View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 16 nov 2009, 16:06:07
daniela-cristina's Avatar
daniela-cristina daniela-cristina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 04 sep 2009
Locaţie: fgfg, Romania
Vârsta: 35
Date: 173cm, 56kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Buna,
Fetelor pot sa ma alatur si eu ?poate,poate se gaseste cineva sa ma certe sau sa imi dea un sfat ce si cum sa fac sa ma pot opri din cercul asta vicios ,oribil care ma face sa ma simt si mai oribil....
Ok,deci sa va povestesc ce se intampla cu mine: inca din copilarie am trecut prin ceva perioade traumatizante si de fiecare data cand ma simteam coplesita de sentimente gaseam confort in mancare..insa am trecut de perioada aia ,credeam eu ca m-am maturizat si chiar daca mai saream calul cateodata se intampla destul de rar si de light asa ca nu ma simteam vinovata....insa de vreo 3 luni am hotarat sa ma apuc de putina dieta(mancat mai sanatos si echilibrat) si putin sport nu ca as fi grasa insa burtica mea de somalez ma facea tot timpul sa ma simt pufoasa si depresiva oarecum .. a fost super o perioada eram si eu uimita cat control pot sa am si parca nici pofte nu aveam rezultate super ,burtica a inceput sa scada..insa m-am trezit intr-o zi parca asa de lipsita de energie de nici sa vb nu puteam am zis ca ceva dulce imi da energie ..am papat o cioco mare toata ''ca doar am nevoie de energie'' toate bune si frumoase pana noaptea cand am mers la munca(lucrez noaptea) si acol am inceput frumos cu un mar cand am simtit ca face figuri stomacu dupa care..un biscuite ''ca doar nu ma omoara'' dupa care am continuat cu tot pachetul de biscuiti '' ca doar e ultima data cand mananc biscuiti si de maine o iau de la capat '' dupa care am zis ca daca tot e ultima data cand mananc prostii am zis ca merg si niste prajituri cu cioco si chipsuri...si...si tot asa pana dimineata cand am simtit ca explodez..nu ma mai puteam misca....nu va zic cum m-am simtit urmatoarea zi.....si cum ma simt de atunci in fiecare zi cand zic ca e ultima data...nu stiu ce e in capul meu dar pur si simplu pierd controlul urat de tot ..bineinteles ca burtica a reaparut si chestia asta ma face sa ma simt si mai depresata ..dar cum se zice '' I CANT HELP MYSELF'' va rog datimi niste sfaturi cum si ce sa fac fiindca lucrez noaptea si atunci pierd cel mai repede controlul fiindca nu e nimeni cu mine '' ca sa imi fie rusine''.....
va multumesc si va rog nu ma judecati...
daniela-cristina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1569 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1052 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat