forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ce fond de ten folositi ? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1635)

ali_lumi 26 oct 2009 10:29:11

Ce fond de ten folositi ?
 
fetelor voi ce fonduri de ten folositi ? eu folosesc acelasi fond de ten de vro 4 ani incoace si as vrea sa-l schimb... :-/

ali_lumi 26 oct 2009 11:18:13

re: Ce fond de ten folositi ?
 
offfff....ce greu e sa primesti un raspuns pe aici in ziua de azi :|

schatzi 26 oct 2009 11:30:25

re: Ce fond de ten folositi ?
 
L'oreal Accord Parfait.
sunt ffff multumita de el. il fol de 6-7 luni... abia aparuse parca. ti-l recomand. am fost f multumita de el si vara.. cand in mod normal nu aplici fond de ten.
tu ce folosesti?

ali_lumi 26 oct 2009 11:53:28

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Seventeen time plus , este super si sunt ff multumita de el dar m-am plictisit de el :))

mayya 26 oct 2009 12:05:25

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 43948)
Seventeen time plus , este super si sunt ff multumita de el dar m-am plictisit de el :))

Eu folosesc Revlon color stay..mi se pare cel mai bun pentru tenul meu...il folosesc de 3 ani...:)

ali_lumi 26 oct 2009 12:11:50

re: Ce fond de ten folositi ?
 
mayya deci habar ai tu ce vroiiam sa intreb eu acu:)) cn fol revlon ?:)) ce coincidenta k tocmai la fondu asta de ten ma gandeam sa-l cumpar , nu e cumva acela la 60 de ron ? si cum e? cremos sau mai mat asa , k mie in general imi plac astea cremoase :x

mayya 26 oct 2009 12:18:02

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 43956)
mayya deci habar ai tu ce vroiiam sa intreb eu acu:)) cn fol revlon ?:)) ce coincidenta k tocmai la fondu asta de ten ma gandeam sa-l cumpar , nu e cumva acela la 60 de ron ? si cum e? cremos sau mai mat asa , k mie in general imi plac astea cremoase :x

Eu folosesc varianta pentru tenul mixt,si da este cremos ....mie imi place mult mult...am mai folosit cand nu gaseam nuanta mea alte Ft si numai rau imi faceau, imi astupau porii ca pana seara aveam 10 cosurix-(..eu am numai cuvinte de laude!

ali_lumi 26 oct 2009 12:21:20

re: Ce fond de ten folositi ?
 
multumesc pt pareri si mai astept :)

roseadria 26 oct 2009 17:08:17

re: Ce fond de ten folositi ?
 
:) Buna, eu ti-as recomanda Trully Matte de la Clarins. Sta foarte bine,de dimineata pina seara. Eu l-am testat pe tenul meu mixt si afara la 45 grade si innauntru la 19.
E chiar mat si satinat. Cel cu tenta usor bronzanta e chiar super.....

Creizilup 26 oct 2009 19:06:26

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Eu folosesc Maybelline Superstay Silky, cu acoperire garantata 16 ore. Nu stiu daca sta chiar 16 ore, insa vreo 8 sta fara sa umbli deloc la el. Cu mentiunea ca trebuie sa-ti alegi cu grija nuanta (eu prima data n-am nimerit-o bine ;)))>:D<
Acum, in alegerea fondului de ten se iau in considerare foarte multi factori (culoarea pielii, tipul de ten, ten cu /fara probleme etc) si exista mai multe tipuri de fond de ten:

Cremele colorante- sunt un hibrid intre o crema hidratanta si un fond de ten, adica in timp ce-ti calmeaza si hidrateaza pielea iti confera un pic de cover. Ele sunt ideale pentru o piele tanara sau in cazul pielii curate. Acest tip de fond de ten poate fi aplicat cu degetele.
Fond de ten lichid- acestea se potrivesc tuturor dar mai ales pielii foarte uscate. Daca ai in schimb pielea grasa cauta un fond de ten lichid oil-free.
Fond de ten crema-acestea sunt consistente şi hidratante ceea ce le face ideale pentru pielea uscată sau matura.
Fond de ten spuma( Mousse) - Din nou, acestea sunt destul de hidratante şi deci ideale pentru pielea uscata. Pentru a aplica, tamponeaza un pic de produs pe dosul palmei si apoi aplica pe piele cu un burete.
Fond de ten Compact - acestea sunt varianta All-In-One, care are si pudra in compozitie si deci ne lasa pielea mata. Vin in cutiile lor insotite de obicei de propriul aplicator.
Fond de ten Stick - este fondul de ten original datand din zilele de glorie ale Hollywood-ului, potrivit pentru doamnele cu pielea foarte patata.

Suzume 16 feb 2010 01:07:24

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Am folosit:
Vichy Norma Teint :-q - nu acopera deloc, in schimb compensa la mine ca este un fond de ten antiimperfectiuni desi totusi nu sunt sigura ca a contribuit la eliminarea cosurilor sau la prevenire.
Vichy LiftActiv Flexilift Teint :-q - nu mi s-a parut cu nimic special, ei spun ca ajuta la aparitia ridurilor/mascheaza ridurile..nu a facut nimic pentru liniile mele fine de langa ochi, si cand radeam se strangea in "gropite".
Revlon Custom Creations :-& - este cel care poti sa-ti modifici intensitatea culorii (mai inchisa/mai deschisa). Acopera bine insa miroase groaznic.
Revlon ColorStay :x - este unul din preferatele mele. Acopera foarte bine, are niste particule care iti fac pielea sa straluceasca. Foarte bun.

In prezent folosesc:
MaxFactor Miracle Touch Liquid Illusion :x - care este la fel ca si cel de la revlon printre preferatele mele (daca nu era, nu-l foloseam..lol). Acopera foarte foarte bine si tine destul de mult. Folosit si cu pudra din aceeasi gama tine toata ziua, fara nevoie de retusuri.

P.S: Am ten mixt, spre gras.

Liviutzza 16 feb 2010 01:13:48

re: Ce fond de ten folositi ?
 
si eu am o mare problema cu fondul de ten..ptr ca am tenul ff uscat si se exfoliaza..mai ales iarna..:(Am folosit de la Dior,si mi s-a parut ok un timp!Acum am unul de la Clarrins..care e mousse..e foarte fain..dar trebuie sa ai si un ten frumos ca sa se aseze fain!Mi-am mai luat unul de la Yves Saint Laurent care iar e fain!Si ultima achizitie saptamana trecuta de la Chanel Teint Innocence!Sunt multumita de el!:D

OitaVesela 17 feb 2010 16:27:41

re: Ce fond de ten folositi ?
 
ali_lumi, si eu folosesc tot Revlon ColorStay de vreo jumatate de an si sunt multumita. E singurul la care mi-am gasit nuanta exacta. Acopera intr-adevar si nu am facut cosuri de la el, dar m-am cam plictisit si as vrea sa il schimb :-s

A folosit cineva Toleriane?

ali_lumi 17 feb 2010 16:32:00

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Oita sa sti ca si eu tot pe acela il folosesc revlon color stay numai ca mai rar din cauza ca am gresit nuanta :))
L-am luat cu vro 2 nuante mai inchis decat tenul meu , si ma dau cu el mai mult seara :)) daca ies pe undeva sau astept pt cand oi fi mai bronzata:) Dar intradevar este foarte bun si tine mult timp pe fata:)

OitaVesela 17 feb 2010 16:33:56

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Eu cand le aleg dau cateva pe mana si pe urma ies afara la lumina naturala. Asa sunt sigura ca e ok. La lumina din magazin toate par mai deschise.

oanabobo 17 feb 2010 16:34:57

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Buna,
Eu folosesc cam de un an de zile Vicy Norma Teint si sunt super incantata de el .
Oricum alegerea fondului de ten se face in primul rand in functie de piele ....sa ne anunti ce te-ai hotarat sa cumperi :)

ali_lumi 17 feb 2010 16:40:28

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 90268)
Eu cand le aleg dau cateva pe mana si pe urma ies afara la lumina naturala. Asa sunt sigura ca e ok. La lumina din magazin toate par mai deschise.

faza e ca si eu fac asa dar o nuanta mai deschisa era prac prea deschisa:)) si mie in general imi place sa fie unpic mai inchis decat tenul meu :) dar asta e destul de inchis:)

OitaVesela 17 feb 2010 16:42:31

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Atunci poti sa o iei pe cea care ti se parea prea deschisa si sa il amesteci cu cel pe care il ai deja. Eu asa mai faceam cand nu gaseam nuanta exacta. Merge cand e acelasi tip de fond de ten.

De curiozitate, ce nuanta ti-ai luat si care era cea prea deschisa?

ali_lumi 17 feb 2010 18:13:30

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 90283)
Atunci poti sa o iei pe cea care ti se parea prea deschisa si sa il amesteci cu cel pe care il ai deja. Eu asa mai faceam cand nu gaseam nuanta exacta. Merge cand e acelasi tip de fond de ten.

De curiozitate, ce nuanta ti-ai luat si care era cea prea deschisa?

Asa mai fac uneori:)
nu mi aduc aminte care era cea deschisa dar asta are nr. 320true beige.

DrIulia2010 17 feb 2010 18:21:24

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 88472)
si eu am o mare problema cu fondul de ten..ptr ca am tenul ff uscat si se exfoliaza..mai ales iarna..:(Am folosit de la Dior,si mi s-a parut ok un timp!Acum am unul de la Clarrins..care e mousse..e foarte fain..dar trebuie sa ai si un ten frumos ca sa se aseze fain!Mi-am mai luat unul de la Yves Saint Laurent care iar e fain!Si ultima achizitie saptamana trecuta de la Chanel Teint Innocence!Sunt multumita de el!:D

Chanel Teint Innocence e perfect,ai facut o alegere buna.;)

OitaVesela 17 feb 2010 18:25:53

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Eu o folosesc pe a doua, 150 Buff. Sunt alba ca branza dar nu ma dau cu unul mai inchis ca mi se pare ca arat dubios + ca imi e lene sa dau si gatul si decolteul sa nu se vada diferenta si oricat de rezistent e el la transfer tot se mai ia un pic pe haine. Il mai inchid putin din pudra sau un blush.

Chestia e ca desi mi-a mers bine cu el tot vreau sa mai incerc si altul:))

Si altceva nu stiu sa recomand ca am folosit destul de multe dar toate aveau cate o buba. Oi fi si eu pretentioasa.
M-ar interesa unul dintr-o gama de dermatocosmetice dar nu Vichy ca nu le suport. Si sunt in dubii ca Toleriane am inteles ca acopera foarte bine dar incepe sa luceasca mutra dupa 4-5 ore, iar cel de la Avene nu prea acopera.
Mai nasol e ca nu gasesc testere la astea.
Aveau la Sensi Blu tester la Avene dar nuanta era penultima si ar trebui sa stau 3 ani la soare pentru aiab-)

sunshine 17 feb 2010 21:01:18

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 43948)
Seventeen time plus , este super si sunt ff multumita de el dar m-am plictisit de el :))

tot pe asta il folosesc si eu, de f mult timp, la fel de vreo 4 5 ani. in iarna asta la fel, am cautat sa mi cumpar aaltul, am luat unul de la rimel si unul de la maybeline, de care evident nu am fost multumita, le-am aruncat si tot seventeen mi-a cumparat :)) nuant 4 fol eu, tu ce nuanta ai?

ali_lumi 17 feb 2010 21:02:32

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Vezi :)) asa am facut si eu sunshine:) Tot la ala m-am intors
EU folosesc 5 :D

sunshine 17 feb 2010 21:05:19

re: Ce fond de ten folositi ?
 
nu ti -l mai schimba ! e prea bun! nu este gras, se intinde perfect, nu curge. ce-ti mai poti dori de la un fond de ten?:)

VentoFreddo 17 feb 2010 21:36:46

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Eu folosesc Nivea Colour Hidratante, e mai mult o crema, mie mi se potriveste ca nu ramane fainos ca altele, si da luminozitate, e atata de bun ca-l folosesc si drept anticearcan..

lalita 17 feb 2010 22:03:31

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Din tot ce am incercat,cu siguranta cel mai bun pt mine e cel de la Dior,Nude.:xPreferatu meu,il folosesc de aproape un an. Intradevar chiar si face pielea mai frumoasa,si e primul care nu da acel efect de masca,si culoarea e naturala.Ah si il ador pt ca e asa cremos,si usor de intins.Miroase si f delicat,intradevar calitatea se vede,merita sa cheltui dublu pt ca e altceva,cel putin pt pielea mea.

Miriii 13 mai 2010 16:45:30

re: Ce fond de ten folositi ?
 
all wear day cred k de la seventeen e :d e ieftin ..in jur de 25 ron si arata super ok pe fata...se intinde bine..e cremos :D

onetotilia 13 mai 2010 16:56:27

re: Ce fond de ten folositi ?
 
L´oreal foundation infailible.. mie imie perfect.... si pielea e catifelata, acopera foarte bine, daca e nunanta corecta nici nu observi ca ai fond de ten


offe 13 mai 2010 17:56:17

re: Ce fond de ten folositi ?
 
eu folosesc PUPA, acela bronzant, este minunat:)

anqutz 14 mai 2010 21:16:32

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 186506)
L´oreal foundation infailible.. mie imie perfect.... si pielea e catifelata, acopera foarte bine, daca e nunanta corecta nici nu observi ca ai fond de ten

De acord cu tine. De cand am descoperit Infailible nu imi mai trebuie sa incerc alt fond de ten. :D Acopera perfect orice imperfectiune si ramane si mult timp pe ten. Si se uniflrmizeaza bine, eu am gesit nuanta si imi luasem cu 2 nuante mai inchis si daca il intindeam bine nici nu se vedea ca e mai inchis.

pisi0408 18 mai 2010 21:40:20

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Ultimul pe care l-am incercat a fost Max Factor - Second Skin.Nu se observa absolut deloc pe fata dar are o acoperire destul de scazuta plus ca nu prea rezista de-a lungul zilei>:D<

Dee 19 mai 2010 19:31:27

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Matte Morphose de la L'oreal ,crek il stii de abia a aparut pe piata ,gen spuma :x

E cel mai bun fond de ten pe care l am folosit vreodata, nici nu se compara cu nimic din ce am avut :Rimmel london, Seventeen, Maybelline, Maxfactor, Miss sporty...Poate Revlon se apropie putin...[*telefon*]

anqutz 19 mai 2010 20:24:24

re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 193397)
Matte Morphose de la L'oreal ,crek il stii de abia a aparut pe piata ,gen spuma :x

E cel mai bun fond de ten pe care l am folosit vreodata, nici nu se compara cu nimic din ce am avut :Rimmel london, Seventeen, Maybelline, Maxfactor, Miss sporty...Poate Revlon se apropie putin...[*telefon*]

Normal, sunt in aceeasi categorie de pret.

Crysa 24 sep 2010 12:56:17

Re: Ce fond de ten folositi ?
 
ali_lumi ce fond de ten ti-ai luat pana la urma?? te faci in fiecare zi cu el???

as vrea sa-mi cumpar si eu(nu m-am facut niciodata) sa mai acopar semnele post accneice si petele care mai raman de la cosuri....


astept ajutorul vostru pt alegerea fondului de ten care sa rezolve problemele mele, precum si mod de folosire:D

ali_lumi 29 sep 2010 07:50:53

Re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de Crysa (Post 341005)
ali_lumi ce fond de ten ti-ai luat pana la urma?? te faci in fiecare zi cu el???

as vrea sa-mi cumpar si eu(nu m-am facut niciodata) sa mai acopar semnele post accneice si petele care mai raman de la cosuri....


astept ajutorul vostru pt alegerea fondului de ten care sa rezolve problemele mele, precum si mod de folosire:D

Buna Crysa ! Eu pana acum 6 luni foloseam acelasi fond de ten de 4 ani , si m-am decis sa l schimb, iar acum folosesc Rimmel Renew lift , si Revlon color stay.
Ce nu mi place la cel de la rimmel este ca , cand il intinzi pe fata este mai nisipos asa sau cel putin eu asa`l simt. Nu ti mai zic de faptul ca, atunci cand l am cumparat am gresit culoarea in ft inchis:))
Dar m-am obisnuit cu ele si sunt multumita.

Sabine_28 29 sep 2010 09:01:30

Re: Ce fond de ten folositi ?
 
Eu folosesc de vreo 4 ani L'oreal Infailible, sunt f multumita de el si mi-am gasit si nuanta potrivita, o mai schimb doar vara cand sunt bronzata:)

Crysa 29 sep 2010 09:08:53

Re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 346425)
Buna Crysa ! Eu pana acum 6 luni foloseam acelasi fond de ten de 4 ani , si m-am decis sa l schimb, iar acum folosesc Rimmel Renew lift , si Revlon color stay.
Ce nu mi place la cel de la rimmel este ca , cand il intinzi pe fata este mai nisipos asa sau cel putin eu asa`l simt. Nu ti mai zic de faptul ca, atunci cand l am cumparat am gresit culoarea in ft inchis:))
Dar m-am obisnuit cu ele si sunt multumita.



mi-as lua si eu un fond de ten...dar sa fie bun..............dar sincer nu stiu cum sa ma fac cu el

as vrea unul care sa acopere impuritatile, petele de la cosuri..dar sa nu se vada ca m-am dat cu fond de ten....
ideea e ca acum 2 ani(din cauza menstruatie m-am pricopsit cu cosuri-ulterior cu gropite in obraji) astfel nu as vrea sa se vada daca ma dau cu fond de ten:D...se poate??

tu te dai in fiecare zi cu el??? care este procedura pt ca fodul de ten sa ramana mai mult timp ....fara sa se adune, curga, sterge....

Tavya 29 sep 2010 23:23:32

Re: Ce fond de ten folositi ?
 
Fetelor eu va recomand NIVEA BEAUTÉ Ideal Finish daca gasiti nuanta potrivita arata perfect nu incarca fata,acopera foarte bine si poate fi folosit zilnic fara probleme.

oanaalexandra 30 sep 2010 09:11:31

Re: Ce fond de ten folositi ?
 
Eu il folosesc pe cel de la burjois si mi se pare tare bun.

Elenoir 30 sep 2010 19:16:13

Re: Ce fond de ten folositi ?
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 193397)
Matte Morphose de la L'oreal ,crek il stii de abia a aparut pe piata ,gen spuma :x

E cel mai bun fond de ten pe care l am folosit vreodata, nici nu se compara cu nimic din ce am avut

Subscriu!! Mie nu-mi venea sa cred ca exista un asa fond de ten :))
A, si nu se compara cu Dream Matte Mousse a Maybellinului... ala e un rahatel si jumatate :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:31:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO