forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Back on track. The road to a healthy life-style (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/back-track-road-healthy-life-style-12639.html)

glimmer 10 feb 2015 21:44:18

Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna, slabutelor! :) Nu sunt straina de site si de forum, le vizitez des, chiar am avut si in trecut un jurnal in care imi spuneam povestea, nu o voi relua si aici, daca sunteti curioase si vreti sa cititi va las link-ul: http://forum.slabute.ro/arhiva-jurna...vor-12298.html

Din pacate, din vara lui 2013 si pana acum lucrurile au luat o intorsatura nu tocmai fericita in ceea ce priveste kg mele. Pana la inceputul lui 2014 m-am mentinut destul de bine. Insa anul ce a trecut a avut un efect negativ asupra greutatii mele si a sanatatii.

Nu vreau sa scriu foarte mult, insa dulciurile si fast-food-ul m-au adus pana la 65 de kg, un nr care pe mine ma socheaza si inca nu imi dau seama cum mi-am permis sa ajung pana aici. Nu mai vreau diete, nu mai vreau solutii rapide, vreau un stil de viata sanatos. Imi doresc sa mananc cum trebuie si astfel sunt sigura ca si corpul meu se va modifica spre bine.

Momentan sunt in spital, din pacate, cu o problema de sanatate ce a aparut neasteptat. Nu vreau sa intru foarte mult in acest subiect, ar trebui sa fiu externata curand si sa pot merge in sfarsit acasa, dupa o luna in care camera mea a fost una de spital. Acum mananc si mancare de aici si mancare adusa de acasa. Mi-am propus ca in acest an sa documentez ce mananc si sa cresc nr de legume si fructe si in general de mancaruri fara grasimi saturate sau zahar rafinat.

Va multumesc celor ce ati avut rabdare sa cititi cele cateva randuri pe care le-am insiruit si va las lista cu ce am mancat eu astazi. Va pup :*

10.02.2015
Micul dejun (10:00) – 3 biscuiti Vel Pitar, 200 g iaurt natural (home-made), un mar
Pranz (13:00) – ciorba de cartofi cu sfecla, chiftea de pui cu pilaf, 2 felii paine integrala
Cina (18:00) – ciorba de legume cu piept de pui, un ou fiert, o felie mica paine alba
Gustare (20:00) – pomelo
Lichide: 1,5 L apa, 600 ml ceai, 400 ml limonada indulcita cu miere

P.S. Astazi am facut un CT (computer tomograf) si din aceasta cauza a trebuit sa beau foarte multe lichide, sa elimin substanta de cotrast ce mi-a fost administrata.

estera1990 10 feb 2015 22:55:39

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna,bine ai venit din nou,ti-am citit si prima oara jurnalul si stiu ca o sa fie bine. Vorba aia: capul sus si mergem inainte spre o viata sanatoasa:) Insanatosire grabnica ;)

glimmer 11 feb 2015 08:35:48

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna dimineata! M-am trezit bine dispusa astazi, iar dupa mi-am dat seama ca e zi de post la spital (aici miercuri si vineri se serveste mancare de post). Dar m-am inveselit la loc cand mi-am amintit ca am o branzica cu smanatana in frigider pe care o pot manca la pranz pentru proteine :) Aici se servesc foarte multi carbo zilnic, din motive financiare evidente. Nu sunt impotriva lor si nici nu incerc sa mananc low-carb, dar am nevoie si de proteine :"> Diseara o sa scriu cum mi-am compus meniul astazi si vedem ce a iesit.

Citat:

Anterior postat de estera1990 (Post 1374285)
Buna,bine ai venit din nou,ti-am citit si prima oara jurnalul si stiu ca o sa fie bine. Vorba aia: capul sus si mergem inainte spre o viata sanatoasa:) Insanatosire grabnica ;)

Multumesc mult >:D< Asa o sa fie, tot mai bine!

Michelina 11 feb 2015 09:14:09

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Mult succes - solutia pentru problemele tale vine odata cu ele. Curaj sa o gasesti!
Cat despre lichide - nu sunt containdicate( dimpotriva). Asa ca bea linistita - apa si ceaiuri.
Esti din Suceava si locuiesti in Suceava?

glimmer 11 feb 2015 10:53:05

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1374328)
Mult succes - solutia pentru problemele tale vine odata cu ele. Curaj sa o gasesti!
Cat despre lichide - nu sunt containdicate( dimpotriva). Asa ca bea linistita - apa si ceaiuri.
Esti din Suceava si locuiesti in Suceava?

Dap! ;) Suceveanca!
Ma gandeam ca nici prea multe lichide nu e voie, nu stiu, citisem eu undeva. Dar probabil era o informatie gresita. Inainte beam foarte putina apa, dar acum corpul chiar imi cere si ma simt mult mai bine daca beau cei 2L recomandati.

glimmer 12 feb 2015 21:03:46

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Astazi am avut mai multa pofta de mancare si am avut si cateva gustari, dar lucruri sanatoase. Mi-a fost tare pofta de ardei gras si mi-a adus mama astazi. A fost tare bun, e una din legumele care imi plac crude.

Nu mi-ar fi greu sa mananc mereu sanatos si gustos daca nu ar fi atat de multe tentatii in jurul meu. Aici la spital nu am asa ceva, primesc doar mancare buna si sanatoasa, insa cand voi iesi voi fi din nou in mijlocul a multe dulciuri, prajeli si junk food. Dar stiu ca am puterea necesara pentru a ma tine de acest plan si de a-mi schimba stilul de viata. La urma urmelor sunt de o luna in spital si de atunci mananc in procent de 95% bine. Am mai luat o bucatica de cioco, o felie de tort de ziua mea, dar in rest nimic rau pentru mine. Chiar sunt mandra si ma simt mult mai bine asa, am mai multa energie si chiar sunt surprinsa ca nu imi lipseste zaharul rafinat din dulciurile pe care le consumam cu atata placere inainte.

Sper sa continui tot asa, cu putere si optimism! :D

simolyna 12 feb 2015 23:05:23

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Am venit sa te vizitez si aici :) Insanatosire grabnica in primul rand si sigur o sa reusesti si cand te intorci acasa. Nici eu nu sunt impotriva carbo, desi daca as scapa de ei poate as slabi mult mai rapid :"> Si eu am foooarte multe tentatii in jurul meu, sa nu mai zic ca de vreo 3 ani imi place foarte mult sa gatesc. De obicei mai fac pentru prietenul meu cate o prajitura pe care tot eu ajung sa o mananc :D

Este grozav ca bei multe lichide, mi se pare de foarte mare ajutor sa te hidratezi cum trebuie la dieta. Te-ai gandit la vreo dieta anume cand te intorci acasa?

glimmer 13 feb 2015 09:35:50

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna dimineata! :) Astazi m-am trezit mai devreme decat de obicei. Ma simt plina de energie, dar nu am unde sa o directionez. Ma uit la seriale si citesc, cam acesta este programul meu zilnic.

Ma bucur si eu ca m-am obisnuit sa beau apa si corpul meu chiar o cere, insa merg de un milion de ori la baie pe zi :)) e un pic enervant, dar macar stau hidratata.

Voi tine hipocalorica teoretic, adica mananc din toate, dar cu masura, nu vreau sa restrictionez nimic, nu sunt genul de persoana care sa poata face asta. Dar voi elimina complet dulciurile din comert si prajelile, impreuna cu carnea grasa. Mananc doar pui, curcan si peste. Si voi incerca sa mananc mai multe legume si fructe, nu prea stau bine la capitolul asta. :) Cam asta e planul. Eu zic ca va fi unul de succes daca ma tin de el.

simolyna 13 feb 2015 21:32:30

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Hei :) E super daca poti elimina dulciurile si prajelile, zaharul mi se pare ca dauneaza cel mai tare din tot ce putem gasi in alimente... plus ca ne mai si imbatraneste. Iar cu legumele si fructele, gusturile se invata. Imi amintesc cum eram si eu inainte, imi facea mama ciorbita si eu lasam toate legumele deoparte, mancam numai carnea si zeama... cu paine :)) Ideea e sa le combini cu ceva ce iti place mai mult si sa mearga bine impreuna. Eu uram ardeiul gras, dar am descoperit ca e ff bun umplut cu putina branzica si marar.

glimmer 14 feb 2015 11:49:54

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Mie legumele si fructele imi plac, sunt putine exceptii, dar nu stiu de ce mi s-au parut mereu mai greu de pregatit/mancat, nu stiu :)) Daca mi-ar gati cineva sanatos mereu, zau ca as papa, dar sa imi fac eu... Lenesa de mine! Ardeiul gras e una din legumele mele preferate, imi place mai ales crud, dar si copt sau umplut. La mine in casa mereu mancam ardei umplut cu telemea, e o nebunie :x

Aseara mi-a fost tare rau, cred ca am mancat cam mult si din pacate am reusit sa si vars o parte seara de rau ce imi era. Mi-a facut mai apoi doamna asistenta ceva si mi-a trecut, insa astazi o sa mananc mai putin, caci stomacelul meu se pare ca nu suporta cantitatea de ieri, care a fost intradevar prea mare.

Dimineata am mancat mancarea de aici: 2 felii de paine integrala unse cu putin unt, 3 biscuti simpli, din aceia mai tari si am adaugat si un iaurt facut de mama in casa. Voi reveni diseara sa va spun si restul meniului si tine-ti-mi pumnii sa imi revin azi complet cu stomacelul si sa nu imi fie rau. :) Va pup :*

estera1990 14 feb 2015 12:00:08

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna, ooo, imi pare rau ca ai trecut prin astfel momente,dar totul trece si o sa lasi in urma perioada asta. sa ai grija de tine si de ce papi,astept deseara vesti bune :D

glimmer 14 feb 2015 18:30:54

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Astazi m-am simtit bine, nu am mai avut stari de greata.
La pranz am avut ciorba de legume cu taitei, piept de pui fiert cu putin orez.
La cina am mancat o felie de paine integrala cu branza degresata, 3 biscuiti digestivi.

Maine vreau sa imi incep dimineata cu fructe, am primit astazi niste mere tare frumoase. Sincer, in general nu sunt mare fana a merelor pentru ca mi se par cele mai comune fructe in tara noastra :)) Sunt o ciudata, stiu... Dar toata lumea mananca mere. Au inceput insa sa imi intre la suflet de cand sunt in spital :)

Ne vedem maine >:D<

estera1990 14 feb 2015 20:25:08

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Nici eu nu mananc mere :D Aproape deloc,ma fortez sa le mananc si mi se par plictisitoare :)) in schimb, iubesc sucul de mere, ciudat nu? Ma bucur ca te simti bine, imi place meniu tau:) Eu nu am fost cuminte azi :(

glimmer 14 feb 2015 22:00:28

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Yay! :x Nu imi vine sa cred ca am mai gasit pe cineva exact ca mine! Asta e cuvantul pe care il cautam si eu: merele sunt plictisitoare! Dar ca si tine, sucul de mere parca e alta poveste :)) Ma simt mai putin ciudat acum ca impartasim aceeasi parere, pana acum toata lumea mi-a zis ca sunt nebuna si ma intreaba toti de ce nu iubesc merele.

Eu nu prea am tentatii azi deoarece prietenul meu nu a putut sta decat putin cu mine caci e fotbalist si a avut meci in deplasare :( Asa ca m-am concentrat sa pap bine si sa nu imi mai fie rau la stomac. Dar cel mai probabil as fi trisat si eu daca aveam posibilitatea de a iesi in oras. Nu te ingrijora: doar o data pe an e Valentine's. :*

simolyna 14 feb 2015 22:57:43

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Hello >:D< Am vazut ca te-ai simtit rau de dimineata, dar bine ca ti-ai mai revenit :) Da da, sa papi mere ca sunt tare bune. Mie imi plac doar cele foaarte verzi si necoapte, sa fie cat mai acrisoare :D

glimmer 15 feb 2015 09:01:10

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna dimineata, jurnalule! :)
Mi-am inceput ziua cu 2 felii de paine integrala unse cu branza degresata, un mar si 200g iaurt facut in casa.

Una din marile mele bucurii de cand am inceput sa mananc mai sanatos este faptul ca mi s-a reglat tranzitul. Poate ofer prea multe informatii :)) dar eu chiar ma bucur pentru chestia asta. Probabil toata mancarea aceea procesata pe care obisnuiam sa o mananc era foarte greu de digerat si eliminat. Acum nu mai am probleme :D

estera1990 15 feb 2015 10:06:32

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna,si eu am parte de pareri de genul,dar nimeni nu intelege ca mie abia imi aluneca pe gat:)) nu pot manca mere toata ziua. daca mananc aleg golden sau starkrimson am inteles ca se cheama, alea rosii cu 5 proeminente la varf. nici eu nu pot sa cred ca am gasit pe cineva ca mine:)) ma credeam unica deja :D imi pare bine ca esti bine,ca te simti bine:):*

simolyna 15 feb 2015 12:14:34

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Super mic dejun :) Stiu ce zici, pe mine m-a ajutat mult iaurtul sa ma simt bine la stomac. Aveam ceva probleme cand eram mai mica, tot din cauza alimentatiei nesanatoase (sucuri acidulate, cartofi prajiti, dulciuri zilnic :() Nu am facut niciodata iaurt acasa, o sa caut si eu o reteta pe net sa vad daca imi iese. Eu mananc iaurtel cam de 5 ori pe saptamana si mi-ar prinde bine unul homemade.

glimmer 15 feb 2015 21:24:05

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Eu nu stiu personal sa fac iaurt in casa, insa stie mama si momentan e suficient asta :)) Iaurtul chiar imi da o stare de bine de dimineata si imi simt stomacelul tare bine dupa aceea.

La pranz astazi am mancat ciorba de legume cu galuste, paste cu sos de rosii si o chiftea de pui (aici la spital au o metoda super de a gati chiftelele, la cuptor cred, oricum, totul e fara pic de grasime, nu le prajesc). Iar la cina am mancat un pic de orez cu lapte si 3 biscuiti digestivi cu fibre. Mi-am baut si apa, la fel ca in fiecare zi. Ma simt mult mai bine cand sunt hidratata.

Incep sa imi dau seama ca inainte mancam foarte mult si degeaba. Eu sunt o persoana care mananca emotional si la stres sau tristete era prapad, goleam frigiderul. Acum mi-am dat seama de fapt cat de multa mancare in exces introduceam in organism. Mi-am propus sa mananc doar cand imi este cu adevarat foame de cand am inceput "regimul" si pana acum m-am tinut de acest lucru. Ma simt mult mai bine cu mancare sanatoasa, mai plina de energie. Voi continua tot asa si cu siguranta sunt pe drumul cel bun.

Greutatea mea de 65 de kg e fix de cand m-am internat in spital, de o luna nu m-am mai cantarit. Cand voi fi externata ma voi cantari acasa si va voi spune daca observ imbunatatiri si la cantar, nu numai in interior. Dar atata timp cat ma simt mai bine si mai plina de energie eu spun ca totul e ok. :)

estera1990 16 feb 2015 12:25:40

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Pfff,sunt tare curioasa cate kg o sa ai cand ajungi acasa,sunt sigura ca e mare schimbarea...si eu eram tare balonata la 62kg,nu sunt numai 3kg,dar diferenta e foarte mare. Am scazut 5cm la colac,iti dai seama ce balonata eram...ma bucur ca esti bine si te simti bine, stii pe cand te externezi?

riky 16 feb 2015 12:37:53

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Citat:

Anterior postat de glimmer (Post 1374671)
Eu nu stiu personal sa fac iaurt in casa, insa stie mama si momentan e suficient asta :)) Iaurtul chiar imi da o stare de bine de dimineata si imi simt stomacelul tare bine dupa aceea.

La pranz astazi am mancat ciorba de legume cu galuste, paste cu sos de rosii si o chiftea de pui (aici la spital au o metoda super de a gati chiftelele, la cuptor cred, oricum, totul e fara pic de grasime, nu le prajesc). Iar la cina am mancat un pic de orez cu lapte si 3 biscuiti digestivi cu fibre. Mi-am baut si apa, la fel ca in fiecare zi. Ma simt mult mai bine cand sunt hidratata.

Incep sa imi dau seama ca inainte mancam foarte mult si degeaba. Eu sunt o persoana care mananca emotional si la stres sau tristete era prapad, goleam frigiderul. Acum mi-am dat seama de fapt cat de multa mancare in exces introduceam in organism. Mi-am propus sa mananc doar cand imi este cu adevarat foame de cand am inceput "regimul" si pana acum m-am tinut de acest lucru. Ma simt mult mai bine cu mancare sanatoasa, mai plina de energie. Voi continua tot asa si cu siguranta sunt pe drumul cel bun.

Greutatea mea de 65 de kg e fix de cand m-am internat in spital, de o luna nu m-am mai cantarit. Cand voi fi externata ma voi cantari acasa si va voi spune daca observ imbunatatiri si la cantar, nu numai in interior. Dar atata timp cat ma simt mai bine si mai plina de energie eu spun ca totul e ok. :)

Parerea mea e sa uiti pentru moment de slabit, ci sa te axezi pe stil de viata sanatos, mai ales daca ai avut probleme de sanatate (sa stai 1 luna in spital nu-i o fericire) . Las-o incolo de monitorizare, ci take care of you. Cred ca alimentatia fresh si sanatoasa plus mers pe jos, plimbat, sau orice activitate care te pune in miscare , or sa isi faca treaba asupra organismului... Serios, take care of you!

glimmer 16 feb 2015 19:58:30

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 1374694)
Parerea mea e sa uiti pentru moment de slabit, ci sa te axezi pe stil de viata sanatos, mai ales daca ai avut probleme de sanatate (sa stai 1 luna in spital nu-i o fericire) . Las-o incolo de monitorizare, ci take care of you. Cred ca alimentatia fresh si sanatoasa plus mers pe jos, plimbat, sau orice activitate care te pune in miscare , or sa isi faca treaba asupra organismului... Serios, take care of you!

Nu iti fa probleme, daca mi-ai urmarit meniurile probabil ai vazut ca nu mananc de slabit, mananc ca sa ma simt bine si sa incep sa imi schimb stilul de viata. Tocmai de aceea am facut aceasta schimbare, pentru a avea grija de mine, modul in care mancam inainte nu era sanatos deloc. Acum nu ma preocupa kg, dar sunt curioasa cum stau si acolo, dar nu ma supar daca nu am slabit in perioada de stat in spital, important e sa ma simt bine si sa imi revin.

Astazi dimineata am mancat 2 felii de paine integrala unse cu branza dietetica, un mar si 3 biscuiti simpli. La pranz ciorba de legume cu orez, piept de pui fiert cu piure de cartofi si seara am mancat un pic de gris cu lapte, o banana si 3 biscuiti digestivi. :)

glimmer 17 feb 2015 20:29:41

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Astazi m-am simtit GROAZNIC. Mi-a venit menstruatia si am stat toata ziua ca un covrig in pat fara chef de nimic. Din cauza ca iau anti coagulante e si abundent... Of! :( Asa astept sa treaca!

M-am fortat sa mananc astazi, caci nu aveam pofta de mancare deloc, dar am reusit si mi-am baut si necesarul de apa. Sper ca maine sa fiu mai vesela.

estera1990 17 feb 2015 21:52:28

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna,intotdeauna e asa:maine va fi mai bine:) valabil in toate domeniile:D Ma bucur ca te-am gasit azi aici,sper sa te vad si maine:*

glimmer 19 feb 2015 11:24:30

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Am revenit la un scurt raport in jurnal.
Ieri m-am simtit mai bine si nu am mai avut dureri asa mari. Astazi e si mai bine, cred ca maine scap cu totul, sper!

Astazi am facut niste analize si cred ca ies curand din spital! Asa de bine ar fi! O sa va anunt.

Cu mancarea ca de obicei, am papat bine, cu o mica exceptie. Am mancat ieri o ciocolatica mica Milka de la prietenul meu, i-am furat-o mai bine zis :)) ca el si-a adus-o pentru el sa o pape. Proasta decizie sa o mananc! Seara eram bagata in priza, nu puteam sa adorm, ma simteam rau. Nu mai vreau sa aud de cioco momentan, la cat de rau mi-a fost aseara :(

estera1990 19 feb 2015 11:58:28

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna Andreea, sper sa iesi in curand din spital,sunt sigura ca acasa o sa fie mai bine:) te pup si ai grija de tine:)

glimmer 20 feb 2015 13:38:56

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Dragi slabute, cred ca astazi plec in sfarsit acasa! :) Astept sa vina mama sa ma ia dupa amiaza! Asa mult imi doresc sa pot in sfarsit sa mananc ce imi gatesc eu, sa nu mai trebuiasca sa mananc un meniu deja stabilit de altii.

Am intrat repede sa va dau aceasta veste, sper ca urmatorul mesaj pe care il scriu pe forum sa fie de acasuca. Doamna doctor mi-a recomandat sa nu ma ingras cat fac tratamentul pentru ca nu este bine pentru boala mea, deci este esential sa mananc sanatos pentru a fi bine si cu sanatatea! Va pup :*

simolyna 20 feb 2015 16:44:24

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Hei :-* Am intrat si eu la tine si vad numai vesti bune. Acum ca te duci acasica iti urez multa multa sanatate si sa te simti cat mai bine din toate punctele de vedere. >:D<

glimmer 21 feb 2015 20:18:15

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Sunt acasa :D Am acelasi program ca si la spital, trebuie sa stau in pat cat mai mult, nu am voie sa stau pe scaun, in picioare cate putin. Dar oricum e mai bine caci am aici tot ce imi trebuie, mananc ce vreau si nu se compara cu a sta in spital.

Incerc sa pastrez in continuare orele de masa cu care m-am obisnuit in spital. Nu am voie sa mananc foarte multe legume sau fructe pentru ca imi afecteaza analizele, insa in cantitati mici le includ la fiecare masa. Si controlez dimensiunea portiilor. Cam asta e planul pe care il urmez pana ma insanatosesc. Sport nu am voie.

In spital am slabit 3 kg, m-am cantarit cand am ajuns acasa :)

Cam astea sunt vestile momentan. Ne auzim maine >:d<

estera1990 21 feb 2015 21:08:29

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Bunaaa, ma bucur ca ai ajuns acasa, sunt sigura ca o sa te simti mult mai bine. Sper sa te vedem mai des pe aici si ai grija de tine:*

guzelde 24 feb 2015 07:35:18

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Bună, fetelor! Am revenit pe site după o pauză destul de lungă... Voi cum faceți în zilele când nu aveți chef să faceți sport și totuși să reușiți să faceți?

simolyna 04 mar 2015 19:07:10

Re: Back on track. The road to a healthy life-style
 
Buna :* O primavara frumoasa iti urez :* Ce mai faci?


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:18:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO