forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/azi-e-prima-zi-restul-vietii-mele-jurnal-ciucik-4363.html)

Ciucik 04 iul 2010 13:01:26

Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Nu stiu cate din voi ati ajuns pe acest site din intamplare si cate in mod constient... Nu stiu cate va amuzati citind jurnalele altora si cate va implicati in mod vadit in incercarile de a slabi ale "colegelor de suferinta"... Nu stiu nici macar cum am ajuns eu sa citesc zilnic dietele si sfaturile voastre in ciuda faptului ca nu mi se permite accesul la internet de la munca... Cert este ca am cam 2 saptamani de cand ma grabesc sa imi termin treaba pentru a intra cate 10 minute sa vad ce ati mai scris...da, da, ma refer la voi, cele care v-ati trezit intr-o buna dimineata si ati zis "no more!".
Stiu destul de bine prin ce treceti pentru ca ma aflu de multa vreme in lupta cu kilogramele. De mica am fost "slabutza", fiind crescuta de o bunica ce considera ca "un copil gras e un copil sanatos". Bineinteles ca nu ma simteam extraordinar cand colegii de gradinitza/scoala ma alintau "ardei umplut" sau "frigider" :p (acum rad...), dar "imi acceptam soarta fara sa ripostez... De-abia prin facultate am inceput sa incerc sa schimb ceva (ma indragostisem de un coleg si...na, era inalt, bine facut, ochi verzi manca-l-ar mama..voiam sa "corespund" :p). S-a dovedit ca el era cel care nu corespundea, but that's another story...
In timpul facultatii m-am invartit in jurul a 64-65 kg. La sfarsitul primului an, cu ajutorul aceleiasi bunici care candva ma indopa am reusit sa ajung la 58 kg si 160 cm (am slabit 5 kg in 2 saptamani cu o anume dieta "7 kg in 13 zile"). Eram de-a dreptul fericita. Incepusem sa port fuste scurte si...ce mai, ma simteam frumoasa! Beleaua a venit la sfarsit de vara, cand am reusit sa pun la loc cele 5 kg, plus ceva dobanda.... Eh..apoi au urmat cateva incercari esuate de Atkins, o disociata de la care mi-a fost rau si totul in zadar... Ba mai mult, stresul de la licenta combinat cu o mare deceptie de corazon au contribuit la o ditai pofta de mancare (in special dulciuri) care m-a dus la numarul record de 75 kg... Si iata-ma acum la aproape 26 de ani, complexata de felul in care arat...si nu e bine...Nu e bine, dragele mele, pentru ca viata e scurta! Stiu asta foarte bine!...

Ciucik 04 iul 2010 13:19:57

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;)
 
Asa...unde ramasesem? Ah, da! NU E BINE! Nu, nu! Si atunci, ceva trebuie facut, si repede! Repede, zic? Nu, nu, nu repede, ci ACUM! Acum, pentru ca asta e prima zi din restul vietii mele! :)
Deci, mi-am pregatit un plan de bataie care sper sa dea rezultatele scontate. Consider ca primii pasi sunt facuti: am trecut de perioada de negare ("ei, hai ca nu sunt chiar asa de grasa..."), am incetat sa ma las descurajata de alti factori ("da', dar aia e vedeta, are sala proprie de forta, eu nu am acum sa ajung la performanta ei..."), mi-am stabilit prioritatile ("fumez mai putin, si cu banii aia ma duc la sala sau la masaj") si, lucrul cel mai important, m-am hotarat sa ies din "cercul de confort" in care ma tot invart (la o adica, juma' de ora de sport pe zi nu ma omoara...).
Problemele mele:
- dulciurile!!!
- sunt o fire sedentara, lucru incurajat si de un job care presupune sa stau 8 ore pe scaun si "sa fac fundu' mare"
- timpul (plec la 7 juma' a.m. si ajung acasa dupa 12 ore, si asta 5 zile pe saptamana)
- imi este greu sa mananc la ore fixe; sunt zile cand mananc o data si zile cand mananc de 4 ori....
- dimineata nu pot manca, beau doar un 3 in 1 (si nu e bine.....)
Avantajele mele:
- in general sunt o persoana ambitioasa (nu stiu de ce nu si la capitolul "diete", dar intentionez sa schimb asta)
- slabesc uniform
- momentan sunt singurik (da, stiu ca suna trist, dar am nevoie sa ma dreg) si pot sa-mi canalizez toata energia acestui "proiect") :)
- voi! :)

Ciucik 04 iul 2010 13:26:08

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;)
 
Si daca tot am stabilit astea, sa trecem la fapte!
Dupa ce am citit si re-citit o groaza de comentarii de-ale voastre, curtea a decis(:p):
1. Verdictul este South Beach
2. Inceputul sentintei este maine (azi merg sa fac cumparaturile necesare si eventual sa imi pregatesc ce trebuie... ) P.S. Aveti idee unde pot gasi un cantar pentru alimente? (ceva relativ mic, cu care sa pot masura cantitati reduse (nr. de calorii se dau la suta de grame si eu sunt jalnica la aprecierea maselor)?
3. Voi sunteti juratii in procesul meu, deci feel free sa ma sanctionati whenever este cazul!
4. AZI ESTE PRIMA ZI DIN RESTUL VIETII MELE! ;)

kore 04 iul 2010 14:41:05

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
bine ai venit>:D<
vreau sa iti spun...desi cred ca stii deja...dar nu exista dieta "perfecta"
totul depinde de organismul tau...si poate daca la unele fete a functionat SB la altele (EUx-() nu a functionat deloc...deci trebuie sa ai rabdare si sa vezi ce mai bine pt tine:)
si cam ai dreptate...forumul asta creeaza dependenta :)

Ciucik 04 iul 2010 17:35:53

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 240292)
bine ai venit>:D<
vreau sa iti spun...desi cred ca stii deja...dar nu exista dieta "perfecta"
totul depinde de organismul tau...si poate daca la unele fete a functionat SB la altele (EUx-() nu a functionat deloc...deci trebuie sa ai rabdare si sa vezi ce mai bine pt tine:)
si cam ai dreptate...forumul asta creeaza dependenta :)

Am observat ca nu imi priesc dietele in care mi se specifica tandea-pe-mandea ce si cand sa mananc...deci le prefer pe acelea in care mi se prezinta paleta de "alimente permise". Oricum, simplul fapt ca intentionez sa fac miscare (+am uitat sa precizez de masajul anticelulitic) sunt sigura ca o sa conteze. Have faith! I know I do!... ;) :)

VentoFreddo 04 iul 2010 19:12:18

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
M-ai amuzat cum ai inceput jurnalul, ai un stil foarte haios,stii sa faci haz de necaz:DSa stii ca te admir pentru optimismul care transpare din ceea ce ai scris, cu asa un caracter te vad slabuta in curand;)Eu sunt una din cele ce au intrat "intr-o doara" pe acest site..si nu s-a mai dezlipit de el, chiar nu tinusem decat niste tentative de dieta, esuate bineinteles..Aici vei gasi suport moral, "logistic" si o gramada de prietene, mult succes de maine cu SB!Si BINE AI VENIT PRINTRE NOI!>:D<>:D<

VentoFreddo 04 iul 2010 19:14:11

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 240391)
Am observat ca nu imi priesc dietele in care mi se specifica tandea-pe-mandea ce si cand sa mananc...deci le prefer pe acelea in care mi se prezinta paleta de "alimente permise". Oricum, simplul fapt ca intentionez sa fac miscare (+am uitat sa precizez de masajul anticelulitic) sunt sigura ca o sa conteze. Have faith! I know I do!... ;) :)

Sportul e crucial, chiar daca muncesti asa mult 30 de minute tot trebuie sa gasesti acolo, macar seara in pat pentru niste abdomene Crunch, cum fac eu..:PPoti sa dai un ochi si la dieta Montignac, e permisiva rau si se slabeste sanatos;;)>:D<>:D<>:D<

Anca77yvb 04 iul 2010 20:26:00

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
buna, am gasit si eu jurnalul tau .............. am venit sa te vizitez si eu :D, sa stii ca si eu mereu am fost complexata de cum aratam ..... de imi era teama sa ma vad cu unu baiat ceea ce e naspa ...... de ce sa suferim pt ceva ce are rezolvare?

Ciucik 04 iul 2010 21:13:03

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 240465)
M-ai amuzat cum ai inceput jurnalul, ai un stil foarte haios,stii sa faci haz de necaz:DSa stii ca te admir pentru optimismul care transpare din ceea ce ai scris, cu asa un caracter te vad slabuta in curand;)Eu sunt una din cele ce au intrat "intr-o doara" pe acest site..si nu s-a mai dezlipit de el, chiar nu tinusem decat niste tentative de dieta, esuate bineinteles..Aici vei gasi suport moral, "logistic" si o gramada de prietene, mult succes de maine cu SB!Si BINE AI VENIT PRINTRE NOI!>:D<>:D<

Yupppyyy...al doilea mesaj de incurajare...imi merge bine :p
Mersi frumos pt sustinere si te tin la curent cu evolutia. In principiu nu ar trebui sa fie greu...desi sunt convinsa ca o sa imi fie FOARTE greu :D Dar niciodata nu am fost mai hotarata ca acum, parol! :)
Deci, la treaba, fetele! Kiss-kiss

Ciucik 04 iul 2010 21:19:26

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 240467)
Sportul e crucial, chiar daca muncesti asa mult 30 de minute tot trebuie sa gasesti acolo, macar seara in pat pentru niste abdomene Crunch, cum fac eu..:PPoti sa dai un ochi si la dieta Montignac, e permisiva rau si se slabeste sanatos;;)>:D<>:D<>:D<

Crunch...hmm...am gugalit dupa ele si s-au trecut pe lista de "to do".
Multzam fain! :)

Ciucik 04 iul 2010 21:31:13

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 240497)
buna, am gasit si eu jurnalul tau .............. am venit sa te vizitez si eu :D, sa stii ca si eu mereu am fost complexata de cum aratam ..... de imi era teama sa ma vad cu unu baiat ceea ce e naspa ...... de ce sa suferim pt ceva ce are rezolvare?

No, imi face mare placere sa te intalnesc aici la o cafelutza imaginara :)
Acum...referitor la ce ai zis...nu stiu ce este mai "anormal": superficialitatea barbatilor care considera ca cele cateva kg in plus te fac mai putin "femeie", sau plinutzele care sufera atunci cand sunt respinse din cauza unui motiv atat de absurd... Am stat si am analizat lucrurile si am ajuns la concluzia ca nu se merita sa te lasi afectata de asa ceva. Acum ceva timp am vb cu un tip care parea ok pana cand mi-a marturisit ca a refuzat sa se mai vada cu cel mai bun prieten in momentul in care acesta a inceput sa se ingrase (ii strica imaginea)...mi s-a facut mila de el si in acelasi timp mi-am dat seama ca nu pot continua sa tin legatura cu genul asta de persoane.
Nu, Ank, nu trebuie sa facem asta pentru ca sa fim acceptate (oamenii destepti stiu sa nu se ghideze dupa look), ci pentru a ne accepta noi pe noi insine. Nu am fost respinsa pana acum datorita look-ului meu, dar datorita lui mi-am impus singura niste limite fara de care poate ca ar fi fost totul mai frumos.
Deci, am decis: o fac pentru mine si numai pentru mine! Pentru ca vreau, pentru ca pot, pentru ca trebuie! Kiss-kiss :)

yulyka 04 iul 2010 21:38:23

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
buna...nu vrei sa intri si tu in concursul nostru??? http://forum.slabute.ro/intre-70-kg-...tml#post240574

Ciucik 04 iul 2010 21:42:55

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de yulyka (Post 240577)
buna...nu vrei sa intri si tu in concursul nostru??? http://forum.slabute.ro/intre-70-kg-...tml#post240574

Ba da, ba da, vreau sa intru in concurs :) Ce trebuie sa fac (in afara de a slabi) :D

jolye79 04 iul 2010 22:06:10

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Bine ai venit Ciucik si iti doresc mult succes in aventura slabitului! Ramai prin preajma si sigur vei reusi1

Anca77yvb 05 iul 2010 05:31:56

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 240568)
No, imi face mare placere sa te intalnesc aici la o cafelutza imaginara :)
Acum...referitor la ce ai zis...nu stiu ce este mai "anormal": superficialitatea barbatilor care considera ca cele cateva kg in plus te fac mai putin "femeie", sau plinutzele care sufera atunci cand sunt respinse din cauza unui motiv atat de absurd... Am stat si am analizat lucrurile si am ajuns la concluzia ca nu se merita sa te lasi afectata de asa ceva. Acum ceva timp am vb cu un tip care parea ok pana cand mi-a marturisit ca a refuzat sa se mai vada cu cel mai bun prieten in momentul in care acesta a inceput sa se ingrase (ii strica imaginea)...mi s-a facut mila de el si in acelasi timp mi-am dat seama ca nu pot continua sa tin legatura cu genul asta de persoane.
Nu, Ank, nu trebuie sa facem asta pentru ca sa fim acceptate (oamenii destepti stiu sa nu se ghideze dupa look), ci pentru a ne accepta noi pe noi insine. Nu am fost respinsa pana acum datorita look-ului meu, dar datorita lui mi-am impus singura niste limite fara de care poate ca ar fi fost totul mai frumos.
Deci, am decis: o fac pentru mine si numai pentru mine! Pentru ca vreau, pentru ca pot, pentru ca trebuie! Kiss-kiss :)

e bine ca ai putut asa ........ eu sufar ........ e rau la mine stiu , dar macar asa am gasit vointa sa reusesc ........ bafta multa

Ciucik 05 iul 2010 08:19:49

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de jolye79 (Post 240611)
Bine ai venit Ciucik si iti doresc mult succes in aventura slabitului! Ramai prin preajma si sigur vei reusi1

Multzam fain si succese pe toata linia! :)

Zoe 05 iul 2010 09:14:22

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 240257)
Problemele mele:
- dulciurile!!!
- sunt o fire sedentara, lucru incurajat si de un job care presupune sa stau 8 ore pe scaun si "sa fac fundu' mare"
- timpul (plec la 7 juma' a.m. si ajung acasa dupa 12 ore, si asta 5 zile pe saptamana)
- imi este greu sa mananc la ore fixe; sunt zile cand mananc o data si zile cand mananc de 4 ori....
- dimineata nu pot manca, beau doar un 3 in 1 (si nu e bine.....)

cu cat te obisnuiesti sa papi mai des, cu atat mai bine. eu am dat jos peste 5 kg numai pentru ca am inceput sa pap trei mese pe zi si 1-2 gustari, nereducand numarul de calorii initial, dar mancand mai des - ceea ce ma ducea la a manca mai putin, de fapt, decat sa ma indop intr-o masa, maxim doua, cum faceam inainte.
plus ca m-am obisnuit ca daca am ceva bun in casa (prajitura, placinta, ceva dulce in general sau cam prea caloric pentru o dieta) sa-l mananc dimineata, cand se consuma rapid - am si un boost de energie, cu ocazia asta, de la glucide :)). si nici n-am mustrari de constiinta seara.
organismului ii place sa pape la ore fixe, la fel cum ii place si sa doarma la ore fixe si sa faca miscare de tot felul, suntem o "masina perfecta" si depinde numai de noi sa fim in stare optima de functionare.
si eu plec la 7 de acasa si deseori ajung dupa 6.30, dar tot apuc seara macar sa ies la o plimbare in cartier, dupa ce termin cu toate indatoririle prin casa - si apoi stii cum dormi!? :) macar un sfert de ora in jurul blocului, plus coborat si urcat scarile. chiar merita!

hai, ca se poate! :)

Ciucik 05 iul 2010 09:42:21

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 240818)
cu cat te obisnuiesti sa papi mai des, cu atat mai bine. eu am dat jos peste 5 kg numai pentru ca am inceput sa pap trei mese pe zi si 1-2 gustari, nereducand numarul de calorii initial, dar mancand mai des - ceea ce ma ducea la a manca mai putin, de fapt, decat sa ma indop intr-o masa, maxim doua, cum faceam inainte.
plus ca m-am obisnuit ca daca am ceva bun in casa (prajitura, placinta, ceva dulce in general sau cam prea caloric pentru o dieta) sa-l mananc dimineata, cand se consuma rapid - am si un boost de energie, cu ocazia asta, de la glucide :)). si nici n-am mustrari de constiinta seara.
organismului ii place sa pape la ore fixe, la fel cum ii place si sa doarma la ore fixe si sa faca miscare de tot felul, suntem o "masina perfecta" si depinde numai de noi sa fim in stare optima de functionare.
si eu plec la 7 de acasa si deseori ajung dupa 6.30, dar tot apuc seara macar sa ies la o plimbare in cartier, dupa ce termin cu toate indatoririle prin casa - si apoi stii cum dormi!? :) macar un sfert de ora in jurul blocului, plus coborat si urcat scarile. chiar merita!

hai, ca se poate! :)

Da, colega-slabuta, se poate, si sper sa mi-o dovedesc. La asta lucrez: mese la ore fixe si miscare fara numar-fara numar-fara numar (lupiii maiiiiii :p:p:p).
Multumesc pentru incurajari! Kiss-kiss

Ciucik 06 iul 2010 08:40:30

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Buna dimineata, dragelor!
Ma prezint la apel cu rezumatul zilei de ieri. Inceputul nu a fost foarte promitator pentru ca am debutat cu o cadere de calciu de toata frumusetea in timp ce faceam gimnastica de inviorare. Cu toate astea, partial am reusit ce mi-am propus: 5 mese, 1394 cal, oleaca de miscare (am renuntat la tramvai pentru cele 5 statii si a fost fain) si multa apa (cam 2300 g).
Partile rele:
- spre sfarsitul zilei am inceput sa ma simt foarte balonata, probabil din cauza apei (de obicei beau sub 1 l pe zi), ceea ce mi-a creat o stare de discomfort
- am fost un pic trista cand am vazut azi de dimineata ca sunt tot la 71.5 kg, speram pentru incurajare sa mai fi dat vreo 50 grame jos (da, stiu ca e prea devreme)
Partile bune:
- ma simt increzatoare si ma bucur ca am inceput azi..in definitiv azi este prima zi din restul vietii mele, nu? :)

joanna18 06 iul 2010 09:03:17

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Bună! Ţi-am găsit jurnalul şi am trecut să te salut! Îţi ţin pumnii să reuşeşti tot ce îţi propui.>:D<

Îmi permit să-ţi dau un sfat: nu te cântări des, o dată pe săptămână e de ajuns şi e şi mai motivant. În primele trei zile şi eu eram obsedată de chestia asta şi nu se vedea nimic şi mă demotivam, dar am spus stop şi la o săptămână scăzusem 700 g :D Să vezi atunci fericire. Şi parcă toată săptămâna am fost cuminte tocmai pentru ca în ziua de cântărit să pot zâmbi:D

Fii încrezătoare în continuare, toate vom reuşi!
O zi superbă îţi doresc!>:D<

Ciucik 06 iul 2010 09:10:01

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 242218)
Bună! Ţi-am găsit jurnalul şi am trecut să te salut! Îţi ţin pumnii să reuşeşti tot ce îţi propui.>:D<

Îmi permit să-ţi dau un sfat: nu te cântări des, o dată pe săptămână e de ajuns şi e şi mai motivant. În primele trei zile şi eu eram obsedată de chestia asta şi nu se vedea nimic şi mă demotivam, dar am spus stop şi la o săptămână scăzusem 700 g :D Să vezi atunci fericire. Şi parcă toată săptămâna am fost cuminte tocmai pentru ca în ziua de cântărit să pot zâmbi:D

Fii încrezătoare în continuare, toate vom reuşi!
O zi superbă îţi doresc!>:D<

Buna, Joanna
Mersi de sfaturi...e cam greu sa nu ma cantaresc zilnic pentru ca ma macina curiozitatea (sunt femeie, na! :p). Dar o sa incerc! O fac si pe asta! Urmatoarea cantarire: lunea viitoare.
Pup si mai treci pe la mine! :)

yulyka 06 iul 2010 10:09:32

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
buna viitoare slabuta!!!iti doresc sa ajungi la greutatea dorita(incet si sigur):)...si felicitari pentru cat ai slabit...cum iti mai merge....te tii de dieta???:-*

VentoFreddo 06 iul 2010 11:23:41

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 240547)
Yupppyyy...al doilea mesaj de incurajare...imi merge bine :p
Mersi frumos pt sustinere si te tin la curent cu evolutia. In principiu nu ar trebui sa fie greu...desi sunt convinsa ca o sa imi fie FOARTE greu :D Dar niciodata nu am fost mai hotarata ca acum, parol! :)
Deci, la treaba, fetele! Kiss-kiss

:DTe cred pe ..parol si astept nerabdatoare evolutia ta:D
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 240553)
Crunch...hmm...am gugalit dupa ele si s-au trecut pe lista de "to do".
Multzam fain! :)

Cu placere..uite si aici ceva care te-ar putea ajuta:-*
http://forum.slabute.ro/exercitii-mu...nute-4391.html
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 240568)
No, imi face mare placere sa te intalnesc aici la o cafelutza imaginara :)
Acum...referitor la ce ai zis...nu stiu ce este mai "anormal": superficialitatea barbatilor care considera ca cele cateva kg in plus te fac mai putin "femeie", sau plinutzele care sufera atunci cand sunt respinse din cauza unui motiv atat de absurd... Am stat si am analizat lucrurile si am ajuns la concluzia ca nu se merita sa te lasi afectata de asa ceva. Acum ceva timp am vb cu un tip care parea ok pana cand mi-a marturisit ca a refuzat sa se mai vada cu cel mai bun prieten in momentul in care acesta a inceput sa se ingrase (ii strica imaginea)...mi s-a facut mila de el si in acelasi timp mi-am dat seama ca nu pot continua sa tin legatura cu genul asta de persoane.
Nu, Ank, nu trebuie sa facem asta pentru ca sa fim acceptate (oamenii destepti stiu sa nu se ghideze dupa look), ci pentru a ne accepta noi pe noi insine. Nu am fost respinsa pana acum datorita look-ului meu, dar datorita lui mi-am impus singura niste limite fara de care poate ca ar fi fost totul mai frumos.
Deci, am decis: o fac pentru mine si numai pentru mine! Pentru ca vreau, pentru ca pot, pentru ca trebuie! Kiss-kiss :)

[*76*][*76*][*117*]pentru gandirea pozitiva, sunt si eu de acord ca pt noi trebuie sa slabim in primul rand, dar cateodata vanitatea feminina poate fi "un sut in fund pentru un pas inainte", deci sa fie un ajutor in plus la cura de slabire:D
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 242188)
Buna dimineata, dragelor!
Ma prezint la apel cu rezumatul zilei de ieri. Inceputul nu a fost foarte promitator pentru ca am debutat cu o cadere de calciu de toata frumusetea in timp ce faceam gimnastica de inviorare. Cu toate astea, partial am reusit ce mi-am propus: 5 mese, 1394 cal, oleaca de miscare (am renuntat la tramvai pentru cele 5 statii si a fost fain) si multa apa (cam 2300 g).
Partile rele:
- spre sfarsitul zilei am inceput sa ma simt foarte balonata, probabil din cauza apei (de obicei beau sub 1 l pe zi), ceea ce mi-a creat o stare de discomfort
- am fost un pic trista cand am vazut azi de dimineata ca sunt tot la 71.5 kg, speram pentru incurajare sa mai fi dat vreo 50 grame jos (da, stiu ca e prea devreme)
Partile bune:
- ma simt increzatoare si ma bucur ca am inceput azi..in definitiv azi este prima zi din restul vietii mele, nu? :)

rezumat, rezumat..da lipseste din el ce e mai important:ce ai papat, la ce ore, in ce cantitati:-/Poate acolo e raspunsul la balonarea ta;;)Sportul e ok, ia-o treptat pana se obisnuieste corpul, iti va zice singur cand e gata sa mareasca ritmul:)Si ideea de a renunta la tramvai e magnifica, asa mai economisesti niste banuti pe langa faptul ca te ajuta sa slabesti si tonifiezi;;)
NU fi trista, rezultatele se vor vedea curand, ajunge sa te cantaresti o data pe saptamana:-*>:D<

Ciucik 06 iul 2010 14:10:44

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 242532)
:D
rezumat, rezumat..da lipseste din el ce e mai important:ce ai papat, la ce ore, in ce cantitati:-/Poate acolo e raspunsul la balonarea ta;;)Sportul e ok, ia-o treptat pana se obisnuieste corpul, iti va zice singur cand e gata sa mareasca ritmul:)Si ideea de a renunta la tramvai e magnifica, asa mai economisesti niste banuti pe langa faptul ca te ajuta sa slabesti si tonifiezi;;)
NU fi trista, rezultatele se vor vedea curand, ajunge sa te cantaresti o data pe saptamana:-*>:D<

Hihi, gotcha! :P Nu lipsesc detaliile, am postat meniul complet. Uite varianta scurta:

D (9): ceai
G1 (11): laptik+ceva nuci
P (13): branzik+salatik din rosii, castra si masli :D
G2 (16): iaurtel
S (19): cremwursti

Balonarea cred ca vine de la apa...am baut cam mult pentru mine..nu sunt obisnuita :)
In plan pentru azi: miscare cat ieri+ceva coarda (eram tare la asta pe vremea cand eram mik :D)

Hai hai la succesuri :P !

P.S. Daca acea "vanitate feminina" promite sa ne motiveze pe toate, atunci ... LA CAT MAI MULTE SUTURI!!!!

VentoFreddo 06 iul 2010 14:15:13

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
[QUOTE=Ciucik;242750]Hihi, gotcha! :P Nu lipsesc detaliile, am postat meniul complet. Uite varianta scurta:

D (9): ceai
G1 (11): laptik+ceva nuci
P (13): branzik+salatik din rosii, castra si masli :D
G2 (16): iaurtel
S (19): cremwursti

Balonarea cred ca vine de la apa...am baut cam mult pentru mine..nu sunt obisnuita :)
In plan pentru azi: miscare cat ieri+ceva coarda (eram tare la asta pe vremea cand eram mik :D)
A, ok;)per total e bine, crenvurstii pe mine nu ma conving deloc..:-sDe ce nu-i inlocuiesti cu o felie de carne de pui fara piele sau de curcan, e mai sanatos fara toate acele adaosuri de care sunt plini crenvurstii;;)

Bafta in continuare!daca o tii tot asa sa vezi ce slabuta o sa fii in curand:-*

Ciucik 06 iul 2010 14:34:51

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Haha, am uitat sa va povestesc despre trucurile mele. Da,da, am decis sa ma pacalesc eu pe mine insami prin mici artificii menite sa ma motiveze, comme par example:
- m-am echipat cu niste pantaloni stramti (astfel de cateori trec prin dreptul unei vitrine...ceva nu e in regula si trebuie schimbat)
- o perioada intentionez sa port numai incaltari sport (asa nu mai am motive ca "vai, am tocuri si nu pot merge pe jos")
- pe parcursul programului de munca, paharul sta exact in fata mea, langa tastatura (bate la ochi cand e gol si bate la ochi daca e plin)
- mi-am setat alarma de la ceas sa ma sune pentru a nu sari peste mese si a manca la fixe :)
- mi-am facut o poza pe care am pus-o pe desktop alaturi de una mai veche (pe principiul "inainte" si "dupa" 15 kg) - ma uit, oftez, strang din dinti si chiar ajuta :D
Va mai tin la curent cu alte "artificii"de slabit.
Pup fetele!

yulyka 06 iul 2010 17:16:31

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
felicitari pentru trucuri...sunt foarte bune:-*

Ciucik 06 iul 2010 20:01:50

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de yulyka (Post 243020)
felicitari pentru trucuri...sunt foarte bune:-*

Saru' mana, sper sa mai descopar si altele ... nu imaginatia e problema mea :p
Haidi pup

Anca77yvb 06 iul 2010 20:05:06

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
eu nu am astfel de trucuri sincer ....... eu am avut o ambitie si gata .......

Ciucik 06 iul 2010 22:27:50

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 243207)
eu nu am astfel de trucuri sincer ....... eu am avut o ambitie si gata .......

Cum adica "si gata"? :) Mai ai un picutz, hai hai! :)

Ciucik 06 iul 2010 22:45:14

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Buna seara natiune,
Ma prezint la raport cu detalii legate de cea de-a doua zi de South Beach-Faza I. Meniul este salvat si iata si observatiile...

DE RAU:
1a) Din nou am fost balonata azi...
2a) Dimineata am fost prea somnoroasa ca sa fac gimnastica...
3a) Pe seara m-a cuprins o ditai oboseala, a fost foarte greu sa fac ceva gimnastica...
4a) Am trecut pe langa covrigarie...si mirosea atat de bine...

DE BINE:
1b) ...dar mai putin ca ieri, deci chiar era de la apa (azi am baut mai putina)
2b) ...dar am recuperat seara (cu 20 de minute mai mult ca ieri)
3b) ...dar am intrat sa imi arunc ochii pe jurnalele voastre si instantaneu am prins fortza
4b) ...dar nu m-am oprit din drum si acum sunt mandra de mine
5) A fost ziua unei colege si nu m-am atins de nici o prajitura, nici un saleu, nici un pahar de suc (ceea ce pentru mine e o premiera).
Da! De data asta sunt hotarata! :) Si va multumesc pentru ca ma sustineti :)
Kiss-kiss

Anca77yvb 07 iul 2010 06:19:38

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 243476)
Buna seara natiune,
Ma prezint la raport cu detalii legate de cea de-a doua zi de South Beach-Faza I. Meniul este salvat si iata si observatiile...

DE RAU:
1a) Din nou am fost balonata azi...
2a) Dimineata am fost prea somnoroasa ca sa fac gimnastica...
3a) Pe seara m-a cuprins o ditai oboseala, a fost foarte greu sa fac ceva gimnastica...
4a) Am trecut pe langa covrigarie...si mirosea atat de bine...

DE BINE:
1b) ...dar mai putin ca ieri, deci chiar era de la apa (azi am baut mai putina)
2b) ...dar am recuperat seara (cu 20 de minute mai mult ca ieri)
3b) ...dar am intrat sa imi arunc ochii pe jurnalele voastre si instantaneu am prins fortza
4b) ...dar nu m-am oprit din drum si acum sunt mandra de mine
5) A fost ziua unei colege si nu m-am atins de nici o prajitura, nici un saleu, nici un pahar de suc (ceea ce pentru mine e o premiera).
Da! De data asta sunt hotarata! :) Si va multumesc pentru ca ma sustineti :)
Kiss-kiss

bv, cu atata vointa vei reusi ...... bafta multa ..... mereu am spus ca inceputul e greu ca apoi vine de la sine restul devine obisnuinta ... numai sa nu te lasi ca apoi odata ce te lasi nu mai ai putere sa te apuci iar ......

Anca77yvb 07 iul 2010 06:28:41

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de Ciucik (Post 243438)
Cum adica "si gata"? :) Mai ai un picutz, hai hai! :)

daaaaaaaaaaa cateva kg ........ sper sa se duca odata , oricum de acum cam asta va fi stilul de viata ......... regim regim regim ...... si serios ca ala merita un MULTUMESC ...... nu pot nici eu sa cred ce am fost capabila sa fac , ce nu am facut pt mine am facut pt alti din orgoliu .....:))

yulyka 07 iul 2010 08:46:00

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
buna cum iti mai merge???

Ciucik 07 iul 2010 20:13:28

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de yulyka (Post 243693)
buna cum iti mai merge???

Ciao Yulika,
Imi merge bine..cu mici exceptii... Am o perioada foarte incarcata la munca si imi este greu sa respect orele de masa. In plus, in continuare ma simt foarte balonata. Maine o sa incerc sa nu mai beau apa fortat, ci numai cand imi cere organismul. Iar daca intr-adevar apa imi face rau, nu ma mai chinui... Sincer, e f nasol... Dar asta e singurul compromis. In rest, I stick to the original plan! :)

Ciucik 07 iul 2010 20:34:52

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Buna, fetele!

Raportul din seara asta nu este unul multumitor. Am avut o zi destul de grea la munca (am tinut locul pentru 2 dintre colegele mele), motiv pentru care nu am respectat ora pranzului, am sarit peste micul dejun si in momentul in care va scriu ma simt atat de obosita cum nu am fost de la sesiunea trecuta... Cu parere de rau o sa sar astazi peste gimnastica pentru ca nu ma simt in stare, dar sper sa pot recupera maine. Am completat meniul de azi, desi nu am mancat nimic spectaculos...eu in general nu sunt fan mancare gatita, iar vara ma limitez la racituri :)
Va pup si fug sa dormitez pentru ca sunt franta. :|

amy0404 07 iul 2010 20:43:33

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Buna Ciucik! :)
Felicitari pt kg pierdute!
Ambitie vad ca ai, trucurile le-ai descoperit, iar suportul il gasesti aici. Eu am devenit dependenta de acest forum. Aici imi gasesc motivarea cand imi vine sa las totul balta, mai ales acum cand am intrat in perioada de platou.
Stiu ca e naspa la incepu cu cei 2 l de apa, nu iti forta organismul din prima, lasa-l sa se adapteze. La mine a functionat, nu mai simt nicio balonare. Acum stau cu o cana de ceai langa mine continuu. Bine... asta si ca sa nu mai beau asa multa cafea.
Mult succes!!!
>:D<

Ciucik 08 iul 2010 10:48:24

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Citat:

Anterior postat de amy0404 (Post 244712)
Buna Ciucik! :)
Felicitari pt kg pierdute!
Ambitie vad ca ai, trucurile le-ai descoperit, iar suportul il gasesti aici. Eu am devenit dependenta de acest forum. Aici imi gasesc motivarea cand imi vine sa las totul balta, mai ales acum cand am intrat in perioada de platou.
Stiu ca e naspa la incepu cu cei 2 l de apa, nu iti forta organismul din prima, lasa-l sa se adapteze. La mine a functionat, nu mai simt nicio balonare. Acum stau cu o cana de ceai langa mine continuu. Bine... asta si ca sa nu mai beau asa multa cafea.
Mult succes!!!
>:D<

Mersi, Amy! :) Pentru sustinere si pentru ca mi-ai vizitat "casuta". Dar... ce e aia "faza de platou"? :"> :D

viktoria 08 iul 2010 12:37:54

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Salut ! am citit jurnalul tau ... si mi-a placut mult ce-ai scris pina acum ... mi-am facut impresia ca esti o persoana asa optimista si glumeata , care stie ce vrea si care nu renunta niciodata cind isi pune un scop ... zi am dreptate ?
Eu din pacate nu prea am cu ce ma lauda ... am incercat de-atitea ori sa slabesc ...dupa care puneam la loc ... si ma dezamageam si mai mult ... Am citit o multime de articole si aici pe forum si pe alte site-uri despre slabit sanatos... diete ...sport s.a. stiu ce treb sa maninc , cum sa maninc ... am nevoie doar de incredere in fortele proprii si nu stiu ... poate putina sustinere imi mai lipseste ... sper sa ma molipesesc si eu de optimismul tau ...si s-o iau de la inceput ...
Multa bafta la slabit si sa ne auzim de bine ! pupic .:-*

VentoFreddo 08 iul 2010 12:42:02

Re: Azi e prima zi din restul vietii mele! ;) Jurnal Ciucik
 
Buna Alexa draga, imi pare rau ca ai avut asa o zi incarcata la munca, o sa-ti revii tu si cu sportul si cu papatul la ore regulate:-*E important:)Eu am mare incredere ca vei reusi, pupici:-*:-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:04:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO