forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?" (http://forum.slabute.ro/alimentatia/intrebarea-alimentul-cutare-ingrasa-6341.html)

deadcountess 22 mar 2012 21:50:58

Re: Cafeaua - o dilema ?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 991660)
multumesc frumos pentru raspuns :D astept si alte pareri!

Cativa mililitri de lapte nu au cum sa ingrase :) Si eu beau cafeaua numai cu lapte pt ca am probleme cu stomacul

Anca M 04 mai 2012 12:49:53

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Dacă e sa o luăm sistematic, orice consumat în exces îngrasă.

Dar eu, spre exemplu, mănânc ciocolată în fiecare zi (câte 15g la micul-deun, îmi dă energie - aproximativ 70-80 de calorii) şi continui să slăbesc. Atâta timp cât nu depăşeşti numărul zilnic de calorii impus şi nu mănânci exagerat dintr-un anumit produs, nu văd de ce te-ai lua după cei care îţi spun 'nu mai mânca din aia, te vei îngrăşa la loc'.

Elenoir 05 mai 2012 02:31:43

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Fetelor, credeti ca e bine pentru dieta mea daca mananc in fiecare dimineata cate o banana? Nu mai iau alta pe timpul zilei, doar ca fiind si studenta si si departe de casa, mi-e destul de greu sa am un mic dejun variat in fiecare dimineata, asa ca ma cam rezum la un ou catedata cand am, 100 ml lapte cu 2 pumni de cereale si o banana. Nu stiu daca e cea mai fericita combinatie, dar mi-e cel mai la indemana... ce ma sfatuiti sa fac - sa continui sa mananc asa sau sa schimb ceva?

Alex Remus 09 mai 2012 16:17:21

Mamaliguta
 
Buna:)

In ultima vreme am inceput sa trag la mamaliguta...si sa mananc des, aproape ca ma obsedeaza imi place mult. O consum cu iaurt degresat 0.1% grasime si uneori cu branza de vaca.

Prima intrebare: are vreo problema daca consum mai des? la 2-3 zile?imi afecteaza slabitu/mentinerea?

2: consum cantitati oarecum maricele 300-400 grame o masa...credeti ca are vreo problema?doar e mamaliga

vera37 09 mai 2012 16:50:44

Re: Mamaliguta
 
buna!
in primul rand daca vrei sa slabesti trebuie sa reduci cantitatea de mamaliga
trebuie mancata numai la pranz si nu mai mult de 200 gr, zici tu ca e doar mamaliga, dar mamaliga are carbohidrati f multi, ar trebui sa ai consumul de energie f mare pt a putea arde carbo din mamaliga, daca nu, acestia se depun :):)
totusi esti destul de inalt si cu kg putine, de ce mai vrei sa slabesti?

Alex Remus 09 mai 2012 17:03:48

Re: Mamaliguta
 
Pai...nu ca vreau sa slabesc, mai mult mentinere, fac de cateva ori pe saptamana alergari, si in fiecare zi exercitii abdomene, greutati , gimnastica...deci spui ca doar la amiaz?seara sau dimineata nu e bine?

Si chiar daca mananc 400 gr cand mananc...am grija sa intre in cei 1500 calorii de o zi...de exemplu O masa e mamaloga (500-600 calorii), alta legume+piept/peste (maxim 400 calorii) iar cealalta depinde dar nu depasesc un maxim de calorii. Deci chiar daca mananc mamaliga tot nu ar trebui sa ma ingras nu:p?

vera37 09 mai 2012 17:09:18

Re: Mamaliguta
 
Citat:

Anterior postat de Alex Remus (Post 1035073)
Pai...nu ca vreau sa slabesc, mai mult mentinere, fac de cateva ori pe saptamana alergari, si in fiecare zi exercitii abdomene, greutati , gimnastica...deci spui ca doar la amiaz?seara sau dimineata nu e bine?

Si chiar daca mananc 400 gr cand mananc...am grija sa intre in cei 1500 calorii de o zi...de exemplu O masa e mamaloga (500-600 calorii), alta legume+piept/peste (maxim 400 calorii) iar cealalta depinde dar nu depasesc un maxim de calorii. Deci chiar daca mananc mamaliga tot nu ar trebui sa ma ingras nu:p?

eu de cate ori am mancat mamaliga mai multa nu m-am ingrasat, am stagnat, dar fiecare organism reactioneaza in felul sau :):)
tu e posibil sa nu te ingrasi tinand cont ca esti tanar si ai si activitati fizice sustinute
pana la urma mananc-o dimineata si la pranz, iar pt cina legume + pui/peste, stii ca dupa efort fizic e bine sa consumi proteina

Alex Remus 09 mai 2012 17:21:30

Re: Mamaliguta
 
Pana acu mancam seara multa si as zice ca Nu mam ingrasat, dar precautia e buna avand in vedere ca eu am ajuns aici de la 85 kg prin munca grea:D

Inca o intrebare: stiti ca sunt pe piata acele legume la punga (maxicana si altele) congelate...400gr o punga...credeti ca sunt bune?si la o masa ar trebui sa consum o punga sau jumatate:))?

si ultima: carne consum mereu piept de pui sau peste...facute in ulei de masline (nu exagerat de mult) peste tot scrie ca sa faci carnea fara uleiuri dar nu cred ca acu chiar ar afecta asa tare si asta nu?

vera37 09 mai 2012 17:28:43

Re: Mamaliguta
 
Citat:

Anterior postat de Alex Remus (Post 1035080)
Pana acu mancam seara multa si as zice ca Nu mam ingrasat, dar precautia e buna avand in vedere ca eu am ajuns aici de la 85 kg prin munca grea:D

Inca o intrebare: stiti ca sunt pe piata acele legume la punga (maxicana si altele) congelate...400gr o punga...credeti ca sunt bune?si la o masa ar trebui sa consum o punga sau jumatate:))?

si ultima: carne consum mereu piept de pui sau peste...facute in ulei de masline (nu exagerat de mult) peste tot scrie ca sa faci carnea fara uleiuri dar nu cred ca acu chiar ar afecta asa tare si asta nu?

daca stii cum e sa te chinui cu kg, atunci evit-o seara ;););)
stiu legumele alea, dar mie nu-mi plac ca au porumb, cred ca poti manca linistit o punga, ca sunt slab calorice
acum nu stiu exact cum pregatesti carnea, daca doar o tii un pic la marinat cu ulei si condimente nu-i tragic, dar daca o prajesti se schimba socoteala sau tu doar ungi tigaia?

vera37 09 mai 2012 17:31:10

Re: Mamaliguta
 
poti manca legumele, m-am uitat si au cam 50 cal/ 100 gr :):):)


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:26:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO