View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 18 oct 2011, 20:53:07
RedOnion's Avatar
RedOnion RedOnion este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 156cm, 53kg
Mesaje: 837
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Flory, ai mancat putin si dezorganizat In primul rand, tu fiind inca in crestere, NU tine nicio dieta ca poti sa te opresti din crestere sau sa iti determini unele dereglari sau afectiuni care te vor supara toata viata. Nu vreau sa-ti zic aici de gastrita, ulcer, vreau doar sa intelegi ca e normal sa mancam si e normal sa mancam mancare. Fetele ti-au dat exemple bune de mese, incearca sa iei cate ceva din sfaturile lor.

Dimineata nu e destul un fruct, e mult prea putin, mananca mai consistent pentru ca micul dejun e cea mai importanta masa a zilei, atunci determini cum o sa functionezi restul zilei, cum si ce va cere stomacelul, deci nu neglija masa asta. Daca n-ai timp dimineata acasa, ia-ti cu tine un sandvis din paine integrala, legume, branza/sunca slaba/piept de pui afumat sau ce iti mai place tie (atata doar sa nu exagerezi cu alte mezeluri, ca sunt pline de sare si de E-uri). Daca iti poti face timp dimineata, papa o omleta, oua fierte, branza cu 1-2 felii de paine si cu legume din belsug. Sau un bol de muesli/fulgi de ovaz incazltiti in putina apa la microunde, cu lapte/iaurt simplu, eventual si o banana, sau ce mai crezi tu ca iti place. Poti manca si o bucata de placinta facuta in casa, cu cat mai putin zahar, cu un pahar de lapte, sau o salta de fructe. Deci vezi, ai de unde alege, plus mai sunt o multime de idei pe forum

La scoala daca nu ai sandvis cum am zis mai sus, ia doua fructe cu tine, sau un fruct si o mana de nuci/alune/migdale si consuma-le la doua pauze diferite. Oricum, un fruct e aproape obligatoriu, ca sa ai vitamine si energie pentru task-urile de la scoala.

Acasa, mananca mancarea gatita si atat. Evita prajelile, mananca multe mancaruri cu legume, dar nu te stresa prea mult, esti prea mica sa tii dieta, si de fapt dietele de infometare nu sunt bune nimanui, ne fac doar rau Poti manca si salata, supa, depinde ce ti-e pofta si ce s-a mai gatit pe la tine.

Eventual mai papa o gustare intre pranz si cina, sa nu ai prea mare foame intre mese, un fruct, sau un pumn de alune/nuci, sau un iaurt simplu, chestii de-astea mici

Cina poate fi, la fel cum ti-au zis si fetele, ceva usor, ce ai mancat la pranz dar mai putin, sau o salata cu niste carne langa, ce-ti place tie

Sper ca ai inteles ceva din tot ce am scris si eu si fetele, si ca nu vei continua sa papi atat de putin. O zi plina de realizari la scoala
__________________
Jurnal Red Onion
Focus on your goals.. do not dwell on your weaknesses and failings, remind yourself constantly WHY you are doing the thing it takes to get you to where you want to be.

You can't get the butt you want by sitting on the one you have.

1 nov 2011 ~54 kg
1 dec 2011 ~58 kg