forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha" (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/ajutati-ma-slabuta-jurnal-dienusha-974.html)

nicol30 13 aug 2009 10:07:22

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
Eram curioasa sa vad ce-ai mancat tu de 2000 de calorii si cand colo ce sa vad ...

Nu stiu ce sa-ti spun...chiar m-am intristat ...mi s-a facut pielea de gaina in timp ce citem, si sa stii ca te inteleg ...mi-am adus aminte ca si eu am avut probleme cu tata acum multi ani, tot asa a cazut dintro data...intrase si in moarte clinica... el, care era un om puternic, el care era stalpul casei...hei ce vremuri grele...nici nu vreau sa-mi mai amintesc cea fost, dar cu dragostea familiei, cu dorinta lui de a trai s-a facut bine incet, incet

In general timpul vindeca toate ranile.
Imi place ca esti foarte puternica si asculta ca nu multa lume ar fi facut ce ai facut tu .

Bravoo tie si bravo si pentru taria de caracter pe care o ai.
Gresim ca suntem oameni, dar mai si invatam din greselile noastre.

dienusha 13 aug 2009 10:08:55

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
huhu...nu stiu cum se face ca nu reusesc sa alerg...am avut intotdeauna o problema la genunchi, am fost scutita de orele de educatie fizica toata viata mea de eleva...si nici macar nu prea am incercat sa alerg....nici macr nu stiu cum se face :)) poate imi dai tu niste ponturi...asa ca la o incepatoare. Eu fac mers rapid, vreo ora in fiecare seara, si chiar transpir si ma simt bine dupa...dar parca as trece la alergat.

dienusha 13 aug 2009 10:11:36

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
Multumesc din suflet nicol30, stiu ca timpul vindeca toate ranile...dar nu le poate vindeca mai repede?? Tata are abia 50 de ani, era un om in toata puterea...si acum... .
Tatal tau ce a patit?

nicol30 13 aug 2009 10:12:58

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
ocluzie intestinala si de aici au inceput si altele

dienusha 13 aug 2009 10:22:43

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
Mhmmm....daca si-ar reveni si tata... doctorii zic ca nu sunt sanse sa fie iar cum a fost, dar eu inca sper sa ajunga la stadiul in care sa poata sa vorbeasca, pentru ca el intotdeauna afost mai filosof de felul lui, avea o gramada de prieteni care il apreciau pentru cultura lui generala si pentru abilitatile de orator, si acum e foarte frustrat ca nu poate sa vorbeasca. Incerc sa ma pun in locul lui...cum o fi sa poti vorbi 50 de ani si apoi peste noapte sa nu mai poti vorbi, scrie si citi?? Imi e asa de dor de o discutie interminabila cu el...

Gata, schimb subiectul ca despre asta as putea vorbi un an dar ma deprim din nou si nu face bine la dieta.

M-am hotarat...ma inscriu la master aici :D o sa ma pun sa caut niste mastere...si sa vad cum se echivaleaza diplomele si alte alea.

Ma gandesc ce mananc la micul dejun. Cred ca iaurt. L-am adaugat in calculatorul de calorii, iar slabuta (cred), a gasit si poza cu iaurtul cu pricina. Mi-am propus sa mananc toate cele 5-6 mese pe zi ca ieri le-am cam sarit si seara am dat iama in frigider.

Planul de bataie pe azi contra kilogramelor: Iaurt, ton cu putina maioneza light, masline, somon, poate si putina branza, mar. Ce lista luuunga :)

Adella 13 aug 2009 10:32:34

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
Imi pare rau pentru tatal tau ,viata uneori te loveste ..socrul meu e mai grav ,si imi vad sotul zilnic cum sufera,tati ,cum ii zic eu ,e la pat de aproape un an ,creierul ii este afectat putin cate putin si asa i-a afectat si mersul ,e ca un copilas acum ,e foarte greu ,eu nus daca as fi fost atat de puternica ca si soacramea si ca al meu ....asta e :( e important in fiecare momenet sa ne aratam dragostea fata de cei mai apropiati noua ;)>:D<>:D<>:D<

Gata ca ma deprim de dimineatza,sa ai o zi superba>:D<>:D<>:D<

nicol30 13 aug 2009 10:34:52

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
Hmm ...e foarte greu si complicat in acelasi timp...sunt mai directa de felul meu...dar sa nu lasi garda jos in fata lui ca o sa se demoralizeze si mai mult... poate ca nu-ti arata ca sa nu te intristezi, de aceea sa fii mereu vesela in prezenta lui...chiar daca te duci dupa aceea in alta camera si plangi ...si incet, incet o sa ajungeti sa comunicati mai mult.

Bravo pentru nota de la licenta!
Sa faci azi ce poti sa faci maine...sa nu renunti si la visurile tale chiar daca e greu...asa e viata cu bune si cu rele. Trebuie sa stim sa trecem prin ele chiar daca ne apuca disperarea cateodata

dienusha 13 aug 2009 10:49:21

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
Adella, imi pare rau pentru socrul tau...el ce diagnostic are? Tata a fost la pat vreo 7 luni...vreo 5 luni in scaun cu rotile si acum merge, cu greu dar merge. Mana nu si-o misca deloc. Ma bucur ca totusi e constient, la inceput nu era.

Nicol30, ce ma macina cu mine e ca nu pot sta cu el acasa. Am avut de ales intre a sta cu el si a vedea cum e mai rau pe zi ce trece pentru ca nu aveam bani de medicamente, fizioterapie si alte tratamente...sau a lucra aici, stiind ca pot sa ii ofer tratamentul corespunzator. Am ales banii... . Mama zicea ca e suparat mai tot timpul, in afara de momentele cand "vorbeste" cu mine la telefon. Eu ii povestesc ce se intampla, el ma asculta. Si-a facut in camera un raft cu pozele mele...iar cand merg acasa e vesel, il mai scot la plimbare, mai "vorbim", se bucura cand il inteleg si zic in locul lui ce ar fi vrut el sa zica. Relatia mea cu tata, dupa cum ziceam, a fost intotdeauna una foarte buna...acum e si mai puternica. Dupa cum ziceai tu, intotdeauna sunt vesela si glumeata si bine-dispusa cand sunt cu el. L-ar durea sa ma vada si pe mine suparata. SI ma mai consoleaza ca stiu ca el se bucura ca sunt aici...inainte sa se imbolnaveasca imi zicea sa nu raman in tara, sa imi incerc norocul aici. Pe vremea aia eram "patrioata", nu prea ma incanta ideea.

Offf...iar scriu romane. Gata, nu mai scriu :)

Adella 13 aug 2009 10:55:36

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 18748)
Adella, imi pare rau pentru socrul tau...el ce diagnostic are? Tata a fost la pat vreo 7 luni...vreo 5 luni in scaun cu rotile si acum merge, cu greu dar merge. Mana nu si-o misca deloc. Ma bucur ca totusi e constient, la inceput nu era.

Pai are mai multe ,face crize de epilepsie si are o pata mare pe creier care se extinde,are si diabet destul de avansat ,a avut si atac cerebral:-stotul de la un accident ,l-a lovit un camion cand era pe bicicleta ,a avut un picior rupt si din cauza impactului s-a dus un cheag de sange la cap ,si de atunci face crize lunare care ii afecteaza creierul ,are si el momente de luciditate dar foarte putine ,mereu e deprimat ,mai ales dupa o criza doarme non-stop ,a fost si in coma cateva zile:(

huhu 13 aug 2009 11:02:30

Re: Ajutati-ma sa fiu slabuta :) Jurnal "dienusha"
 
am cautat pe net si am gasit un site specializat pe jump rope...si cam asa ar trebui sa arate o coarda buna de sarit...eu am avut intotdeauna din sfoara, dar probabil ca astea din plastic se comporta mai bine.
http://2.bp.blogspot.com/_8YqmLQsUSy...0/jumprope.gif


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:20:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO