forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Tae-bo&Aerobic (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=87)
-   -   Sa vorbim despre cardio (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=742)

nathusyk 18 iul 2010 19:04:41

Re: Sa vorbim despre cardio
 
mersi mult pentru raspuns si sfat. adica sa inteleg ca este bine sa fac aceste exercitii dar nu chiar:-/.si ce se are in vedere prin ex cu greutati pentru ca eu nu prea inteles, nu ride de mine. si tousi mi-am cumparat niste saculeti cu nisip de cite 1 kg care se prind cu o banda pe mini sau picioare presupun. deci pot sa le folosesc si cum ?:-s

Roxy2222 18 iul 2010 19:30:44

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Multumesc mult:)
Bicicleta de fitness este cea mai buna..eu o folosesc si vad rezultate!!

extincteva 18 iul 2010 20:07:56

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 258862)
Ordinea corecta este fitness apoi cardio. :) Daca nu vrei sa te accidentezi.

Adica ordinea corecta impotriva accidentarii... dar pentru arderea mai multor calorii ce fac?
Si riscul de accidentare scade cu 90% daca ma incalzesc temeinic inainte nu?

anqutz 18 iul 2010 22:35:58

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de nathusyk (Post 259255)
mersi mult pentru raspuns si sfat. adica sa inteleg ca este bine sa fac aceste exercitii dar nu chiar:-/.si ce se are in vedere prin ex cu greutati pentru ca eu nu prea inteles, nu ride de mine. si tousi mi-am cumparat niste saculeti cu nisip de cite 1 kg care se prind cu o banda pe mini sau picioare presupun. deci pot sa le folosesc si cum ?:-s

Antrenament cu greutati = fitness. :) Nu am de ce sa rad de tine. Este bine sa faci cardio pt ca topeste grasimile, dar este bine sa il combini cu fitnessul pt a nu iti topi masa musculara, pt ca masa musculara la randul ei arde grasimi.

Citat:

Anterior postat de extincteva (Post 259291)
Adica ordinea corecta impotriva accidentarii... dar pentru arderea mai multor calorii ce fac?
Si riscul de accidentare scade cu 90% daca ma incalzesc temeinic inainte nu?

Scazi riscul daca te accidentezi. Respecta ordinea si o sa arzi ft multe kcal. Muuult mai multe decat daca te-ai accidenta si ai sta o perioada de timp pe bara.

nathusyk 18 iul 2010 22:50:52

Re: Sa vorbim despre cardio
 
deci, eu din ceea ce am mai citit pe aici, am inteles ca filmuletele lui billy blake contin un amestec de ex. cardio si forta. deci e bine sau nu. daca gresesc undeva coreteaza-ma;)

anqutz 19 iul 2010 09:14:41

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de nathusyk (Post 259453)
deci, eu din ceea ce am mai citit pe aici, am inteles ca filmuletele lui billy blake contin un amestec de ex. cardio si forta. deci e bine sau nu. daca gresesc undeva coreteaza-ma;)

Dap, asa e. :) Dar de exemplu daca vrei sa faci tae-bo si bicicleta mai intain faci tae-bo si dupa bicicleta, nu invers.

nathusyk 20 iul 2010 11:17:23

Re: Sa vorbim despre cardio
 
clar, mersi pentru raspuns, pupici

ras_cristalin 25 iul 2010 22:15:05

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Ma intrebam azi cand faceam eliptica.... e mai bine sa fac cu viteza mare sau sa fac mai mult timp?
Mie mi se par cam la fel de eficiente 20 de minute intense sau 40 de minute lalaite :D
Ma gandeam ca poate are cineva o idee diferita cu argumente diferite.

P.S. Intreb asta pentru ca azi sunt foarte obosita si nu reusesc deloc sa prind viteza :(

LicuriciColorat 25 iul 2010 22:17:45

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 267362)
Ma intrebam azi cand faceam eliptica.... e mai bine sa fac cu viteza mare sau sa fac mai mult timp?
Mie mi se par cam la fel de eficiente 20 de minute intense sau 40 de minute lalaite :D
Ma gandeam ca poate are cineva o idee diferita cu argumente diferite.

P.S. Intreb asta pentru ca azi sunt foarte obosita si nu reusesc deloc sa prind viteza :(


buna intrebare
si eu vreau raspunsu

desi eu tot o sa fac ca mine indiferent de ce se zice:)):D
vreau sa stiu totusi cum e cel mai indicat

anqutz 02 aug 2010 15:15:47

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 267362)
Ma intrebam azi cand faceam eliptica.... e mai bine sa fac cu viteza mare sau sa fac mai mult timp?
Mie mi se par cam la fel de eficiente 20 de minute intense sau 40 de minute lalaite :D
Ma gandeam ca poate are cineva o idee diferita cu argumente diferite.

P.S. Intreb asta pentru ca azi sunt foarte obosita si nu reusesc deloc sa prind viteza :(

Sry, eram in vacanta si nu am apucat sa trec prin toate subiectele. :"> Mai bine mai putin si mai intens, dar nu ft intens, ca sa nu devina exercitiu anaerob, decat mult si la intensitate mica. Exista o teorie numita HIIT (High Intensity Interval Training) cand vine vorba de antrenamentele de tip aerob care zice ca daca mentii antrenamentul cardio la intensitatea mai mare decat cea de anduranta atunci arzi cu pana la 50% mai multe grasimi si iti accelerezi metabolismul bazal pt urmatoarele 36 de ore.

ras_cristalin 02 aug 2010 15:19:41

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 275145)
Sry, eram in vacanta si nu am apucat sa trec prin toate subiectele. :"> Mai bine mai putin si mai intens, dar nu ft intens, ca sa nu devina exercitiu anaerob, decat mult si la intensitate mica. Exista o teorie numita HIIT (High Intensity Interval Training) cand vine vorba de antrenamentele de tip aerob care zice ca daca mentii antrenamentul cardio la intensitatea mai mare decat cea de anduranta atunci arzi cu pana la 50% mai multe grasimi si iti accelerezi metabolismul bazal pt urmatoarele 36 de ore.

Stai linistita, nu-i nicio graba :P am inteles situatia si am asteptat sa revii.
Am inteles cum suna teoria asta, e logica... ma si simt mai bine la intensitate mai mare :)
Merci ;;)

anqutz 02 aug 2010 15:26:39

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 275150)
Stai linistita, nu-i nicio graba :P am inteles situatia si am asteptat sa revii.
Am inteles cum suna teoria asta, e logica... ma si simt mai bine la intensitate mai mare :)
Merci ;;)

Cu placere. Dar mai e o teorie care zice sa nu sari de un anumit bpm atunci cand faci cardior. Eu il calculasem mai de mult si pt 22 de ani era cam 160 de bpm. Daca sari de valoarea aceasta deja devine miscare anaeroba.

extincteva 03 aug 2010 10:24:56

Re: Sa vorbim despre cardio
 
eu prefer sa schimb intensitatea
fluctuez intre 120-180

dar e foarte interesanta teoria aceasta
si daca devine anerob inseamna ca are toate efectele exercitiilor anaerobe nu?

anqutz 03 aug 2010 10:40:21

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de extincteva (Post 276029)
eu prefer sa schimb intensitatea
fluctuez intre 120-180

dar e foarte interesanta teoria aceasta
si daca devine anerob inseamna ca are toate efectele exercitiilor anaerobe nu?

Sincert, nu cred, dar o sa mai citesc pe tema aceasta ca sa vin cu un raspuns sigur. Ideea e ca atunci cand efortul este aerob se ard grasimile din depozit si acesta este si scopul pana la urma.

irina27 04 ian 2011 11:34:49

Re: Sa vorbim despre cardio
 
buna fetelor! as avea si eu nevoie de un sfat..
de cand ma stiu am fost pro sport..si de altfel tot timpul mi-a facut placere sa fac sport..dar in ultima perioada nu am mai facut intrucat am inceput sa tin o dieta(recomandata de un nutritionist) in urma careia am slabit 10 kg pana acum...sport nu am facut pentru ca nu vroiam sa imi dezvolt masa dar acum e momentul sa ma apuc..pielea imi cam tremura sanii mi s-au lasat si desi mi s-a diminuat mult celulita tot mai am..
ce exercitii imi recomandati?
eu as vrea sa fac cardio,jogging dar nu prea as vrea sa fac in fiecare zi...mi-e frica sa nu imi dezvolt muschii prea mult..si momentan ce imi doresc este sa elimin grasimea apoi sa tonific.
multumesc!:-*

anqutz 04 ian 2011 11:53:14

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de irina27 (Post 457476)
buna fetelor! as avea si eu nevoie de un sfat..
de cand ma stiu am fost pro sport..si de altfel tot timpul mi-a facut placere sa fac sport..dar in ultima perioada nu am mai facut intrucat am inceput sa tin o dieta(recomandata de un nutritionist) in urma careia am slabit 10 kg pana acum...sport nu am facut pentru ca nu vroiam sa imi dezvolt masa dar acum e momentul sa ma apuc..pielea imi cam tremura sanii mi s-au lasat si desi mi s-a diminuat mult celulita tot mai am..
ce exercitii imi recomandati?
eu as vrea sa fac cardio,jogging dar nu prea as vrea sa fac in fiecare zi...mi-e frica sa nu imi dezvolt muschii prea mult..si momentan ce imi doresc este sa elimin grasimea apoi sa tonific.
multumesc!:-*

Hello! Tie ti-ar trebui ceva pt tonifiere daca deja ai probleme cu pielea. Incearca cu incredere aerobicul, tae-bo-ul, pilatesul. Le poti combina cu cardio. si fa ceva ex pt pectorali de pe acum. Nu se mai ridica sanii, dar macar n-o sa se lase mai mult.

irina27 04 ian 2011 12:17:17

Re: Sa vorbim despre cardio
 
si cam cat de des?

pentru sani ma gandeam sa fac pentru inceput flotari :d
multumesc pentru raspuns >:D<

anqutz 04 ian 2011 12:23:35

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de irina27 (Post 457530)
si cam cat de des?

pentru sani ma gandeam sa fac pentru inceput flotari :d
multumesc pentru raspuns >:D<

Cu placere. >:D<

Pai sport cam de 4-5 ori/sapt, minim 30 de min. Ai putea face tae-bo, care combina si tonifierea cu miscarea aeroba. :)

irina27 04 ian 2011 12:55:56

Re: Sa vorbim despre cardio
 
deci cam o data la 2 zile..asa ma gandeam si eu..abia astept sa incep..de fapt am inceput ieri cu abs workout billy blanks :d

ellamina 05 ian 2011 11:32:41

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Dansul pe melodii ritmate poate fi considerat cardio?

Nu stiu ce exercitii sa fac sa nu-mi afecteze coloana (am cateva vertebre tasate)...medicul imi spusese ca bicicleta eliptica este cea mai recomandata....am avut imprumutata dar acum nu mai am...si nici nu-mi permit sa iau una noua....stepper a zis ca nu e bun pentru mine....ce sport as putea sa fac?

anqutz 05 ian 2011 12:08:04

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de ellamina (Post 459092)
Dansul pe melodii ritmate poate fi considerat cardio?

Nu stiu ce exercitii sa fac sa nu-mi afecteze coloana (am cateva vertebre tasate)...medicul imi spusese ca bicicleta eliptica este cea mai recomandata....am avut imprumutata dar acum nu mai am...si nici nu-mi permit sa iau una noua....stepper a zis ca nu e bun pentru mine....ce sport as putea sa fac?

Dansul arde grasimi. Il gasesti in calc de calorii: Consum calorii la Dans - Calculator calorii - Slabute.ro, Consum calorii la Dans, incet - Calculator calorii - Slabute.ro, Consum calorii la Dans, rapid - Calculator calorii - Slabute.ro. Cel mai bine este sa vb tot cu medicul, noi nu suntem de specialitate recomandarile unui medic sunt cele mai de incredere. Esti sigura ca ti-a zis eliptica si nu stationara? Ca cea stationara e si mai si ieftina si chiar nu stiu cum ar putea solicita coloana.

ellamina 05 ian 2011 13:18:03

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Eliptica mi-a spus. Si faceam chiar si in timpul recuperarii. Atunci am facut si stepper dar a zis ca il fac numai pana imi pot misca din nou piciorul bine, apoi nu mai am voie.
Totusi mi-e putin teama si cu dansul deoarece dl doctor mi-a spus ca nu am voie sa alerg pe suprafete tari (desi ma gandesc unde as putea sa alerg pe ceva mai moale...poate pe nisip....) si ma gandesc ca si la dans, sarit coarda si alte topaieli de genul tot pe suprafete tari ma misc.....offff....si tot la eliptica ajung....Pe ea doar ma misc nu sar....deci tb sa strang urgent bani sa-mi cumpar una....iar pana atunci cred ca trebuie sa ma multumesc cu gimnastica si eventual dans mai lejer...:((

ras_cristalin 05 ian 2011 13:21:00

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de ellamina (Post 459092)
Dansul pe melodii ritmate poate fi considerat cardio?

Nu stiu ce exercitii sa fac sa nu-mi afecteze coloana (am cateva vertebre tasate)...medicul imi spusese ca bicicleta eliptica este cea mai recomandata....am avut imprumutata dar acum nu mai am...si nici nu-mi permit sa iau una noua....stepper a zis ca nu e bun pentru mine....ce sport as putea sa fac?

Eu mi-am luat eliptica cu 350 de lei, era promotie in Auchan. Sau poti lua una SH la vreo 150 de lei, cauta oferte pe net :)

ras_cristalin 05 ian 2011 13:25:32

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 459155)
Esti sigura ca ti-a zis eliptica si nu stationara? Ca cea stationara e si mai si ieftina si chiar nu stiu cum ar putea solicita coloana.

Faptul ca stai in fund si apesi direct pe coloana nu e prea bun, mai ales daca ai deja probleme. Si la sugari se recomanda sa nu fie tinuti in brate in pozitie verticala, pentru ca este riscul sa li se taseze sau sa li se formeze stramb coloana.

anqutz 05 ian 2011 16:09:41

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de ellamina (Post 459223)
Eliptica mi-a spus. Si faceam chiar si in timpul recuperarii. Atunci am facut si stepper dar a zis ca il fac numai pana imi pot misca din nou piciorul bine, apoi nu mai am voie.

Citat:

Anterior postat de ellamina (Post 459223)
Totusi mi-e putin teama si cu dansul deoarece dl doctor mi-a spus ca nu am voie sa alerg pe suprafete tari (desi ma gandesc unde as putea sa alerg pe ceva mai moale...poate pe nisip....) si ma gandesc ca si la dans, sarit coarda si alte topaieli de genul tot pe suprafete tari ma misc.....offff....si tot la eliptica ajung....Pe ea doar ma misc nu sar....deci tb sa strang urgent bani sa-mi cumpar una....iar pana atunci cred ca trebuie sa ma multumesc cu gimnastica si eventual dans mai lejer...:((

Nu prea cred ca e bine sa sari coarda. Din cate stiu iti solicita ft mult articulatiile acest exercitiu. Cel mai bine vb cu un medic. ;)

Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 459231)
Faptul ca stai in fund si apesi direct pe coloana nu e prea bun, mai ales daca ai deja probleme. Si la sugari se recomanda sa nu fie tinuti in brate in pozitie verticala, pentru ca este riscul sa li se taseze sau sa li se formeze stramb coloana.

Exista acele biciclete stationare care au si fotoliu. Sunt ceva mai scumpute decat cele obisnuite dar parca erau mai ieftine decat elipticele. Ma gandisem sa-i zic si de asta, numai ca ocupa loc destul de mult in casa.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/416jURi%2BsCL.jpg

Ocupa mai mult spatiu, insa e superconfortabila si nu solicita coloana.

vanessa111 06 nov 2011 21:28:30

Re: Sa vorbim despre cardio
 
buna!

am si eu o intrebare...in cazul in care mi-e foame dupa exercitii si nu rezist sa treaca 2 ore ce as putea manca?

eva 9 06 nov 2011 21:37:56

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de vanessa111 (Post 837675)
buna!

am si eu o intrebare...in cazul in care mi-e foame dupa exercitii si nu rezist sa treaca 2 ore ce as putea manca?

esti obligata dupa exercitii in mai putin de o ora de la exercitii sa mananci proteine ca sa refaci muschii.. nu trebuie sa astepti 2 ore. 2 ore dupa exercitiile cardio arzi tot ce mananci, folosesc muschii sa si refaca rezervele de glicogen

vanessa111 06 nov 2011 23:02:08

Re: Sa vorbim despre cardio
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 837682)
esti obligata dupa exercitii in mai putin de o ora de la exercitii sa mananci proteine ca sa refaci muschii.. nu trebuie sa astepti 2 ore. 2 ore dupa exercitiile cardio arzi tot ce mananci, folosesc muschii sa si refaca rezervele de glicogen


ok mersi frumos:-*...!


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:20:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO