forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Epilatul - ce metode preferati ? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3078)

eliff 26 mar 2012 15:10:32

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Buna fetele
Ceara de zahar ati incercat-o? Este mai putin dureroasa decit ceara normala,usor de facut si lasa o piele fina ca de bebelus. Eu folosesc ceara de zahar si sunt foarte foarte multumita :x Parul creste undeva la doua saptamini,si foarte subtire ;)

zidezi 26 mar 2012 19:47:42

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de eliff (Post 995443)
Buna fetele
Ceara de zahar ati incercat-o? Este mai putin dureroasa decit ceara normala,usor de facut si lasa o piele fina ca de bebelus. Eu folosesc ceara de zahar si sunt foarte foarte multumita :x Parul creste undeva la doua saptamini,si foarte subtire ;)

DA EU VREAU SA INCERC ti-am dat add in speranta ca vei avea cateva sfaturi de profesionista pentru mine :D

eliff 26 mar 2012 21:23:26

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de zidezi (Post 995769)
DA EU VREAU SA INCERC ti-am dat add in speranta ca vei avea cateva sfaturi de profesionista pentru mine :D

:)):)):)):)) se rezolva

mvthebest 26 mar 2012 22:13:22

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de eliff (Post 995443)
Buna fetele
Ceara de zahar ati incercat-o? Este mai putin dureroasa decit ceara normala,usor de facut si lasa o piele fina ca de bebelus. Eu folosesc ceara de zahar si sunt foarte foarte multumita :x Parul creste undeva la doua saptamini,si foarte subtire ;)

Cum e aia ? Nu doare :)) ?

mvthebest 26 mar 2012 22:25:00

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 995240)
in mod normal, iritatia persista o zi iar a doua nu ar trebui sa mai ai probleme. eu cand ma duceam la epilat ma dadea cu ulei special dupa epilare pt a lua eventualele buc mici de ceara si pt a nu ma irita si cu ulei special in zonele unde mai crestea fire de par sub piele. eu ma irit rau daca ma dau cu ceva dupa ce ma epilez, in afara de ulei de corp. depinde si in ce per a lunii te faci.

La mine, asta este marea problema, este mai in continuu asa . Si am si fire sub piele :(. In orice perioada este la fel de urat.

mvthebest 26 mar 2012 22:32:35

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de anhelyto (Post 995434)

Buna,

mira eu folosesc o crema de la ermiplant parca dupa epilat...si nu ma mai irit...

de asta zic... si sa sti ca ma simt ok.
Ai incercat asa ceva?;;)

Am sa caut si eu , e special pentru dupa epilat sau ?

eliff 27 mar 2012 00:15:35

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 995986)


Cum e aia ? Nu doare :)) ?

Din punctul meu de vedere doare mai putin ca,ceara clasica,este mai sanatoasa pentru piele si nu irita. Se foloseste rece,iar parul reapare dupa doua saptamani (la mine),si este foarte subtire si fin (fata de cum crestea inainte de epilatul cu ceara de zahar)

Se pun la fiert 2 cani de zahar + 1 cana apa + zeama de la o lamaie mare (sau doua mai mici)
Se fierbe la foc mare la inceput ,apoi la foc redus,mestecind (altfel iasa spuma pe aragaz),iar cind este de consistenta si culoarea mierii este gata (dupa aprox 12 minute de fierbere)
Se pune la racit,apoi se foloseste la fel ca si ceara clasica dar in sens invers (adica se aplica in sensul invers cresterii parului,si se trage in sensul cresterii lui)

Ps:daca ceara este prea moale,se poate folosi o bucata de material din bumbac taiat fisii,se aplica peste ceara si se trage :D Pe net veti gasi multe vidio despre preparea dar si epilarea cu ceara de zahar.

mvthebest 27 mar 2012 01:08:09

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de eliff (Post 996032)


Din punctul meu de vedere doare mai putin ca,ceara clasica,este mai sanatoasa pentru piele si nu irita. Se foloseste rece,iar parul reapare dupa doua saptamani (la mine),si este foarte subtire si fin (fata de cum crestea inainte de epilatul cu ceara de zahar)

Se pun la fiert 2 cani de zahar + 1 cana apa + zeama de la o lamaie mare (sau doua mai mici)
Se fierbe la foc mare la inceput ,apoi la foc redus,mestecind (altfel iasa spuma pe aragaz),iar cind este de consistenta si culoarea mierii este gata (dupa aprox 12 minute de fierbere)
Se pune la racit,apoi se foloseste la fel ca si ceara clasica dar in sens invers (adica se aplica in sensul invers cresterii parului,si se trage in sensul cresterii lui)

Ps:daca ceara este prea moale,se poate folosi o bucata de material din bumbac taiat fisii,se aplica peste ceara si se trage :D Pe net veti gasi multe vidio despre preparea dar si epilarea cu ceara de zahar.

Yuuuy suna ciudat si ieftin :D:x
Multumesc

deadcountess 27 mar 2012 01:11:49

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de eliff (Post 996032)

Se pune la racit,apoi se foloseste la fel ca si ceara clasica dar in sens invers (adica se aplica in sensul invers cresterii parului,si se trage in sensul cresterii lui)

In sfarsit m-a luminat si pe mine cineva :) Eu am incercat si nu stiam de ce nu merge, eu o aplicam ca pe ceara obisnuita.:))

eliff 27 mar 2012 01:22:49

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 996039)


Yuuuy suna ciudat si ieftin :D:x
Multumesc

Cu placere draguta>:D<
Ai dreptate :D este ciudat si ieftin si..foarte dulce;)


Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 996040)
In sfarsit m-a luminat si pe mine cineva :) Eu am incercat si nu stiam de ce nu merge, eu o aplicam ca pe ceara obisnuita.:))

Sa ne spui daca reusesti data viitoare :)>:D<

Elenoir 21 apr 2012 18:00:34

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Din moment ce topicul asta e la subiectul "Ten", lasati-ma sa va adresez o intrebare: cum faceti voi sa scapati de puful de pe fata? Am o portiune a obrazului (cea de langa ureche) unde am niste puf care ma incurca foarte mult la machiaj - pudra sta foarte nenatural pe el si nu pot sa-l "culc" nici cu fondul de ten. Aveti ceva solutii? Nu ma intereseaza nimic legat de lasere si epilari definitive pe fata. Pupici :*


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:04:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO