forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Epilatul - ce metode preferati ? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3078)

riky 11 mar 2010 22:11:17

Epilatul - ce metode preferati ?
 
Nu stiu daca am observat bine, sper sa nu, dar nu exista topic despre epilat....si asa ca m-am gandit sa isi spuna fiecare parerea despre diversele metode.....si pe langa asta as avea o intrebare: a folosit cineva noul epilator de la Braun , wet&dry, daca da ce parere aveti??

andra_aly 11 mar 2010 22:18:02

Re: epilatul - ce metode preferati ?
 
da, ai dreptate. si eu ma gandeam ca nu este un topicptr asta;)
eu am votat ceara calda. e cea care totusi nu imi distruge picioarele. cat de cat pot sa zik ca merge fata de celelalte metode:-s:-s
si chiar le-am incercat pe toate. epilator am de la braun. nu chiar ultimul tip dar orikum l-am platit 80 de euro deci nu e chiar de ala de de 2 lei!
eu mi-am distrus picioarele cu epilatorul. ma umpleam de bubite. imi cresteau firele sub piele.cu lama sa nu mai zik. :(
ceara calda e totusi cea mai potrivita. bine, depinde unde ma epilez.

Slabuta 11 mar 2010 22:27:46

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu am braun Silk Epil si sunt multumita de el.
E luat acum 3 ani, m-am obisnuit sa il folosesc peste tot.

La inceput a fost tare dureros, dar are si o manusa cu un gel care il pun in congelator si aplic pe zona inainte de a epila.

Cu toata multumirea pentru epilator eu abia astept sa ma epilez defintiv :D

andra_aly 11 mar 2010 22:30:02

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 115201)
Eu am braun Silk Epil si sunt multumita de el.
E luat acum 3 ani, m-am obisnuit sa il folosesc peste tot.

La inceput a fost tare dureros, dar are si o manusa cu un gel care il pun in congelator si aplic pe zona inainte de a epila.

Cu toata multumirea pentru epilator eu abia astept sa ma epilez defintiv :D

de ala am si eu slabuta. dar eu mi-am distrus pielea:( e adevarat ca tare sensibila sunt. ma inrosesc de la orice:(

Slabuta 11 mar 2010 22:35:55

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 115205)

de ala am si eu slabuta. dar eu mi-am distrus pielea:( e adevarat ca tare sensibila sunt. ma inrosesc de la orice:(

Cum adica ti-a distrus pielea?:-s

ali_lumi 11 mar 2010 22:36:46

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Lama e cea mai buna prietena a mea :))

riky 11 mar 2010 22:37:11

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
si eu am un braun silkepil de vreo 2 anisori jumate , insa nu ma pot face inghinal sau axial cu el pt ca doare f tare..in restul coprului sunt f multumita....dar am auzit de la multe fete ce si-au cumparat ultimul model, ca te epilezi sub dush cu el si te poti face peste tot si durerea se reduce aproape la 0....si intr-adevar cica epialrea definitiva e cea mai buna dar o colega de-a mea s-a epilat cu laser si fara suparare dupa 6 luni incepuse perisorul ala nesuferit sa creasca sub piele...mai rau ca la lama sau alte metode...

ali_lumi 11 mar 2010 22:40:28

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Si eu am braun silkepil :)L-am primit cadou , si din pacate sta acolo degeaba.
L-am folosit o singura data si auci :D a fost dureros, si n-am putut sa ma obsinuiesc cu ideea si am renuntat.

Suzume 11 mar 2010 22:49:44

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu tot cu epilatorul electric scap de blanita :D am phillis satinelle ice, e ok, inainte imi iritam pielea dar acum ma exfoliez cu o zi inainte si nu mai am probleme

andra_aly 11 mar 2010 23:08:03

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 115211)


Cum adica ti-a distrus pielea?:-s

pai uite asa.. acum am pete albe micutze care mi-au ramas de la cicatricile de la firele sub piele:(
sa sti ca nu e chiar totul roz cu metoda definitiva:-s

sunshine 11 mar 2010 23:53:36

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
eu fol ceara calda si epilatorul electric.

hankathefashionist 12 mar 2010 15:33:58

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu am un epilator Braun Silk Epil de vreo 4 ani. Nu e cu gheata si inca nu m-am obisnuit complet cu durerea, dar e ok pt majoritatea zonelor. M-ar tenta sa incerc si varianta cu ceara la cald avand in vedere ca pe partea superioara a piciorului imi mai cresteau fire sub piele care se infectau, dar acum nu mai am problema asta, parca a mai disparut din par. La axila rezist eroic cu epilatorul, insa inghinal e pur si simplu imposibil 8-}

Allicia 12 mar 2010 15:41:48

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu folosesc ceara calda si merg la o singura cosmeticiana de mult tim.. am incercat mai multe si unele nu stiu prea bine cum se foloseste, o pun ba prea fierbinte si ma umplu de bubitze sau de pete rosii ori pre rece si atunci nu epileaza cum trebuie... Am incercat si lama in situatii de urgenta si mai ales vara, dar imi creste la cateva zile.. deja a 2 a zi de simte la mana asa tzepos..ca incepe sa iasa..si nu`mi place. Am incercat si benzile reci dar cum sunt nepriceputa imi facusem adevarate rani pe piele pt ca nu stiam sa trag :D Crema este buna in situatii de urgenta pt ca lasa pielea fina, dar oricum actiunea in sine este ca cea a lamei si creste repede parul. Epilatorul nu`l suport :D Mama mea e foarte atenta la tot ce apare in materie de epilatoare pt ca ea asta foloseste si e foarte multzumita, cauta mereu ceva mai performant :) Dar pe mine ma doare foarte tare( chiar si cel cu gheatza care nu ar trebui sa doara atat de tare) si imi mai cresc si firele in piele :-o

Oricum si cu ceara calda am o problema :)) Ma pot epila doar la o luna jumate pt ca nu imi creste pt epilat.. imi creste putin de tot, rar... dar imi creste si vreo 2 saptamani nu pot sa port nimic mai scurt pt ca daca te uiti atent se vad fire de par :D
Nu am incercat epilarea definitiva... dar am in plan :)) S`ar putea sa fie o metoda buna..nu stiu ...

VentoFreddo 12 mar 2010 15:46:25

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu nu ma problema parului pe picioare si nici la subratz, mama zice cao mostenesc pe ea...imi cresc cateva fire razletze si subtirele ici si colo, cam odata la 2 saptamani trec o data lama pe picioare si la subtiori si..:Dgata.
In schimb ce nu am pe picioare imi creste intre sprancene..=))Am sprancenele negre, dese si cu un fir asa de aspru ca mor de durere cand mi le smulg:((

roseadria 12 mar 2010 16:17:44

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
eu folosesc tot brown silk-epil dar m-am epilat definitiv la subrat si inghinal iar dupa numai o sedinta si retouch la 10 zile nu mai am aproape nimic. la sfirsitul lui martie trebuie sa merg la a doua sedinta....sa vedem pe urma ce mai e.....

siu 12 mar 2010 21:12:19

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
:Dsi eu folosesc epilatoru, la inceput a fost dureros dar usor -usor m-am obisnuit
:D

ras_cristalin 13 mar 2010 09:17:33

Preturi epilare definitiva
 
Preturi epilare definitiva

Preturi pe zone de tratament (in RON/sedinta):
Perciuni 80
Mustata 80
Barbie 80
Perciuni + Mustata + Barbie 200
Coborare linie barba pe fata 80
Spate si umeri 300
Fese 300
Piept si abdomen 300
Axile 200
In jurul mameloanelor 100
Linia ombilic-pubis 120
Inghinal 150 - 250
Maini - picioare 80
Gambe 350
Coapse 400
Gambe + Coapse 600
Antebrate 300
Brate 300
Antebrate + Brate 500

mykydutza 15 mar 2010 15:12:49

Re: Preturi epilare definitiva
 
eu nu prea am ce epila:))niciodata nu m-am epilat pe picioare pentru ca nu prea e...mai e un fir 2 dar nu se vad ..insa tot lama e cea mai folosita mai ales la subrat:(as incerca cu ceara si acolo dar mor de frica

carinush 15 mar 2010 21:06:46

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Cred ca le-am incercat aproape pe toate :)).
Am un epilator de la Braun, dar pe care nu-l prea folosesc pentru ca imi cresc fierele pe sub piele si se vad foarte nasol :(
Deasemenea am incercat si cu ceara dar mi se pare prea fierbinte si rezist cu greu :))
Cu crema depilatoare mi se pare cel mai usor mod dar din pacate creste prea repede :(
M-as epila definitiv si maine daca as fi convinsa ca mi-ar mai da niciun firicel :x

Yoshi 01 apr 2010 16:47:37

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Cu toate ca va urmaresc in fiecare zi, postez f rar...ma acomodez mai greu cu persoane noi:).

Daca va pot ajuta cu sfaturi sau informatii in ceea ce priveste epilarea definitiva, cu cea mai mare placere. In prezent am 7 sedinte inghinal+6 sau 5interfesier, vreo 4 sau 5 pe picioare si 3 la axila. Am inceput epilarea definitiva inghinal in urma cu un an si doua luni datorita problemelor pe care le aveam cu firele crescute in piele, cat si cu foliculita care nu imi dadea pace pe picioare. Nu ezitati sa ma intrebati orice va trece prin cap :).

riky 25 apr 2010 20:40:40

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
fetelor, are cineva noul epilator de la Braun???....daca da , ce parere aveti???? tare as vrea sa stiu parerea voastra...

mykydutza 25 apr 2010 21:54:24

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
si eu vreau sa sttiuuu:):D

Adriancic 12 iun 2010 12:00:30

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Salut!

Am incercat de citeva ori epilatul cu ceara si mi-a placut exact 1 saptamina, pina a inceput sa creasca parul din nou. Cel mai oribil este sub-bratul, unde trebuie sa astept sa creasca si urasc senzatia de par acolo, in special vara. Cind am vazut ca doamna care ma epila ma poate primi abia peste o saptamina, am mers direct in magazin si am cumparat un epilator Babyliss, de vreo 70 euro.E dureros, dar e ok. Da, nu prea apuca toate firele scurte, dar sunt multumita. Consider ca e o investitie pe termen lung, dat fiind faptul ca trebuia sa ma epilez in mod normal la 2-3 saptamini, de fiecare data achitind cite aproximativ 15-20 euro.
Am mai citit si despre faptul ca epilatul cu ceara fierbinte dauneaza in termen lung pielea, favorizind aparitia varicozei.
Nu stiu, pentru moment optez pentru epilatorul electric.;;)

lavydor 12 iun 2010 12:05:02

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu am votat lama de ras! Pe picioare si subrat, inghinal e ideala si sunt norocoasa ca il am destul de rar ..ca atare ma rad odata pe saptamana (subrat mai des la 3-4 zile). Doar pe maini am un epilator si ma fac foarte bine, nu sunt nici o durere sau sa ma irit!

deadcountess 12 iun 2010 20:51:28

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu am un Braun de vreo 5 ani si ii doresc multi inainte :)) ca sunt foarte multumita de el.

Pentru ce metoda de epilare definitiva erau preturile (laser sau electroliza)?

Nick0612 15 iun 2010 19:00:45

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Buna! Deoarece epilatorul meu a inceput sa cam rupa firele de par, azi am luat ceara la rece Sesu. Ati incercat-o? Ce credeti despre ea?

beta 18 iun 2010 21:24:33

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Salut!
Yoshi, spune-mi te rog esti multumita de efecte? Si cat costa...
Multumesc

rose rose 04 ian 2011 14:30:04

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Si eu prefer epilatorul; la mine rar imi creste cate un fir de par pe sub piele. Eu il folosesc pt toate partile unde cresc firele de par nedorite; inghinal e cel mai greu dar strang din dinti (sper sa nu raman fara ei :D ) si tot nu ma las.

Am citit undeva ca si de epilator si de la ceara (adica ceea ce e smuls si nu taiat de la suprafata pielii) duce la cresterea unor fire pe sub piele.

andra_aly 25 ian 2011 22:08:12

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de rose rose (Post 457709)
Si eu prefer epilatorul; la mine rar imi creste cate un fir de par pe sub piele. Eu il folosesc pt toate partile unde cresc firele de par nedorite; inghinal e cel mai greu dar strang din dinti (sper sa nu raman fara ei :D ) si tot nu ma las.

Am citit undeva ca si de epilator si de la ceara (adica ceea ce e smuls si nu taiat de la suprafata pielii) duce la cresterea unor fire pe sub piele.

Asa este... dar pe mine epilatorul ma terorizeaza:(( crede-ma ca mi-am distrus pielea:( cu ceara e mai ok, dar ottusi nu imi pot permite sa ma fac cu lama ca imi cresc dupa o zi si e nasol mai ales vara:-s:(

floricica0vesela 25 ian 2011 22:21:12

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
ceara calda rules!!!!
epilatorul nu-l suport, lama ma scoate din sarite, o folosesc doar la subrat, si de la crema imi cresc cosuri sub piele si se infecteaza.


crinax 03 feb 2011 11:48:15

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
buna fetelor, si eu folosesc tot ceara calda dar imi ies foarte multe fire de par sub piele, asa ca din cand in cand ma mai fac si cu lama, le mai scoate la suprafata, pe langa asta imi fac body scrub de 2 ori pe saptamana.

mihaela2011 03 feb 2011 16:00:21

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Eu folosesc epilatorul Braun silk-epil si sunt multumita.Primele dati m-a durut foarte tare,dar acum il folosesc fara nicio problema.

bambina 08 feb 2011 19:07:31

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Folosesc lama de ras. La varsta mea mi se pare cea mai usor de folosit. Am avut la inceput cateva probleme cu iritatiile, dar acum au disparut. Ma rad la fiecare baie, deci nu ma incomodeaza. Am incercat epilatorul electric insa urlam de durere si m-am lasat. Am mai incercat si benzi de ceara rece, dar nici acolo n-am suportat durerea..Ei, ce sa faci, baba sufera la frumusete :)

happygirldiana 08 feb 2011 19:10:19

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de mihaela2011 (Post 508322)
Eu folosesc epilatorul Braun silk-epil si sunt multumita.Primele dati m-a durut foarte tare,dar acum il folosesc fara nicio problema.

la fel si eu,tot braun silk epil.cu chiu cu vai m-am obisnuit dar de 2 ani numai pe asta il folosesc.peste tot:)):"> si nici nu mai "rasare"asa des si gros firul de par:x

moniq 27 mai 2011 22:40:45

Cele mai bune metode de epilat / depilat
 
Buna fetelor,

Care e parerea voastra despre metodele de epilat/depilat?
~ lama (bicul) ?
~ ceara ?
~ crema de epilat ?
~ aparatul epilator ?
~ epilarea laser ?
Ce metode folositi si ce avantaje/dezavantaje au ?
Ce folositi pentru calmarea pielii dupa epilare ?

Eu de la aparatul epilator si ceara ma irit foarte rau
si folosesc lama ( bicul ), dar ma irit si de la el, parca,
in ultima perioada, tot mai rau si nu stiu ce as putea
sa fac.

jessik 27 mai 2011 22:46:16

Re: Cele mai bune metode de epilat / depilat
 
eu am incercat cateva, si momentan tot bicul folosesc, aparatul am incercat si ma doare, ceara e ok, dar tot nu desprinde totul, iar de la crema ma iritam putin, si tot asa nu lua tot parul, depinde ca nu era de firma.. fiecare du avantaje dezavantaje.. depinde de pielea ta,,. cea mai putin dureroasa si ieftina ramane lama, deavantaj creste repede, si se poate ingrosa firul, sau sa ramana blocat sub piele

Alexik 28 mai 2011 07:58:55

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Si daca se intampla ceva si nu aveti lama? mi se pare cea mai proasta metoda mie.f f f multe dezavantaje.La aparat doare doar la inceput:) eu acum daca nu simt niste furnicaturi nu cred ca trage firul.m-am invatat si ma fac cand am chef:-/nu stiu cat timp tine ca atunci cand apare un fir il iau si tot asa.:-/ mie aparatul sau ceara mi se pare cea mai buna metoda.
Ceara fol l must si burta si aparatul pe picioare:P

mvthebest 26 mar 2012 12:06:21

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Am o foarte mare problema, iar cum vine vara as vrea sa o tratez acum. Dupa ce ma epilez in zona...(am incercat cu, crema.ceara la rece.bic) ma irit foarte urat. Oare ce ar trebui sa fac, cu ce sa ma dau ? :)

bebelusha 26 mar 2012 12:22:31

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
in mod normal, iritatia persista o zi iar a doua nu ar trebui sa mai ai probleme. eu cand ma duceam la epilat ma dadea cu ulei special dupa epilare pt a lua eventualele buc mici de ceara si pt a nu ma irita si cu ulei special in zonele unde mai crestea fire de par sub piele. eu ma irit rau daca ma dau cu ceva dupa ce ma epilez, in afara de ulei de corp. depinde si in ce per a lunii te faci.

anhelyto 26 mar 2012 14:56:45

Re: Epilatul - ce metode preferati ?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 995219)
Am o foarte mare problema, iar cum vine vara as vrea sa o tratez acum. Dupa ce ma epilez in zona...(am incercat cu, crema.ceara la rece.bic) ma irit foarte urat. Oare ce ar trebui sa fac, cu ce sa ma dau ? :)

Buna,

mira eu folosesc o crema de la ermiplant parca dupa epilat...si nu ma mai irit...

de asta zic... si sa sti ca ma simt ok.
Ai incercat asa ceva?;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:06:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO