View Single Post
  #94 (permalink)  
Vechi 13 mar 2012, 13:42:24
hazegrl's Avatar
hazegrl hazegrl este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 28 apr 2010
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 33
Dieta: mancat sanatos
Date: 165cm, 60kg
Mesaje: 100
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Regimul Dukan (partea 2)

Citat:
Anterior postat de claudiam Vezi mesajul
Buna
temerile tale sunt normale. este motivul pentru care eu am recomandat fetelor cu greutate normala sa nu tina dieta asta sau sa tina doar consolidarea.
Spun asta ca uite la mine la 90 de kg pun in balanta , obezitate, posibil diabet, posibil boli cardiovasculare , etc cu Dieta Dukan si castiga Dukan pentru ca tin o perioada relativ scurta de timp, vreo 5 luni si apoi intru la consolidare. La o persoana, oricare ar fi ea, de nu conteaza cate kg, dar cu IMC 21-22 care tine dukan ca sa ajunga la 18 ar trebui sa se gandeasca mult mai bine daca nu poate sa aleaga o alternativa in care sa aiba toate componentele unei alimentatii echilibrate zilnic.
Dar, fiecare face cum considera asa ca nici eu nu am mai atras atentia repetitiv caci puteam parea nebuna ca mai iau de dorintele lor

Ma uit si compar IMC-urile noastre si sa nu te superi pe mine ca am dat exemplu de mai sus.
Tu stii cel mai bine ce simti, cum te simti dar fii atenta la organismul tau si daca vezi cel mai mic semnal de alarma ca nu ii este bine sfatul meu sincer e sa treci la consolidare. Sunt convinsa ca arati foarte bine nu ai cum sa nu arati la 58 kg asa ca nu-ti mai face atatea griji pt 1, 2 kg in plus..
Ai dreptate; multumesc De azi intru la consolidare, 5x10 => 50 de zile. ~pana pe 1 mai.

Voi incepe sa-mi fac mai mult timp pentru sport (deja am antrenamente jujitsu de 2ori pe saptamana, insa nu e un sport care slabeste). Iar in asa-zisa faza IV (adica restul vietii mele) voi incerca sa-mi schitez propriul regim echilibrat, dar cu reguli clare. Abordarea "la liber" nu functioneaza pentru mine. Mi-e extrem de greu sa mananc diverse alimente in cantitati limitate, am incercat multa vreme sa mancan doar 2-3 felii de paine pe zi, insa dupa cateva zile nu ma mai puteam abtine si mancam o paine intreaga. Mi-a fost mult mai usor sa elimin painea complet (pe principiul "totul sau nimic"). Va voi tine la curent cu viitorul meu plan alimentar

Inca un lucru pe care vroiam sa-l spun: cred ca e bine si va multumesc tuturor slabutelor pentru asta ca nu mi s-a spus ca sunt suficient de slaba si ca nu am nevoie de dieta. Chiar si acum nu as merge la medic sa-i cer sfatul in a scapa de kg in plus pentru ca mi-ar spune sa termin cu prostiile, ca nu am nevoie sa slabesc. Nu m-ar convinge de asta. Vreau sa am 50 kg si vreau sa ajung la greutatea asta fara sa sfasesc cu probleme de sanatate.
__________________
"Good, better, best,
Never let us rest
Til our good is better
and our better best."

Jurnal hazegrl