceput vei avea dificultati si cu astea... defapt sigur vei avea... insa in timp vei incepe sa le faci mai corect, sa te intinzi mai mult.. urmatorul pas ar fi pilatesul, care presupune mobilitate, forta la nivel scazut si ridicat....
cand rezisti la 40 d minute de pilates consectuive[filmuletele sunt scurte, majoritatea de cate 10 pe youtube] poti incepe si cu exercitiile cardio.. atunci vei avea rezistenta.. incepe sa dansezi gen 15 minute, dupa downloadeaza.ti programe de sport stil cardio.. cand ajungi al 30 d minute de cardio deja vei avea si minus 10 kg sa zicem... te vei misca mai usor... poti incepe chiar si alergatul daca iti permite vremea, locul... incearca sa faci zilnic sport... dar cand ajungi la cele cardio ai grija sa nu depasesti maxim 5 zile de cardio pe saptamana..
iti trebuie rabdare si motivatie.. nu cauta scuze!...
dieta, nu t lua dupa "hartii" pt ca o s esuezi. se poate intampla sa n.ai in casa ce scrie p hartie, sa n.ai timp de cumparaturi sau alte motive...
deasemenea la inceput nu manca nimic 4 ore inainte de culcare.. adica gen dupa 6 NIMIC daca te culci la minim 10... evita prajelile[daca nu poti sa renunti de tot la ele, mkr odata la 2 sapt sa ai cv prajit].... evita deasemenea alimentele ce contin zahar si in general evita alimentele procesate de pe piata, incluzand mezelurile, iaurturile cu fructe etc...
daca vrei ceva dulce fa o alegere inteligenta: fruct, 1-2 patratele ciocolata minim 80%cacao, 1-2 lgrite miere, un iaurt degresat in care.ti pui tu fructe etc. dar incearca sa menti natural..
ciorbele/supele sunt o alegere buna dar fara taitei si daca pui cartofi st indicate s le mananci reci...
cartofi! daca vrei sa mananci ii poti face aliatii tai... ii pui azi in cuptor in coaja, ii lasi sa se coaca dar ii mananci maine reci!... le scazi incarcatura glicemica mult!...
o s mai vin p.aici cu diverse sfaturi, asta daca mai doresti
__________________
I am not fat!God loved me so much that he decided to super size me

JURNAL BLUMhttp://forum.slabute.ro/jurnale-slab...blum-9312.html