forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Anamaria - file de jurnal (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/anamaria-file-jurnal-9476.html)

anamariaff 27 iun 2011 12:46:47

Anamaria - file de jurnal
 
Dragele mele, mă întorc spăşită la voi! Mi-a fost tare dor de voi, însă am avut o perioadă de negare, în care m-am tot gândit că ar trebui să mă iubesc aşa cum sunt, să mă accept aşa cum sunt şi aşa mai departe.

Dar de ceva vreme mi-am dat seama că nu are rost să mă mint. Trebuie să fac ceva pentru mine, să slăbesc ultimele kilograme, 11 în total. Am slăbit până anul trecut în jur de 20-23 de kilograme, după care m-am împotmolit la 60 şi astea 11 nu vor să se ducă şi pace.
Dietele nu funcţionează de niciun fel, sport am făcut când am avut chef şi niciodată nu am dus ceva până la capăt. Asta până în momentul în care am avut un declic declanşat în mintea mea, că nu se mai poate aşa, că trebuie să iau măsuri.

Cum se poate să accept ca omul de lângă mine să mă iubească la nebunie, în timp ce eu nu mă iubesc şi nu fac nimic pentru a mă iubi. Şi am tot bombănit în mine zile în şir, după care m-am hotărât să revin aici şi să scriu zilnic despre ceea ce fac, ce am de gând să fac şi cum. Chiar dacă am mai mişcat ceva în ultimele zile, eu vreau să încep să fiu o slăbuţă de acum.

Dar pentru asta am nevoie de voi, de sprijinul vostru, de încurajări. Am nevoie de sfaturi de la oameni care au trecut prin ce trec eu, cu toate clacările psihice şi fizice. În jurul meu am numai persoane care toată viaţa au arătat bine, care oricât ar mânca nu se îngraşă şi le stă bine în orice. Ori persoane plinuţe care susţin că sunt foarte mândre de formele lor voluptoase, să zicem.

Eu vreau însă să revin la forma iniţială din adolescenţă, sub 50 de kg. La 1,56, cred că e greutatea ideală la care pot ajunge.

Vă mulţumesc şi îmi cer scuze de pe acum dacă o să vă stresez prea tare!
Numai bine!:)

LicuriciColorat 27 iun 2011 14:03:02

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Buna Anamaria si bine ai revenit
spui ca ai slabit 20-30kg,felicitari,inseamna ca poti
tot ceea ce ai nevoie sta in tine,ambitie si perseverenta,daca ai reusit sa dai atata jos sunt sigura ca 11 kg se duc repede
cu alimentatie sanatoasa si sport constant sigur o sa reusesti
mult succes si te asteptam cu meniurile
>:D<

anamariaff 27 iun 2011 16:29:14

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Multumesc, Licurici Colorat!:) Dar sunt sigura ca voi reusi si cu ajutorul vostru, deoarece multe fete carora li se inecau corabiile la un moment dat au trecut datorita voua peste momentele de slabiciune.
Poate ca ar fi bine sa scriu aici si ce meniu am, ca de la ora asta incolo deja nu o sa mai mananc nimic.
ora 7:30 - 1 cafea cu o lingurita de zahar
ora 11:00 - trei oua de tara fierte cu mustar (de la care am facut o criza urata de stomac, asa ca am luat dicarbocalm)
ora 16:30 - supa de legume si legume fierte (mazare, morcovi, gulii, fasole verde, cartofi fierti), condimentate cu sare si piper
ora 17:00 - 1 cafea cu o lingurita de zahar.

Mai tarziu voi bea un pahar de apa cu argila albastra de Raciu (care e groaznic, dar face bine la sanatate), iar de la ora 20:00 am program de alergat si dupa aceea masaj anticelulitic, impreuna cu o buna prietena pe care intentionez sa o introduc in comunitatea slabutelor.

Ne citim mai tarziu si multumesc inca o data pentru suport!:)

anamariaff 27 iun 2011 16:32:20

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Da, veti observa ca nu am baut apa... Pana acum nu am baut decat jumatate de pahar si mai am... Doamne, cat mai am! Dar sper ca pana la culcare sa reusesc sa imi beau cei doi litri...:((
Am uitat sa trec si trei castraveti cruzi in revista, fara sare sau altceva.

Georgii 27 iun 2011 16:50:37

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Bine te`am gasit la tine in casuta:-*.
Vreau sa iti urez succes si multa vointa pentru a scapa de cele 11 kg ;;).
As vrea sa te intreb ce dieta tii si cat,ce sport faci pe zi>:D<?

Georgii 27 iun 2011 16:57:27

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Ah si cum nu citisem tot..As mai avea cate ceva de spus:D
Avand in vedere ca ai baut un pahar de apa pana la ora actuala..corpul are nevoie de hidratare..Trebuie sa bei acei 2 litri pe parcursul intregii zile nu pe toti odata si ai scapat de grija.Parerea mea.:">
Si la ce ai papat tu azi ai sub 1000cal ...Nu trebuie sa te infometezi,nu asta e cheia unui slabit sanatos.Plus ca nu vad nimic de sport...:(...

Georgii 27 iun 2011 16:58:20

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Ah,sper sa nu iei in nume de rau ceea ce ti`am zis!;;)
Dar stiu ca asa faceam si eu inainte..Si mare greseala faceam..

LicuriciColorat 27 iun 2011 17:14:50

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de anamariaff (Post 702174)
Multumesc, Licurici Colorat!:) Dar sunt sigura ca voi reusi si cu ajutorul vostru, deoarece multe fete carora li se inecau corabiile la un moment dat au trecut datorita voua peste momentele de slabiciune.
Poate ca ar fi bine sa scriu aici si ce meniu am, ca de la ora asta incolo deja nu o sa mai mananc nimic.
ora 7:30 - 1 cafea cu o lingurita de zahar
ora 11:00 - trei oua de tara fierte cu mustar (de la care am facut o criza urata de stomac, asa ca am luat dicarbocalm)
ora 16:30 - supa de legume si legume fierte (mazare, morcovi, gulii, fasole verde, cartofi fierti), condimentate cu sare si piper
ora 17:00 - 1 cafea cu o lingurita de zahar.

Mai tarziu voi bea un pahar de apa cu argila albastra de Raciu (care e groaznic, dar face bine la sanatate), iar de la ora 20:00 am program de alergat si dupa aceea masaj anticelulitic, impreuna cu o buna prietena pe care intentionez sa o introduc in comunitatea slabutelor.

Ne citim mai tarziu si multumesc inca o data pentru suport!:)

hey
in primul rand eu nu sunt de acord cu meniul tau
nu vreau sa crezi ca te certam,cicalim insa daca doresi sa slabesti si sa te mentii e recomandat sa tii cont de anumite reguli
micul dejun la tine e inexistent,el e cea mai importanta masa,e energia noastra
cafeaua e oki,insa fara zahar eventul fructoza sau stevie indulcitor
la md ai multe optiuni de meniuri
la 11 e pranzul si la 16 30 e cina?hmmm,oricum e prea putin,incerca pe langa ouale alea niste legume salata,inabusite,la coptor,la gratar cum vrei u
iar cafeau de seara iarasi fara zahar e prea nociv pt organism si incetineste slabitul
nu vad fructe in meniul tau,si cam putine proteine,legume doar la cina
e un pic cam dezechilibrat si in plus mi se pare ca e si infometare,e sub 1000cal ceea ce e foarte rau,sunt ete care slabesc 1300cal lejer
felicitari pt sport

anamariaff 27 iun 2011 17:33:42

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 702215)
hey
in primul rand eu nu sunt de acord cu meniul tau
nu vreau sa crezi ca te certam,cicalim insa daca doresi sa slabesti si sa te mentii e recomandat sa tii cont de anumite reguli
micul dejun la tine e inexistent,el e cea mai importanta masa,e energia noastra
cafeaua e oki,insa fara zahar eventul fructoza sau stevie indulcitor
la md ai multe optiuni de meniuri
la 11 e pranzul si la 16 30 e cina?hmmm,oricum e prea putin,incerca pe langa ouale alea niste legume salata,inabusite,la coptor,la gratar cum vrei u
iar cafeau de seara iarasi fara zahar e prea nociv pt organism si incetineste slabitul
nu vad fructe in meniul tau,si cam putine proteine,legume doar la cina
e un pic cam dezechilibrat si in plus mi se pare ca e si infometare,e sub 1000cal ceea ce e foarte rau,sunt ete care slabesc 1300cal lejer
felicitari pt sport

Draga mea, nu cred deloc ca ma certati, ci iti dau dreptate intocmai. Stiu si eu ca am gresit, dar la mine asa se intampla in zilele cand am mult de lucru si cand sotul meu nu e acasa, sa ma oblige sa mananc dimineata:)). Cum crezi ca m reusit sa dau jos 20 de kilograme? Cu multi nervi din partea lui, te asigur!:). Dar cand nu e el acasa dimineata, imi fac cafeaua si uit sa mai mananc.

Dar promit ca maine o sa am si mic dejun, si fructe si tot ce trebuie. Daca gresesc, ma corectati voi. Cat despre cafea... crede-ma, renunt cu mare drag la dulciuri, ca nu sunt fana, dar de cafea sunt dependenta si azi chiar am baut putina. Am uitat sa precizez ca zaharul din cafea e brun, nu e alb rafinat, ceea ce inseamna ca e mai sanatos.
Partea buna e ca de la ultimul mesaj pana acum am baut inca 500 ml apa, ceea ce inseamna performanta de 750 ml.

Un sfat as cere... vreau sa renunt la carne, mi s-a pus mie pata din ratiuni personale si nu vreau s-o mai consum. Cu ce as putea s-o inlocuiesc?

anamariaff 27 iun 2011 17:51:37

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 702204)
Ah,sper sa nu iei in nume de rau ceea ce ti`am zis!;;)
Dar stiu ca asa faceam si eu inainte..Si mare greseala faceam..

Nu iau in nume de rau, Doamne fereste! Pai, cum spuneam, la ora 20:00 am program de alergat, vreo trei kilometri, ca noi cam atat putem. Dieta nu tin una anume, ca nu cred in ele. Am incercat de toate si de fiecare data am clacat. Numai ca renunt la paine, dulciuri, prajeli, alcool (asta insemnand ca mai beam cate o bere trei zile din sapte, sa zicem) si sucuri.
Plus ca sunt hotarata sa imi fac un program fix de mancare. De aceea am si decis sa il notez aici, fiindca asa ma pot tine de el. Altfel nu, ma trisez singura.:)
Mai am si zile cu aerobic, de trei ori pe saptamana, in care imi lucrez toate grupele musculare. La sala nu merg, fiindca aici nu sunt profesionisti, am avut parte de multe peripetii si prefer sa fac acasa, sub indrumarea sotului, care e sportiv profesionist.
Cam o data pe saptamana mergem si la catarat pe stanca si ma intorc acasa cu niste antebrate de zici ca sunt Testoasa Ninja:)), plus excursii pe munte la sfarsit de saptamana, excursii care dureaza ore multe, ca e greu sa tii pasul cu al meu si imi iese limba de un cot. Cu un astfel de program am reusit pana acum, dar ultimele 11 kilograme sunt de groaza, mi se pare ceva prea frumos. Adevarul este ca pana zilele trecute m/am rezumat la plimbarile saptamanale, fara alergat si aerobic.

Deci cam atat ar fi de spus, revin cu noutati. Si multumesc de sfaturi:). Te imbratisez cu drag!

LicuriciColorat 27 iun 2011 19:28:22

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de anamariaff (Post 702232)
Draga mea, nu cred deloc ca ma certati, ci iti dau dreptate intocmai. Stiu si eu ca am gresit, dar la mine asa se intampla in zilele cand am mult de lucru si cand sotul meu nu e acasa, sa ma oblige sa mananc dimineata:)). Cum crezi ca m reusit sa dau jos 20 de kilograme? Cu multi nervi din partea lui, te asigur!:). Dar cand nu e el acasa dimineata, imi fac cafeaua si uit sa mai mananc.

Dar promit ca maine o sa am si mic dejun, si fructe si tot ce trebuie. Daca gresesc, ma corectati voi. Cat despre cafea... crede-ma, renunt cu mare drag la dulciuri, ca nu sunt fana, dar de cafea sunt dependenta si azi chiar am baut putina. Am uitat sa precizez ca zaharul din cafea e brun, nu e alb rafinat, ceea ce inseamna ca e mai sanatos.
Partea buna e ca de la ultimul mesaj pana acum am baut inca 500 ml apa, ceea ce inseamna performanta de 750 ml.

Un sfat as cere... vreau sa renunt la carne, mi s-a pus mie pata din ratiuni personale si nu vreau s-o mai consum. Cu ce as putea s-o inlocuiesc?


de maine o sa fii cuminte da?:))
asteptam meniul tau frumos asa cum trebe,cu fructe si md papat,ar trb sa'ti intre in obisnuinta e un obicei ft sanatos
daca renunti la carne:soia,tofu,nuci,alune,migdale,oua:)

Georgii 27 iun 2011 19:38:13

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Da,vazusem faza cu alergatul dar ma refeream ca pana atunci nu facusei:">.
Foarte bine,sportul e unul dintre cele mai importante chei ale sanatatii,tine'te de el si vei vedea ca acele kg..putin cate putin vor disparea!
Asa imi zic eu mereu:x:x:x.
Te pup:-*.

iulia10 27 iun 2011 21:39:12

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Buna Anamaria si bine ai revenit! In primul rand felicitari pentru ca ai slabit atat de mult! Eu te indemn sa incerci sa mananci dimineata la micul dejun fructe daca altceva nu poti sau nu vrei.E cel mai prielnic moment pentru a asimila vitaminele si antioxidantii din fructe. Daca nu poti pe stomacul gol, ceea ce mi se intampla si mie, incearca un sandwich dintr-o feliuta de paine integrala, felii de rosii, o frunza de salata si ardei. Eu ador sandwichul asta.
Succes la salbit si sunt alaturi de tine !

anamariaff 28 iun 2011 11:20:34

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Multumesc de incurajari, Iulia. Sa revin cu ce a fost aseara... am alergat vreo doi km, am mers si in pas alert, prin natura. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am muntele aproape de casa, asa ca drumurile forestiere sunt excelente pentru plimbari, alergat, drumetii.
Masajul nu l-am mai facut, deoarece fata cu care ar fi trebuit sa alerg nu a mai venit. Intr-un final, cand m-a vazut cat de catranita sunt, a venit cu mine al meu, care oricum alearga muuuult mai repede ca mine:)), dar a fost faina.
Azi dimineata, la 8:30, am mancat trei felii de paine neagra cu unt si dulceata de casa si ceai de lamaie neindulcit, ca aveam glicemia la pamant, imi era rau ptr ca ieri intr-adevar am mancat putin si m-am resimtit. La 9:00 am baut o cafea cu o lingurita de zahar brun, la 11:30 am papat legume fierte, iar acum am iar o cafea. Stiu, o sa imi ziceti de fructe, dar am atat de lucru, incat nu pot pleca acum nici macar pana la magazin. Dupa ce imi termin munca, in jur de 16:00, sper, ma duc in cautare de fructe. Azi voi avea o ora de gimnastica aerobica si deseara iarasi alergat.
Va pup.

iulia10 29 iun 2011 08:47:54

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Buna dimineata anamaria ! Cum a fost ieri cu dieta si cu sportul? Iti doresc o zi buna :*

anamariaff 29 iun 2011 13:10:39

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de iulia10 (Post 704253)
Buna dimineata anamaria ! Cum a fost ieri cu dieta si cu sportul? Iti doresc o zi buna :*

Bună. A fost bine. Mi-am făcut aerobicul, exerciţii intense timp de o oră şi la final s-a lăsat cu leşin :)), de oboseală, plus că am consumat puţine calorii. Cel puţin aşa cred. Apă am uitat să beau, cred că am băut în total 500 de ml. Iar acum am o febră musculară de mor, dar nu mă las, şi astăzi îmi fac exerciţiile, dar poate că ar trebui să o iau mai uşor.

Astăzi am plecat de dimineaţă pe teren, cu munca, şi micul dejun a fost la ora 13:00, constând în 3 cartofi copţi mici şi brânză de oaie. Şi până la ora la care scriu nu am băut apă deloc, dar am băut două cafele:(. Revin cu noutăţi în cursul zilei de astăzi, că acum mă apuc iar de lucru, am de muncă de nu-mi văd capul.

anamariaff 29 iun 2011 13:15:43

Re: Anamaria - file de jurnal
 
3 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de iulia10 (Post 704253)
Buna dimineata anamaria ! Cum a fost ieri cu dieta si cu sportul? Iti doresc o zi buna :*

În plus, m-am gândit să îmi cumpăr o rochiţă care mie îmi place foarte mult, cu două numere mai mici şi să nu mă las până nu stă bine pe mine. Trucul ăsta a funcţionat când aveam cu 20 de kg mai mult, sper să funcţioneze şi de data asta:).
Şi mi-am planificat ca în acest timp să îmi strâng bănuţi şi pentru a-mi cumpăra rochia visurilor mele (alta) dar trebuie să arăt într-un mare fel ca să o pot îmbrăca. Deşi în gusturi de obicei adopt un stil mai mult sport ori casual, asta e singura rochie "de piţipoancă" - aşa cum se amuză soţul meu să-i spună - care îmi place.
Ataşament 7868

Ataşament 7869

Ataşament 7870

Alexik 29 iun 2011 14:02:10

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de anamariaff (Post 702178)
Da, veti observa ca nu am baut apa... Pana acum nu am baut decat jumatate de pahar si mai am... Doamne, cat mai am! Dar sper ca pana la culcare sa reusesc sa imi beau cei doi litri...:((
Am uitat sa trec si trei castraveti cruzi in revista, fara sare sau altceva.

Si eu am problema cu apa:)) uit sa beau si daca ajung la 500 ml ..daca!
Incerc in fiecare zi sa-mi maresc portia..sa vad daca pot.Momentan sunt la 1 litru pe zi:D

LicuriciColorat 30 iun 2011 10:18:59

Re: Anamaria - file de jurnal
 
helau Anamaria
e dragutzica rochia,daca iti place si te ambitioneaza e foarte bine
pana acum merge bine cu dieta?>:D<

anamariaff 02 iul 2011 10:59:00

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Dragă jurnalule, deşi e sâmbătă, iar am o zi plină de muncă- Probabil că aş fi nervoasă, dacă nu aş face ceea ce îmi place. Îţi dau o veste. M-au tot certat fetele că nu mănânc fructe. Uite, aseară am reuşit în sfârşit să ies la cumpărături şi mi-am cumpărat fructe cât pentru toată săptămâna, dacă nu pentru două chiar. Mi-au făcut cu ochiul pepenii verzi, caisele, piersicile, merele, aşa că am luat din toate şi de dimineaţă m-am pus pe treabă.:P
Am uitat să spun că şi ieri am mâncat jumătate de zi numai pepene verde şi caise, că mie îmi plac foarte mult. Mă bucur că digestia mea nu-şi face de cap şi totul e normal.
Azi de dimineaţă, de fapt era 11:00 la cât m-am trezit, am mâncat două piersici şi două caise, iar acum mă lupt cu o cană de cafea îndulcită cu o linguriţă de zahăr brun.
Mai pe seară mă duc la un concurs de escaladă, sper să nu mai fie aşa de frig ca acum şi cam atât.
PS: Am exact o săptămână de când nu mai mănânc carne şi ţin să spun că îmi e bine, chiar dacă mai am pofte câteodată de cârnaţi, carne de porc prăjită, mici sau alte asemenea mâncăruri.

anamariaff 02 iul 2011 13:16:08

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Dragă jurnalule, astăzi fac exact şapte zile de când nu mai consum carne. Şi trebuie să spun că mă simt excelent, întrucât am descoperit alimente care au mai multe proteine decât carnea: lintea, mazărea, fasolea, ciupercile, care mie oricum îmi plac la nebunie. Provocarea e cu atât mai mare cu cât soţul meu nu are de gând să renunţe la carne, aşa că am frigiderul tixit cu cârnaţi, carne de porc, de pui, slănină şi alte asemenea preparate. Însă am observat că mi se face greaţă numai de la miros, mai ales că în ultima perioadă am tot urmărit filmuleţe în care se arată cum funcţionează industria de carne în lume.
Probabil că ar trebui să fiu mai conştiincioasă şi să scriu şi despre reţetele pe care le prepar.

LicuriciColorat 03 iul 2011 18:49:41

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de anamariaff (Post 708286)
Dragă jurnalule, astăzi fac exact şapte zile de când nu mai consum carne. Şi trebuie să spun că mă simt excelent, întrucât am descoperit alimente care au mai multe proteine decât carnea: lintea, mazărea, fasolea, ciupercile, care mie oricum îmi plac la nebunie. Provocarea e cu atât mai mare cu cât soţul meu nu are de gând să renunţe la carne, aşa că am frigiderul tixit cu cârnaţi, carne de porc, de pui, slănină şi alte asemenea preparate. Însă am observat că mi se face greaţă numai de la miros, mai ales că în ultima perioadă am tot urmărit filmuleţe în care se arată cum funcţionează industria de carne în lume.
Probabil că ar trebui să fiu mai conştiincioasă şi să scriu şi despre reţetele pe care le prepar.


Daca ei renuntat la care ai mare grija la proteine,nucile,alunele,fisticu,migdalele si ele trebuie sa fie intr'o alimentatie din care lipseste carnea
Felicitari ca rezisti in fatza carnatilor,slanei,si alor preparate caloriice
Cand ai timp poti sa ne scrii si noua retetele tale,ne bucuram sa aflam retete noi>:D<

anamariaff 04 iul 2011 15:24:10

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 709437)
Daca ei renuntat la care ai mare grija la proteine,nucile,alunele,fisticu,migdalele si ele trebuie sa fie intr'o alimentatie din care lipseste carnea
Felicitari ca rezisti in fatza carnatilor,slanei,si alor preparate caloriice
Cand ai timp poti sa ne scrii si noua retetele tale,ne bucuram sa aflam retete noi>:D<

Draga mea, am revenit dupa o zi si jumatate petrecuta la cabana, la munte, unde a fost foarte frumos, miscare in aer liber cat cuprinde, aer curat, animalute multe, hrana sanatoasa. Am facut miscare si am mancat fructe, legume, lactate si atat, spre uimirea si amuzamentul prietenilor nostri care au umplut mesele de gratare, in timp ce eu rontaiam mere ori legume fierte, dar am rezistat eroic, nu am gustat nimic din carnurile expuse. Adevarul e ca m-au motivat si niste filmulete care au aratat ce se intampla cu animalele din ferme pana ajung in magazine si nu mai pot consuma carne dupa ce am vazut asa ceva. O fi din cauza ca sunt eu mai sensibila in ceea ce priveste animalele, nu stiu.

Cert este ca am slabit pana acum doua kilograme si ma simt bine, chiar sunt plina de vitalitate. Am reusit sa beau si peste un litru de apa pe zi, ceea ce e ok, inseamna ca sunt pe drumul cel bun.

Sa scriu despre o reteta... una foarte draga mie in aceasta perioada este cu iaurt. Iti trebuie asa: un litru de iaurt cu sau fara grasime, castraveti rasi (cati vrei, cati crezi), o gulie mare rasa, cativa catei de usturoi, doi morcovi. Separat prepari un fel de sos dintr/o legatura de marar, cu 2 linguri ulei de masline si putina zeama de lamaie in blender, pe care mai apoi il bagi in iaurtul ce contine toate de mai sus. Condimentezi, dupa gust, cu sare si piper. Prima data cand am auzit despre aceasta reteta, m/am gandit ca e scarboasa, dar are un gust foarte bun, racoritor, iar usturoiul si lamaia fac toata treaba:).

LicuriciColorat 04 iul 2011 17:39:52

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de anamariaff (Post 710458)
Draga mea, am revenit dupa o zi si jumatate petrecuta la cabana, la munte, unde a fost foarte frumos, miscare in aer liber cat cuprinde, aer curat, animalute multe, hrana sanatoasa. Am facut miscare si am mancat fructe, legume, lactate si atat, spre uimirea si amuzamentul prietenilor nostri care au umplut mesele de gratare, in timp ce eu rontaiam mere ori legume fierte, dar am rezistat eroic, nu am gustat nimic din carnurile expuse. Adevarul e ca m-au motivat si niste filmulete care au aratat ce se intampla cu animalele din ferme pana ajung in magazine si nu mai pot consuma carne dupa ce am vazut asa ceva. O fi din cauza ca sunt eu mai sensibila in ceea ce priveste animalele, nu stiu.

Cert este ca am slabit pana acum doua kilograme si ma simt bine, chiar sunt plina de vitalitate. Am reusit sa beau si peste un litru de apa pe zi, ceea ce e ok, inseamna ca sunt pe drumul cel bun.

Sa scriu despre o reteta... una foarte draga mie in aceasta perioada este cu iaurt. Iti trebuie asa: un litru de iaurt cu sau fara grasime, castraveti rasi (cati vrei, cati crezi), o gulie mare rasa, cativa catei de usturoi, doi morcovi. Separat prepari un fel de sos dintr/o legatura de marar, cu 2 linguri ulei de masline si putina zeama de lamaie in blender, pe care mai apoi il bagi in iaurtul ce contine toate de mai sus. Condimentezi, dupa gust, cu sare si piper. Prima data cand am auzit despre aceasta reteta, m/am gandit ca e scarboasa, dar are un gust foarte bun, racoritor, iar usturoiul si lamaia fac toata treaba:).

buna
ce fain ca mergeti la cabana,foarte fain:x
felicitari pt ca ai rezistat eroic,nu stiu cum rezisti,eu sunt innebunita dupa gratare,nu as manca zilnic,dar 1-2 ori pe sapt tot pap pe timpu verii
felicitari pt kg date jos,in curand o sa fii o slabuta
interesanta reteta ta:)

anamariaff 15 iul 2011 13:36:58

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Totul merge bine, dar e tare greu cateodata, cand simt ca imi pierd motivatia.:(. Dar merg mai departe, nu ma las

silviadm 16 iul 2011 19:16:47

Re: Anamaria - file de jurnal
 
buna Anna bine team gasit in casutza ta;;)...tare mult imi place k ai renuntat l carne.. ma bate gandul so fac si eu,..iar .dar dupa ce ma invatz s pun in farfurie mai mult si invatz toate detaliile de mancaruri cu calciu vitamne etc care nu tre s lipseasca in noma zilnica:x

viovioleta 17 iul 2011 11:04:15

Re: Anamaria - file de jurnal
 
>:D<dragă Ana mi-am permis să citesc câteva file din jurnalul tău -MĂI FATĂ DAR TU EȘTI MINUNATĂ DACĂ AI REUȘIT SĂ SCAPI DE 20- 23 KG , FELICITĂRI, SUNT SIGURĂ CA CELE 11 RĂMASE SUNT ,, FLOARE LA URECHE,, . Apropo chestia cu o rochița cu 2 nr. mai mici am făcut-o si eu si chiar a mers de aici am dedus ca totul e mintal putem realiza ceva daca dorim cu adevarat. In rest sfaturi nu-ti pot da ca nu sunt in masura cert e ca pentru mine esti un model.pupici :-* si LA MAI MULTE KG PIERDUTE( ACUM AVEM O MOTIVATIE):">

anamariaff 18 iul 2011 10:58:18

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Astazi am descoperit cum "ma pot juca" la capitolul meniuri, adica am invatat sa mi le fac, sa imi caut produsele pe care le/am consumat si trebuie sa recunosc ca e cea mai minunata aplicatie nutritionala pe care eu am putut/o gasi pe vreun site vreodata. Si recunosc, de asemenea, ca e mai tare decat orice alt jurnal alimentar pe care eu l-as putea scrie, mai ales ca eu sunt bata la calculat calorii.
Recunosc ca pentru concursul acesta am pornit cu forte proaspete, am modificat tickerele, ca am o noua motivatie, nu?, am pus insigne, am fost si la cumparaturi si mi/am burdusit sacosa cu fructe, lactate, legume si zaharina, intrucat sunt decisa sa renunt de tot si la zaharul pe care il pun in cafea. Ce sa mai scriu altceva? Fetelor din echipa le doresc succes, la cat mai multe kilograme date jos intr/un mod sanatos, precum si mult succes celorlalte echipe.

anamariaff 27 feb 2012 16:27:26

Ultima încercare
 
Dragă jurnalule, este ultima mea încercare de a mă ține de treabă, pentru că la sfârșitul lui decembrie mi-am propus ca în 2012 să nu mai existe un lucru pe care îl încep și să nu-l termin. Până în prezent, am reușit să mă țin de promisiune cu lucruri pe care nu credeam că le voi finaliza vreodată.

Cel mai greu mi se pare programul de slăbit... nu înțeleg unde greșesc și ce tâmpenii fac, de, în loc să slăbesc, sunt cu 4-5 kilograme mai grasă decât anul trecut. Am peste 5 luni de când nu mai mănânc carne, dar am luat în greutate.

Explicații tot încerc să îmi dau și, ca să fiu sinceră cu mine, cred că știu și unde greșesc: mănânc dulciuri, eu care nu mâncam și mănânc după ora 6-7 seara, mă apucă foamea chiar și la 12 noaptea. La pâine nu am renunțat și chiar zilele trecute am devorat două ciocolate într-o singură seară, în timp ce eram plină de remușcări. Dar nu m-am putut opri... Simt rușine și furie, amândouă deodată! Rușine că nu mă pot stăpâni și furie că îmi distrug viața cu bună știință. Sunt tobă în ce privește alimentația, exercițiile fizice, dar nu sunt în stare să pun toate aceste principii în aplicare. Păi, să nu-ți dai palme din cauza prostiei?! Că asta e prostie, lașitate și slăbiciune.

Cum să am pretenția să fiu respectată, dacă eu nu mă respect, dacă m-am lăsat dusă de val încât nu mă mai încap hainele?

Dragă jurnalule, e ultima mea încercare de a ajunge la 49 de kilograme, cât am avut în trecut. Dacă nu îmi reușește până în iunie, știi că îmi ratez viața, fiindcă proiectul vieții mele depinde de greutatea mea.

Dragă jurnalule, hai să mai încercăm o dată, ultima dată!

anamariaff 27 feb 2012 16:29:22

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Dragă jurnalule, este ultima mea încercare de a mă ține de treabă, pentru că la sfârșitul lui decembrie mi-am propus ca în 2012 să nu mai existe un lucru pe care îl încep și să nu-l termin. Până în prezent, am reușit să mă țin de promisiune cu lucruri pe care nu credeam că le voi finaliza vreodată.

Cel mai greu mi se pare programul de slăbit... nu înțeleg unde greșesc și ce tâmpenii fac, de, în loc să slăbesc, sunt cu 4-5 kilograme mai grasă decât anul trecut. Am peste 5 luni de când nu mai mănânc carne, dar am luat în greutate.

Explicații tot încerc să îmi dau și, ca să fiu sinceră cu mine, cred că știu și unde greșesc: mănânc dulciuri, eu care nu mâncam și mănânc după ora 6-7 seara, mă apucă foamea chiar și la 12 noaptea. La pâine nu am renunțat și chiar zilele trecute am devorat două ciocolate într-o singură seară, în timp ce eram plină de remușcări. Dar nu m-am putut opri... Simt rușine și furie, amândouă deodată! Rușine că nu mă pot stăpâni și furie că îmi distrug viața cu bună știință. Sunt tobă în ce privește alimentația, exercițiile fizice, dar nu sunt în stare să pun toate aceste principii în aplicare. Păi, să nu-ți dai palme din cauza prostiei?! Că asta e prostie, lașitate și slăbiciune.

Cum să am pretenția să fiu respectată, dacă eu nu mă respect, dacă m-am lăsat dusă de val încât nu mă mai încap hainele?

Dragă jurnalule, e ultima mea încercare de a ajunge la 49 de kilograme, cât am avut în trecut. Dacă nu îmi reușește până în iunie, știi că îmi ratez viața, fiindcă proiectul vieții mele depinde de greutatea mea.

Dragă jurnalule, hai să mai încercăm o dată, ultima dată!

happygirldiana 27 feb 2012 16:31:47

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Succes!Ai descris intr-un mod perfect cum ma simt eu!>:d<

anamariaff 27 feb 2012 16:34:36

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Atunci succes amândurora!:)>:D<

anamariaff 27 feb 2012 17:01:43

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Dragă jurnalule, să îți povestesc și despre experiența mea cu sportul, nu? E de-a dreptul deosebită....:d

M-am gândit să alerg... și am alergat într-o singură zi săptămânile trecute 17 kilometri, pe zăpada aia mare... în bocanci. M-am întors acasă cu două unghii negre (care între timp stau să cadă), bășici cât cuprinde și un genunchi făcut praf (de fapt e el praf de la schi, din urmă cu vreo patru ani).
A doua zi am zis că iar sunt vitează și am alergat 7 kilometri. Așa-i că ai motive să fii mândru de mine?
Îți spun eu că nu! Că aproape două săptămâni nu m-am putut mișca, iar ligamentele de la genunchiul drept (ăla de e paradit) mi s-au făcut mai praf decât sunt, durerile au fost insuportabile și m-am blestemat pentru prostia de a nu lua lucrurile încetișor.

Buuun! Mi-am dat eu seama că nu pot alerga, că e genunchiul varză, așa că m-am apucat de Insanity, cu mare râvnă, chiar dacă am picat Fit Testul. După juma de oră de Insanity, care la mine a însemnat trei ore de chin, am fost foarte satisfăcută. Rezultatul? A doua zi aveam o febră musculară și la gât, și la degetele de la mâini, iar încheieturile erau scrântite.

Când mi-am dat eu seama că nu prea mă ține faza cu moderatul în sport, m-am gândit la dieta minune cu supă de varză... de la care am leșinat trei zile mai târziu, fiindcă și așa stomacul meu e de-a dreptul praf, din cauza unui ulcer.

No, spune și tu, dragă jurnalule, cât îs eu de sănătoasă la cap? Cum să înțeleagă creierul meu obosit că tre să fiu mai moderată? Adică eu știu cum trebuie să fac, dar practica mă omoară. Și, cum spuneam mai sus, partea cu slăbitul mi se pare cea mai grea... dar trebuie făcută, pentru că de asta depinde viitorul meu în vara asta.

Apropos... am uitat să îți spun... un nou proiect mi-a fost refuzat: ”Draga noastră, tu ești foarte deșteaptă, proiectul tău e minunat, experiența ta e maximă, dar am ales pe X”, mi-au spus, unii, jenați. Când am văzut-o pe X am înțeles jena lor... tipa era perfectă dpdv fizic, iar eu, la 1,59 și 63 de kile eram cât un cașalot în ochii lor.

Pe cine crezi că m-am supărat??? Pe ei? Nu! Pe mine!!! Așa că aici e loc de dat cu capul, fiindcă al meu chiar nu mă mai suportă plângându-mă fără să fac nimic. Și chiar dacă fac ceva, așteaptă să și duc la bun sfârșit. Așa că, din nou, am nevoie de o comunitate care să mă înțeleagă... cine nu trece prin ce trec eu nu mă poate înțelege.:(

anamariaff 27 feb 2012 21:57:43

Re: Anamaria - file de jurnal
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 13:55
Cafea cu zahar by Adorama, 140ml - 24 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 5.6 zaharuri
Paine integrala, Pan Group, 50g - 126 calorii, 4.8 proteine, 0.5 grasimi, - colesterol, 25.5 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Unt 65%, Milli, 25g - 147 calorii, 0 proteine, 16.3 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Miere de salcam, 20g - 61 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 15.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 13:55
Cafea cu zahar by Adorama, 140ml - 24 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 5.6 zaharuri
Eugenie cu crema, 20g - 88 calorii, 1.7 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 12.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:55
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Ou fiert, 100g - 155 calorii, 12.6 proteine, 10.6 grasimi, 424 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 1.1 zaharuri
Portocale, 150g - 71 calorii, 1.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 17.6 carbohidrati, 3.6 fibre, 0 sodiu, 14.1 zaharuri
Cafea cu zahar by Adorama, 140ml - 24 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 5.6 zaharuri

Gustare 2, ora 21:49
Macaroane cu branza si stafide, 150g - 279 calorii, 14.1 proteine, 4.1 grasimi, - colesterol, 46.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 21:48
Salata orientala, 150g - 169 calorii, 6.3 proteine, 6.9 grasimi, 0 colesterol, 20.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Lamaie, 50g - 15 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 4.7 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sodiu, 1.3 zaharuri

Gustare 3, ora 21:50
Germeni de grau, 25g - 90 calorii, 5.8 proteine, 2.4 grasimi, 0 colesterol, 13 carbohidrati, 3.3 fibre, 3 sodiu, 0 zaharuri
Seminte de in, 25g - 135 calorii, 4.6 proteine, 10.5 grasimi, 0 colesterol, 7.2 carbohidrati, 6.8 fibre, 7.5 sodiu, 0.4 zaharuri
Lapte UHT 1,5%, Laptina, 250ml - 110 calorii, 7.8 proteine, 3.8 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 11.5 zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1518 calorii, (mic)60 proteine, (mult)58.1 grasimi, 424 colesterol, (mult)192 carbohidrati, 15.1 fibre, 10.5 sodiu, 45.2 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1335 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1335 calorii

PS: Orele nu sunt cele înregistrate de calculator, ci toate alimentele s-au consumat înainte de ora 19:00, dar nu știu eu să modific.
PS1: Azi-sport ioc, dar mă apuc înainte de culcare.

iuanutza 27 feb 2012 23:21:39

Re: Anamaria - file de jurnal
 
ciao scumpo...un picut de haos pe aici pe la tine prin meniu...hmmm...md, hai sa zicem ca e ok, apoi gustare 1-eugenia trebuie sa dispara si inlocuita cu ori 30 g migdale crude/alune de padure crude/nuci crude/rondele orez expandat(toate la 30 g, si sunt doar niste exemple), apoi...pranz-f putin, portocalele scoase si lasate mai degraba pt dimineata si gustare 1, la pranz sunt bune ouale insotite de o salata enorma de legume, sau carne slaba cu legume...gustare 2-aia nu mai e gustare ca e masa deja, macaroane eventual la pranz fara stafide ci cu sos de rosii eventual, la gustare 2 poti alege ca la gustarea 1...offf cina iara muuuuult prea putin...acolo trebuie musai proteine, de ex perle de branza cu smantana, carne cu legume, iaurturi cu salate, branza cu salate...tot ce e proteina...pt ca, cu cat ai mai multe proteine in meniu iar carbo mic, cu atat mai bine...normal ca este si gustarea 3 daca ai avut o cina insuficienta...si inca ceva, eu consider ca este o prostie sa iti iei ultima masa la 19, adica tu te culci la 22? ca atunci e ok, trebuie luata cina cu vreo 3 ore inainte de somn, ca sa nu te apuce foame la ore tarzii, eu de ex mai mereu imi iau cina la 22, pt ca adorm la 1, 2 noaptea si nu e stres, am slabit chiar si asa...si nu uita, chiar tu ai ajuns la concluzia asta, ia-o incetisor si cu sportul asta, ca nu poti sa faci toate lucrurile perfecte dintr-o data

anamariaff 28 feb 2012 11:08:43

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de iuanutza (Post 957836)
ciao scumpo...un picut de haos pe aici pe la tine prin meniu...hmmm...md, hai sa zicem ca e ok, apoi gustare 1-eugenia trebuie sa dispara si inlocuita cu ori 30 g migdale crude/alune de padure crude/nuci crude/rondele orez expandat(toate la 30 g, si sunt doar niste exemple), apoi...pranz-f putin, portocalele scoase si lasate mai degraba pt dimineata si gustare 1, la pranz sunt bune ouale insotite de o salata enorma de legume, sau carne slaba cu legume...gustare 2-aia nu mai e gustare ca e masa deja, macaroane eventual la pranz fara stafide ci cu sos de rosii eventual, la gustare 2 poti alege ca la gustarea 1...offf cina iara muuuuult prea putin...acolo trebuie musai proteine, de ex perle de branza cu smantana, carne cu legume, iaurturi cu salate, branza cu salate...tot ce e proteina...pt ca, cu cat ai mai multe proteine in meniu iar carbo mic, cu atat mai bine...normal ca este si gustarea 3 daca ai avut o cina insuficienta...si inca ceva, eu consider ca este o prostie sa iti iei ultima masa la 19, adica tu te culci la 22? ca atunci e ok, trebuie luata cina cu vreo 3 ore inainte de somn, ca sa nu te apuce foame la ore tarzii, eu de ex mai mereu imi iau cina la 22, pt ca adorm la 1, 2 noaptea si nu e stres, am slabit chiar si asa...si nu uita, chiar tu ai ajuns la concluzia asta, ia-o incetisor si cu sportul asta, ca nu poti sa faci toate lucrurile perfecte dintr-o data

multumesc de sugestii, draga mea! Sper sa reusesc sa ies din haosul asta, creat de mine prin meniu si sa vad schimbari in meniul de astazi. Ideea este ca eu mananc haotic si din cauza programului de munca, la fel de haotic, dar tot trebuie sa invat sa il reglez, la asta lucrez. Ce mi-o iesi... sper sa fie de bine.:)

anamariaff 28 feb 2012 11:50:27

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Dragă jurnalule, de când nu am mai vorbit noi, trebuie să îți spun că am descoperit și gustări sănătoase, care mie îmi sunt foarte dragi. Iubesc la nebunie iaurtul în combinație cu semințe de in, de susan și germeni de grâu. La fel procedez și cu laptele, pun în ele cele enumerate adineauri, ba chiar și puține nuci și sunt plină de energie.
Iar în ultima perioadă pun semințe de in și de susan și la salate, plus că am învățat să folosesc și lămâile, în loc de oțet sau borș pentru ciorbe.
Beau chiar și mai multă apă, însă nu mă pot lăsa de cafea, sunt de-a dreptul dependentă, mă apucă nervii dacă nu beau. Plus că, la sfârșit de săptămână, mai beau și bere, care e tare buuună, dar îngrașă ca naiba.
Mi-am mai dat seama că un alt motiv pentru care am luat în greutate este renunțarea la anticoncepționale, în urmă cu cinci-șase luni, nu mai știu exact.
Și... dacă am descoperit motivele, trebuie să descoperim și soluțiile. Sunt sigură că vor veni pe parcurs, astăzi sunt mai optimistă decât ieri și mai puțin critică:).

Letitiaa 28 feb 2012 13:29:59

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de anamariaff (Post 958311)
Dragă jurnalule, de când nu am mai vorbit noi, trebuie să îți spun că am descoperit și gustări sănătoase, care mie îmi sunt foarte dragi. Iubesc la nebunie iaurtul în combinație cu semințe de in, de susan și germeni de grâu. La fel procedez și cu laptele, pun în ele cele enumerate adineauri, ba chiar și puține nuci și sunt plină de energie.
Iar în ultima perioadă pun semințe de in și de susan și la salate, plus că am învățat să folosesc și lămâile, în loc de oțet sau borș pentru ciorbe.
Beau chiar și mai multă apă, însă nu mă pot lăsa de cafea, sunt de-a dreptul dependentă, mă apucă nervii dacă nu beau. Plus că, la sfârșit de săptămână, mai beau și bere, care e tare buuună, dar îngrașă ca naiba.
Mi-am mai dat seama că un alt motiv pentru care am luat în greutate este renunțarea la anticoncepționale, în urmă cu cinci-șase luni, nu mai știu exact.
Și... dacă am descoperit motivele, trebuie să descoperim și soluțiile. Sunt sigură că vor veni pe parcurs, astăzi sunt mai optimistă decât ieri și mai puțin critică:).

Eu sunt super incantata si de combinatia: brocoli, conopida, fasole verde la cuptor cu busuioc, sare si piper si multa zeama de lamaie deasupra. Se poate manca la orice ora ca masa si gustare, furnizeaza minerale si vitamine si ajuta la eliminarea colaceilor. Daca incerci, astept feed-back. Pupici si spor la slabit>:D<

iuanutza 28 feb 2012 21:43:51

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Citat:

Anterior postat de anamariaff (Post 958311)
Dragă jurnalule, de când nu am mai vorbit noi, trebuie să îți spun că am descoperit și gustări sănătoase, care mie îmi sunt foarte dragi. Iubesc la nebunie iaurtul în combinație cu semințe de in, de susan și germeni de grâu. La fel procedez și cu laptele, pun în ele cele enumerate adineauri, ba chiar și puține nuci și sunt plină de energie.
Iar în ultima perioadă pun semințe de in și de susan și la salate, plus că am învățat să folosesc și lămâile, în loc de oțet sau borș pentru ciorbe.
Beau chiar și mai multă apă, însă nu mă pot lăsa de cafea, sunt de-a dreptul dependentă, mă apucă nervii dacă nu beau. Plus că, la sfârșit de săptămână, mai beau și bere, care e tare buuună, dar îngrașă ca naiba.
Mi-am mai dat seama că un alt motiv pentru care am luat în greutate este renunțarea la anticoncepționale, în urmă cu cinci-șase luni, nu mai știu exact.
Și... dacă am descoperit motivele, trebuie să descoperim și soluțiile. Sunt sigură că vor veni pe parcurs, astăzi sunt mai optimistă decât ieri și mai puțin critică:).

ciao scumpica...ma bucur ca esti mult mai optimista azi, multe fete de aici au reusit sa duca lucrurile la bun sfarsit datorita optimismului si datorita faptului ca nu luau totul ca fiind o povara...sa vezi ce bune sunt si taratzele de psylyum in perle de branza cu smantana, le face ca un fel de gris...banuiesc ca sti ca daca consumi seminte de genul asta, trebuie sa bei suficienta apa, ca de nu o sa te constipe...eu o sa incerc pe cat posibilul sa te vizitez cat de des pot, pt ca din pacate in ultimul timp doar la cele care imi scriau mie in jurnal le raspundeam...in legatura cu cafeaua, sa sti ca daca e simpla are zero calorii, deci nu e stres, insa daca o preferi dulce, foloseste indulcitor natural de stevie pt ca si ala are zero calorii si astfel cafeaua va avea un gust mult mai placut...si eu sunt cu cafeaua, mai ales ca si fumez:">...in legatura cu anticonceptionalele, acum depinde si de care folosesti, si depinde de organismul fiecareia, eu de ex folosesc marvelon 21, si m-am lasat de ele vreo 8 luni si nu am avut variantii de greutate, acum de un an le-am inceput iara...aaa, inca o chestie, ca ai zis ca mancatul haotic se datoreaza si serviciului tau, pai sa sti ca daca iti doresti ceva cu adevarat, vei reusi pan la urma...eu de ex lucrez in domeniu alimentar, unde imi trec zilnic mancaruri si prajituri pe sub nas, dar pt asta imi pun de acasa zilnic pachetel, trebuie sa devina o obisnuinta, un act reflex, nu mi-a fost nici mie usor la inceput, mai ales ca de acolo mai pot manca si moca...multa bafta in continuare iti doresc, si eventual daca vrei poti sa-ti mai postezi meniurile din nou, pt ca daca nu eu, cineva tot se va gasi care sa-ti vina in ajutor cu un sfat>:D<

brainiac 03 mar 2012 17:30:22

Re: Anamaria - file de jurnal
 
Draga Ana Maria, sa stii ca am citit jurnalul tau si ma regasesc foarte bine in prima postare a ta! Si eu am nevoie de sustinere si la fel cum simteai si tu, nu mi se pare ok sa accept ca cel de langa mine sa ma iubeasca asa mult cand eu imi vad numai defecte si ma critic intruna. Felicitari pt multele kg pierdute, sa stii ca e o mare realizare!!!
Vreau sa te intreb ceva: esti din Vulcan, din HD? Ca si eu sunt de acolo si tare imi doream sa cunosc pe cineva din orasul meu! Momentan studiez la Cluj. Aaa da si numele meu e Anca. Sper sa ne mai auzim si mult spor in toate! :-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:54:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO